Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura Regionalna w Krakowie uderza w hakerów i złodziei cyfrowej tożsamości. Międzynarodowa akcja na olbrzymią skalę

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Prokuratura Regionalna w Krakowie dołączyła do akcji ścigania hakerów i złodziei tożsamości
Prokuratura Regionalna w Krakowie dołączyła do akcji ścigania hakerów i złodziei tożsamości archiwum
Zatrzymanie w Polsce 5 osób, w wieku od 17 do 29 lat, przeprowadzenie 14 przeszukań i likwidacja przestępczej strony internetowej “Genesis Market”, wykorzystywanej do handlu skradzionymi profilami użytkowników internetu i ich poufnymi danymi - to efekt międzynarodowej akcji, w której wzięła także udział Prokuratura Regionalna w Krakowie.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Jak podaje Katarzyna Duda, rzecznik Prokuratury Regionalnej w olbrzymiej akcji na całym świecie były polskie akcenty, w tym działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W sprawę byli zaangażowani śledczy od Australii, przez USA, Niemcy i Holandię. Doszło do zatrzymań podejrzanych w Polsce.

Zatrzymania hakerów na całym świecie

**
W ramach operacji zatrzymano łącznie 119 osób na całym świecie i przeprowadzono łącznie 208 przeszukań

Doszło do likwidacji jednego z najbardziej niebezpiecznych serwisów internetowych o nazwie „Genesis Market”. Użytkownicy tego serwisu to przede wszystkim osoby, które nielegalnie weszły w posiadanie danych, które umożliwiały dalszy, nielegalny dostęp do komputerów, urządzeń mobilnych, serwisów lub kont poczty elektronicznej oraz popełnienia dalszych przestępstw przy wykorzystaniu tych danych.

-

„Genesis Market” uważany był za jeden z największych serwisów, zawierający w momencie jego likwidacji ponad 2 miliony skradzionych tożsamości

- informuje prok. Katarzyna Duda

Akcja prokuratury i Policji

Dodaje, że 4 kwietnia 2023 r. na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie 49 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z komórek terenowych w Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Białymstoku oraz Szczecinie w ramach tej międzynarodowej operacji przeprowadziło czynności skierowane wobec osób uczestniczących w nielegalnym handlu danymi umożliwiającymi nieuprawniony dostęp do informacji przechowywanych w systemach komputerowych lub sieci teleinformatycznej.

Głównym towarem przestępczym Genesis Market były cyfrowe tożsamości. Rynek ten oferował na sprzedaż tzw. boty, które zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie lub ataki polegające na przejęciu konta ofiary. naśladowała tę należącą do ich ofiary. Dzięki temu przestępcy mogli uzyskać dostęp do konta swojej ofiary bez uruchamiania jakichkolwiek środków bezpieczeństwa platformy, na której znajdowało się konto. Te środki bezpieczeństwa obejmują rozpoznanie innej lokalizacji logowania, inny odcisk palca przeglądarki lub inny system operacyjny. Ponadto, w przeciwieństwie do innych rynków przestępczych, „Genesis Market” był dostępny w otwartej sieci, choć ukryty przed organami ścigania za zasłoną z zaproszeniami.

Holenderska policja opracowała portal, dzięki któremu można sprawdzić, czy Twoje informacje zostały naruszone.
Odwiedź stronę Holenderskiej Policji (LINK) i wpisz swój adres e-mail, aby skontrolować, czy jest on częścią wycieku z Genesis Market.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prokuratura Regionalna w Krakowie uderza w hakerów i złodziei cyfrowej tożsamości. Międzynarodowa akcja na olbrzymią skalę - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto