MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Propozycje z Mińska

rtk
Dwanaście znaczących firm białoruskich oraz przedstawiciele tamtejszej Izby Przemysłowo-Handlowej i Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego gościli wczoraj w Krakowie.

Dwanaście znaczących firm białoruskich oraz przedstawiciele tamtejszej Izby Przemysłowo-Handlowej i Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego gościli wczoraj w Krakowie. Rozmowy z polskimi przedsiębiorcami zdominowała problematyka wiążąca się z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

- To już najwyższa pora - zauważył szef departamentu współpracy zagranicznej Białoruskiej IP-H Gennadij Czemerko - by budować struktury, które pozwolą rozwijać współpracę między naszymi przedsiębiorstwami po wejściu Polski do UE. Jestem przekonany, że Polska w Unii się znajdzie, mam też nadzieję, że z czasem i my dołączymy do tego grona. Na razie jednak trzeba tworzyć firmy joint-venture, spółki, które z jednej strony pozwolą białoruskiemu biznesowi znaleźć się niejako wewnątrz UE, a z drugiej ułatwią polskim firmom ekspansję na Wschód. Jeśli wspólnie wytworzony produkt będzie miał świadectwo białoruskiego pochodzenia, nie będzie przed nim barier na obszarze sięgającym po Władywostok.

Białoruś w ostatnich latach notuje 4,2-4,5 proc. przyrostu PKB, zmienia się też struktura eksportu. W roku ubiegłym wzrósł on ogółem o 10 proc., w tym do krajów UE aż o 40 proc. Białoruski eksport do Unii to ciągle jeszcze w 70 proc. surowce, w pewnej części naftopochodne, produkowane m.in. w jednej z największych europejskich rafinerii w Mozyrzu.

Sytuacja jednak się zmienia, czego wyrazem były propozycje białoruskich firm adresowane do przedsiębiorców małopolskich. A pomysły były bardzo różne - firma kuśnierska Śnieżynka szuka rynku zbytu w Polsce, ale chce też kupić polskie odczynniki. Jedna z rejonowych administracji dróg dąży do budowy w ich pobliżu firm, hoteli, restauracj... Inne przedsiębiorstwa przedstawiły partnerom pomysły wspólnej ekspansji na Zachód i na Wschód.

- To znamienne - zauważył dyr. Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie Wacław Andruszko - że mimo kłopotów gospodarczych, stajemy się dla sąsiadów partnerem coraz bardziej atrakcyjnym.

Konsultant ds. współpracy zagranicznej w Białoruskiej IPH Helena Waszczylina nie od rzeczy wspomniała, że z początkiem czerwca przyjadą na Białoruś przedsiębiorcy ze Słowacji. Podkreślała też wyraźne ocieplenie stosunków między Białorusią i państwami bałtyckimi...

Perspektywa wejścia Polski do Unii ekscytuje naszych sąsiadów i mają do niej jednoznacznie pozytywny stosunek.

- No cóż - powiada Gennadij Czemerko - unijne cła na nasze towary są trzykrotnie niższe niż cła polskie. Czy trzeba tu coś dodać?

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto