Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Kolejowy za 80 mld zł! W tym pieniądze na szybkie połączenie Kraków-Zakopane. Ruszają konsultacje

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Dzięki inwestycjom kolejowym z Krakowa będzie można znacznie szybciej dojechać pociągiem do Nowego Sącza i Zakopanego.
Dzięki inwestycjom kolejowym z Krakowa będzie można znacznie szybciej dojechać pociągiem do Nowego Sącza i Zakopanego. Andrzej Banaś
Rozpoczynają się konsultacje publiczne Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032). Jedną z najważniejszych inwestycji ma być budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc –Tymbark/Mszana Dolna, która skróci czas przejazdu między Krakowem a Zakopanem i Nowym Sączem.

- W ostatnich latach Polska dokonała znacznego postępu w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej. Obecnie przygotowujemy kontynuację Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku i działania, które mają na celu usunięcie zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury transportowej oraz połączenie infrastrukturalne najważniejszych ośrodków wzrostu gospodarczego z obszarami o niższej dynamice rozwoju i włączenie ich w sieć transportu europejskiego – informuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rozpoczynają się konsultacje publiczne Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032). Program stanowi bezpośrednią kontynuację Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Dokument ustanawia ramy finansowe oraz warunki realizacji zamierzeń państwa w zakresie inwestycji kolejowych przewidywanych do realizacji do 2030 r. KPK określa cele i priorytety inwestycyjne, wskazuje wysokość planowanych wydatków na poziomie poszczególnych źródeł w ujęciu rocznym oraz listę zadań (podstawowych i rezerwowych) do realizacji w perspektywie do 2032 roku.

Z Krakowa do Zakopanego pociągiem w niecałe dwie godziny

Budżet projektowanego KPK to 80 mld (w zakresie perspektywy 2021-27). Do najważniejszych inwestycji można zaliczyć m.in. budowę nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc –Tymbark/Mszana Dolna, która skróci czas przejazdu między Krakowem a Zakopanem i Nowym Sączem.

Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz to przedsięwzięcie, którego wartość szacuje się na około 10 miliardów złotych. Całość ma być gotowa do 2030 roku.

Program Kolejowy za 80 mld zł! W tym pieniądze na szybkie połączenie Kraków-Zakopane. Ruszają konsultacje
PKP PLK

Niedawno PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na budowę połączenia kolejowego na odcinku Limanowa – bocznica Klęczany. Inwestycja zapewni powrót pociągów na trasę po wieloletniej przerwie i zwiększy możliwości podróżowania ekologicznym środkiem transportu.

Dzięki inwestycji PKP PLK po 20 latach na trasę między Limanową a Nowym Sączem będą mogły wrócić regularne połączenia pasażerskie. Zakończenie realizacji zadania przewiduje się w 2026 roku. Dzięki realizacji inwestycji mieszkańcy Limanowej będą mogli w 20 minut dojechać do Nowego Sącza.

Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu dotyczącego szybkiego połączenia z Podłęża do Szczyrzca i dalej do Nowego Sącza (przez Tymbark i Limanową), a także odnogi do Chabówki (przez Mszanę Dolną i Rabkę Zaryte).

O linię Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna od wielu lat zabiegali sami mieszkańcy. Inwestycja ma podnieść komfort podróży także na trasie Kraków – Zakopane i Kraków – Nowy Sącz. Na tych odcinkach oczekuje się, że czas przejazdu osiągnie odpowiednio: mniej niż 2 h i mniej niż 1 h. Miejscowości turystyczne mają więc zyskać lepsze połączenia, ma się zwiększyć dostępność do kolei dla mieszkańców miejscowości zlokalizowanych wzdłuż nowej linii komunikacyjnej.

Spełnienie warunków stawianych przez Unię Europejską

W ramach Krajowego Programu Kolejowego planowana jest też modernizacja linii średnicowej w Warszawie, czego efektem ma być zwiększenie przepustowości na Warszawskim Węźle Kolejowym. Zmodernizowana zostanie też m.in. linia Gdynia – Słupsk, Skierniewice – Pilawa – Łuków i Jasło – Krosno – Sanok – Nowy Zagórz. Wyremontowana i przywrócona do ruchu zostanie także linia Czerwonka – Mrągowo – Mikołajki – Ełk w woj. warmińsko-mazurskim, która stanowić będzie trzeci korytarz kolejowy łączący Olsztyn z Ełkiem (obok istniejących dzisiaj linii przez Korsze i Giżycko oraz przez Szczytno i Pisz). Gruntownej modernizacji doczeka się także główna linia kolejowa biegnąca przez woj. świętokrzyskie, wraz ze stacją Kielce.

Program Kolejowy za 80 mld zł! W tym pieniądze na szybkie połączenie Kraków-Zakopane. Ruszają konsultacje
Ministerstwo Infrastruktury

Wymóg przygotowania KPK wynika z warunków stawianych przez Komisję Europejską, która uzależnia możliwość przekazywania środków finansowych do państwa członkowskiego w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 od spełnienia określonych kryteriów. Jednym z wymogów KE jest opracowanie na szczeblu krajowym programów rozwoju poszczególnych gałęzi transportu obejmujących okres do 2030 roku. KPK stanowi wypełnienie tego wymogu w odniesieniu do infrastruktury linii kolejowych.

Uwagi do projektu KPK będzie można zgłaszać w terminie 40 dni od publikacji. Uwagi można przesyłać na opublikowanym na stronie Ministerstwa Infrastruktury formularzu na adres e-mail: [email protected], drogą pocztową na adres Departamentu Kolejnictwa: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI), osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna, pon.– pt. w godzinach 9.30-16.00).

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Program Kolejowy za 80 mld zł! W tym pieniądze na szybkie połączenie Kraków-Zakopane. Ruszają konsultacje - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto