Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program dla miłośników tańca w Krakowie. W Cricotece startuje program "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Cykl wydarzeń rozpocznie się 25 maja i potrwa do 4 grudnia.
Cykl wydarzeń rozpocznie się 25 maja i potrwa do 4 grudnia. Cricoteka
Temat ciała, jego możliwości i zmysłów podejmuje rozpoczynający się właśnie program prezentacji tańca "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń" przebiegający pod hasłem "Lekcja anatomii". Ta lekcja odbędzie się w Cricotece, metaforycznej wiwisekcji poddane zostaną ciała tancerzy, a publicznością będą widzowie zgromadzeni na spektaklach.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

"Nikt dotychczas nie ustalił, do czego ciało jest zdolne" - pisał w 1677 roku Baruch Spinoza. Od tego czasu temat ten podejmują nie tylko myśliciele i badacze, ale także artyści, w tym tancerze, dla których ciało jest narzędziem, inspiracją i tematem. Pytanie "do czego ciało jest zdolne?" już 25 maja otworzy - wykładem dr Anny Róży Burzyńskiej pod tym samym tytułem - tegoroczny "Rollercoaster" i pozostanie w tle wszystkich jego wydarzeń.

Będziemy razem z twórcami i widzami sprawdzać możliwości ludzkiego ciała. Ciała sprawnego, tańczącego, ciała, które się rusza. Ale zbadamy też, w jaki sposób na ciało i jego funkcjonowanie wpływa czas. Ciało to także zmysły, sposób odczuwania i wchodzenie w relacje z innymi ciałami - mówi Paweł Łyskawa, jeden z kuratorów - wraz z Erykiem Makohonem - programu prezentacji tańca "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń". - Jesteśmy w specyficznym momencie, kiedy z jednej strony potrzebujemy bliskości, a z drugiej budujemy pewne granice. W naszym programie są także spektakle, które właśnie o tej potrzebie bliskości i dotyku, a także o przekraczaniu granic, mówią - dodaje.

Prezentowane jako pierwsze 29 maja "Części ciała" Ramony Nagabczyńskiej są efektem choreograficznej fascynacji twarzą, natomiast "Humani Corporis Fabrica" (5 czerwca) to już rodzaj wykładu anatomicznego, skupiający się nad maszynerią i przemijalnością ciała. Wielowątkową opowieść kontynuuje spektakl "Anatomie" (9 października), mówiąc o ciele jako nośniku pamięci, doświadczeń, źródle wrażeń i sensualnych doznań oraz "Skin Hunger" (4 grudnia) podejmujący temat skutków długoterminowego braku kontaktu fizycznego. Program uzupełniają także pokazy etiud adeptów Krakowskiego Teatru Tańca (26 czerwca), pokazy spektakli przygotowanych w ramach rezydencji artystycznych (22 i 23 października) oraz etiud studenckich wychodzących od motywu "lekcji anatomii" (13 listopada).

Inspiracja anatomią ciała wynika z nawiązania do happeningu Tadeusza Kantora "Lekcja anatomii wedle Rembrandta", z tym że dla nas najistotniejsze staje się ciało żywe, ciało emanujące witalnością. Przywoływane spektakle są rzeczywiście lekcją anatomii, pewną wiwisekcją, rodzajem podglądania, ale żywego ciała tancerza - podkreśla Eryk Makohon.

Podczas tanecznej lekcji anatomii w Cricotece publiczność będzie mogła jednak nie tylko wystąpić w roli widza, ale również wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących programowi pokazów tańca.

- Naszą ideą jest budowanie sytuacji, w których widz może doświadczać i kolekcjonować wrażenia - dodaje Eryk Makohon. - Kluczowe dla nas jest stawianie widza w centrum, czyli pozwolenie na to, żeby stał się obiektem, w którym katalizuje się doświadczenie tego, co programujemy. Oczywiście zależy nam jako kuratorom, żeby to były wrażenia różne. Żeby "Rollercoaster" za każdym zakrętem mógł także zaskakiwać - sensualnością, odczuwalnością. Same spektakle są skonstruowane w taki sposób, żeby za jednym razem trafiały do odbioru intelektualnego, innym razem sensualnego czy kinestetycznego.

Oprócz otwierającego wykładu dr Anny Róży Burzyńskiej odbędą się trzy wykłady performatywne Iwony Olszowskiej - "Koncert na organy", "Ucieleśniony mózg" i "Dancing bones mind". Program wzbogaci także instalacja Katarzyny Kozyry "Święto wiosny" zaaranżowana w przestrzeni teatralnej Cricoteki i odnosząca się do baletu Igora Strawinskiego. Po spektaklach widzowie będą mogli również wziąć udział w rozmowach z twórcami.

Ta interdyscyplinarność to także odpowiedź na rzeczywistość. Nie mamy ambicji nazywania i definiowania czy wyznaczania granic – wręcz przeciwnie, chcielibyśmy te granice znosić - zaznacza Paweł Łyskawa.

To piąta edycja programu organizowanego przez Cricotekę i Krakowski Teatr Tańca. Cykl wydarzeń rozpocznie się 25 maja i potrwa do 4 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto