MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przedłużyć podatkowe L 4

ECe
Dziś rząd ma zaproponować podatki od osób fizycznych na 2004 r. Czy wśród propozycji znajdzie się też wciąż kontrowersyjny podatek od dochodów kapitałowych? Ten rok jest ostatnim, w którym obowiązuje zwolnienie z tej ...

Dziś rząd ma zaproponować podatki od osób fizycznych na 2004 r. Czy wśród propozycji znajdzie się też wciąż kontrowersyjny podatek od dochodów kapitałowych? Ten rok jest ostatnim, w którym obowiązuje zwolnienie z tej daniny na rzecz państwa, ale od dawna mówi się o potrzebie przedłużenia tego zwolnienia.

Miesiąc temu grupa posłów skierowała do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy podatkowej z 1991 r., by do końca 2006 r. zwolnić z podatku dochody kapitałowe.

Swoją propozycję posłowie uzasadniają potrzebą rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Rynek ten bowiem powinien być traktowany wręcz jako instytucja ustrojowa i koło zamachowe naszej gospodarki. Tymczasem nasza giełda wciąż jest niedorozwinięta, a poziom społecznej edukacji ekonomicznej nadal zbyt niski, by świadomie inwestować ewentualną nadwyżkę gotówki w różne instrumenty finansowe.

Nie zachęcą też do tego dodatkowe obciążenia fiskalne. Zachęcą zaś zwolnienia - wystarczy przypomnieć, jak masowo wykupywano kilka lat temu obligacje skarbu państwa, gdy każdy z nas mógł sobie o tę inwestycję pomniejszyć podatek. Zyskał Kowalski i zyskało państwo, któremu miliony Kowalskich pożyczyło pieniądze.

O uldze zdążyliśmy zapomnieć, a emitowane teraz przez państwo papiery wartościowe nie są już tak korzystnie oprocentowane, nie mówiąc o lokatach bankowych. Recesja gospodarcza nie sprzyja aktywności w pomnażaniu pieniędzy. Według analityków rynku kapitałowego, zarobić można na akcjach w zasadzie nielicznych spółek giełdowych oraz na kupnie i obrocie jednostkami uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

W ten sposób można np. odkładać pieniądze na przyszłą emeryturę, bowiem pracownicze programy emerytalne nie cieszą się zbytnią popularnością w przedsiębiorstwach. Potencjalny emeryt liczy na proponowane przez rząd indywidualne formy oszczędzania na ,czarną godzinę". I zapewne będzie odkładał pieniądze pod warunkiem jednak, że nie będą one opodatkowane, a przeciwnie - będzie przysługiwała ulga.

W podobny sposób myśli się o podatku od dochodów kapitałowych. Przedłużenie obowiązującego do końca tego roku zwolnienia ma swoje uzasadnienie. Andrzej Madej z DM Penetrator twierdzi, że od 1999 r. trwa załamanie na naszym rynku kapitałowym. Szczytowe, bo wynoszące ponad 80 mld zł obroty akcjami będącymi w posiadaniu indywidualnych inwestorów w 2000 r. należy uznać za pewnego rodzaju wybryk, który dotąd się nie powtórzył. Podatek, według Madeja, zmniejszy słonność do oszczędzania i inwestowania, co doprowadzi do znaczącego spadku obrotów na giełdzie. Tak było w Portugalii, gdzie zniesiono właśnie podatek od dochodów kapitałowych, podobnie syzbko wycofali się z niego Węgrzy, gdy inwestorzy uciekli na giełdę do Wiednia.

Jak będzie u nas, być może dowiemy się dziś.

Fundacja Upowszechniania Akcjonariatu (powołana przez krakowską AE, Dom Maklerski Penetrator w Krakowie oraz Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie) przeprowadziła badanie postaw inwestorów rynku kapitałowego na podstawie ankiet z pięciu domów maklerskich, zarządzających 62 proc. rachunków indywidualnych i posiadających 32 proc. obrotu w giełdzie.

Z ponad tysiąca ankiet wynika, że 94,5 proc. badanych sprzeciwia się opodatkowaniu majątku posiadanego w papierach wartościowych, 40 proc. opowiada się za przedłużeniem przynajmniej do trzech lat obecnego zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych, 73 proc. proponuje wyliczyć podatek na szczególnych zasadach (np. ryczałt).

Badania dowiodły, że prawie połowa ankietowanych graczy giełdowych nie zarobiła na akcjach, a tylko 4 proc. mówi o zysku i uważa obrót akcjami za dobre źródło dochodu, zaś ok. 30 proc. uważa inwestycje za udane, ale zarobek na nich był niewielki.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto