Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent oddaje za grosze 34 hektary pod pole golfowe

Piotr Tymczak
Prezydent Jacek Majchrowski
Prezydent Jacek Majchrowski fot. Andrzej Wiśniewski
Stowarzyszenie Krakowski Klub Golfowy "Green Park" zarejestrowano dopiero w marcu tego roku. Jednak już w lipcu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie, w którym zgadza się, aby temu klubowi oddać w dzierżawę na czas nieokreślony prawie 34-hektarowy obszar w Łagiewnikach w pobliżu Centrum Jana Pawła II.

Klub "Green Park" zgłosił się po ten teren, ponieważ ma wizję budowy tam pola golfowego. Prezydent oddał więc miejską nieruchomość w dzierżawę z opłatą wynoszącą 9 gr za metr kwadratowy rocznie. Miasto zyska więc ponad 30 tysięcy złotych w ciągu roku.

- Nie mam nic przeciwko temu, aby powstało w Krakowie pole golfowe. Na tak duży teren w takiej lokalizacji - dla przyzwoitości powinien być jednak ogłoszony przetarg - uważa krakowski radny Włodzimierz Pietrus. Ma wątpliwości, czy kwota 9 groszy za mkw. jest dobrym interesem dla miasta.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek wyjaśnia, że teren został oddany w użytkowanie na ogólnie przyjętych zasadach dotyczących przekazywania gminnych działek na potrzeby sportowe.

- Opłata została ustalona na podstawie zarządzenia w sprawie określenia stawek czynszu dzierżawnego za grun-ty, jakie przekazuje się stowarzyszeniom sportowym czy uczniowskim klubom sportowym w całym mieście - informuje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Okazuje się też, że oddanie gruntu w dzierżawę w trybie bezprzetargowym stowarzyszeniom sportowym wynika z uchwały Rady Miasta Krakowa.

Obecnie teren przy ulicach Podmokłej i Herberta jest zdegradowany. Projekt przygotowany przez KKG "Green Park" zakłada w pierwszej kolejności budowę strzelnicy golfowej (tzw. driving range) i małego pola golfowego do nauki gry, a w dalszej kolejności budowę domku klubowego i urządzenie 9-dołkowego pola golfowego. Wnioskodawca przewiduje, że inwestycja zostanie zakończona przed upływem 60 miesięcy od otrzymania pozwolenia na budowę. Dyrektor Kowal zaznacza, że Stowarzyszenie KKG "Green Park" nie mogłoby na wydzierżawionym terenie wznieść żadnych obiektów towarzyszących, niezwiązanych z działalnością statutową.

- Na razie za wcześnie mówić o kosztach, jakie pochłonęłaby budowa pola. Mamy jednak plany, skąd zdobyć na to pieniądze - wyjaśnia Seweryn Dzierżak, prezes KKG "Green Park" i pomysłodawca przedsięwzięcia. Dodaje, że plan jest taki, aby pole było wykorzystywane masowo przez krakowian, ceny byłyby więc niewysokie.

- Około 30 tysięcy złotych rocznie za wynajęcie 34 hektarów pod pole golfowe to nie jest niska cena, mając na uwadze, jak wielkie są koszty utrzymania tak dużego terenu - komentuje Liliana Kula, menedżer pola golfowego Royal Kraków Golf & Country Club w Ochmanowie. Wylicza, że na samo paliwo do maszyn strzygących trawę na takim polu potrzeba ok. 6 tys. zł miesięcznie.
Do tego dochodzą koszty zakupu i utrzymania maszyn, a także opłacanie pracowników. A pole golfowe wymaga precyzyjnej pielęgnacji, dużo większej niż na przykład zieleńce w parkach.

- W Polsce nie ma pola golfowego, które byłoby dochodowe. Zainteresowanie tym sportem wciąż jest w naszym kraju niewielkie. Mamy tylko około trzech tysięcy zarejestrowanych golfistów. Znacznie więcej jest ich w Czechach czy na Słowacji. Tam potwierdza się, że golf wcale nie jest tylko sportem dla ludzi bogatych - zaznacza Liliana Kula. - Wiele zależeć będzie od tego, czy ta dyscyplina będzie bardziej propagowana, szczególnie wśród młodzieży szkolnej - dodaje Liliana Kula. Ma też nadzieję, że na popularyzację golfa wpłynie to, iż znalazł się na liście dyscyplin olimpijskich na igrzyska w 2016 roku w Rio de Janeiro.

W ZIS poinformowano nas, że umowa dzierżawy pomiędzy gminą Kraków a Stowarzyszeniem KKG "Green Park" nie została jeszcze podpisana. Jeżeli do tego dojdzie, miasto odda 34 hektary gminnego terenu za niewielkie pieniądze stowarzyszeniu, które ma na razie tylko wizję pola golfowego.

Prezes Dzierżak nie podaje na razie konkretów, skąd weźmie pieniądze na jego budowę i jak zamierza na nim zarabiać, skoro korzystać z niego ma masowo krakowska młodzież.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto