Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Prze)testowaliśmy telewizję miejską TV M

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
Nie do końca wypaliło uroczyste uruchomienie telewizji w 50 krakowskich tramwajach. Ale w praktyce ma być lepiej.

Podczas dzisiejszej prezentacji sposobu działania systemu monitoringu i nowej telewizji w bombardierach, nie wszystko się powiodło. W zajezdni MPK Kraków przy ul. Brożka 3 chciano pokazać, jak szybko można wyświetlić komunikat na pasku informacyjnym jednocześnie na ekranach pięćdziesięciu tramwajów.

Przez telefon przedyktowano treść komunikatu dyspozytorowi TV M, który nadzoruje przekaz sygnału w siedzibie firmy Novamedia w Kaliszu.

- Można też użyć do tego komputera i innego urządzenia podłączonego do Internetu - mówił Krzysztof Owczarek, prezes przedsiębiorstwa. - Komunikat natychmiast trafia na ekrany. Na razie wyświetlamy informacje Polskiej Agencji Prasowej, ale w każdej chwili można przekazać pilną, ważną dla pasażerów wiadomość.

Niestety, depesza pokazała się na ekranie po prawie kwadransie. - To wina testów, które dziś przeprowadzaliśmy. Taka sytuacja już się nie powtórzy - zapewnił Owczarek. Jak uspokajał Miłosz Olejniczak, dyrektor sprzedaży TV M, poprawnie funkcjonujący system umożliwia aktualizację informacji co trzy minuty. - Co tyle czasu tramwaj pobiera dane z serwera w Kaliszu poprzez komórkową technologię UMTS - mówi Olejniczak. - W przyszłości być może wprowadzimy nowe usługi, jak możliwość wyświetlania pozdrowień dla podróżnych wysyłanych SMS'ami przez pasażerów.

- Uprzyjemniamy jazdę, ale także realizujemy długoterminowe cele poprawy bezpieczeństwa - powiedział MM Kraków Marek Gancarczyk, rzecznik MPK SA. - Pracujemy nad systemem, który pozwoli sprawnie informować o korkach, utrudnieniach w ruchu i podawać komunikaty służb mundurowych.

Ponadto poinformowano, że od dzisiaj wszystkich pięćdziesiąt nowych bombardierów objętych będzie monitoringiem. Sygnał z nich będzie można w wysokiej rozdzielczości na żywo przesyłać np. do komendy policji. Kamery pojawią się też w 45 autobusach. To priorytet dla zarządu krakowskiego przewoźnika. Zbigniew Palenica, wiceprezes spółki, chce rozwoju systemu monitoringu w pojazdach:

Bogdan Syrek, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie, chwali sobie wzrost poziomu bezpieczeństwa. - Dzięki kamerom wykryliśmy już dwie bójki i picie alkoholu. Możliwość transmisji obrazu na żywo pozwoli nam sprawdzić jak przemieszczają się ludzie, na przykład kibice. Zapobiegniemy też piciu, paleniu, rozbojom i brakowi rozwagi. Ani pasażerowie, ani motorniczy nie mogą się czuć bezkarni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto