Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krakowa uhonorował Elżbietę Koterbę. Po cichutku

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Elżbieta Koterba współtworzyła miejską politykę planistyczną
Elżbieta Koterba współtworzyła miejską politykę planistyczną Andrzej Banaś
Kilka miesięcy temu w atmosferze skandalu Jacek Majchrowski odwołał swoją zastępczynię Elżbietę Koterbę. Teraz, po cichu, wręczył jej medal „Honoris Gratia”.

Elżbieta Koterba była jedną z najbardziej krytykowanych osób spośród wiceprezydentów. Mieszkańcy zarzucali jej zgodę na betonowanie miasta i wspieranie deweloperów. Teraz prezydent docenił ją m.in. za prace nad kluczowym dokumentem planistycznym, czyli studium zagospodarowania przestrzennego.

Odznaczenie ustanowił prezydent Majchrowski w 2005 roku. Pierwszą osobą, która je otrzymała był kardynał Franciszek Macharski. Teraz, zdaniem prezydenta, zasłużyła na niego Elżbieta Koterba, przez blisko dwie pełne kadencje wiceprezydent Krakowa do spraw rozwoju miasta. Jest to o tyle zaskakujące, że prezydent rozstał się w wakacje ze swoją zastępczynią w nienajlepszej atmosferze.

Czym więc, jego zdaniem, Elżbieta Koterba zasłużyła się dla miasta i krakowian? - Była prezydent Krakowa organizowała Miejskie Centrum Dialogu, które stało się przestrzenią dla konsultacji z mieszkańcami i wielu dyskusji o mieście - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka Jacka Majchrowskiego. I wylicza, że była wiceprezydent organizowała także Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki oraz Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. - Efektem tego jest silna i konkurencyjna pozycja Krakowa, jeżeli chodzi o rynek usług dla biznesu - dodaje Monika Chylaszek.

Prezydent docenił także Elżbietę Koterbę za prace nad kluczowymi dla miasta dokumentami - studium zagospodarowania przestrzennego, strategią rozwoju oraz uchwałą krajobrazową. Kolejny punkt to praca nad tworzeniem nowych planów miejscowych. Tych w 2011 roku, czyli niedługo po objęciu urzędu przez Elżbietę Koterbę, było 85. Teraz obowiązujących planów jest 170.

Skoro Elżbieta Koterba była tak dobra, to dlaczego została odwołana? Rzeczniczka prezydenta podkreśla, że Jacek Majchrowski nigdy nie miał uwag do jej kompetencji i wiedzy. Elżbieta Koterba została odwołana w lipcu. Oficjalnym powodem był udział Biura Rozwoju Krakowa (BRK), firmy, w której pracują mąż i syn Elżbiety Koterby, w konkursie architektonicznym na projekt Mieszkania Plus na Klinach. Z kolei sama wiceprezydent prowadziła rozmowy z BGK Nieruchomości, spółką Skarbu Państwa, która odpowiada za realizację rządowego programu. Prezydent chciał, aby nie było podejrzeń o konflikt interesów.

Elżbieta Koterba o odwołaniu dowiedziała się telefonicznie, bo akurat przebywała na urlopie. Gdy emocje już opadły, być może prezydent poczuł wyrzuty sumienia i postanowił symbolicznie podziękować swojej byłej, wieloletniej współpracowniczce. Jacek Majchrowski medal Honoris Gratia osobiście wręczył Elżbiecie Koterbie w zeszłym tygodniu. Było to kameralne spotkanie w gabinecie prezydenta.

Czy Jacek Majchrowski, już po zwycięskich wyborach, rozważa jakikolwiek powrót do urzędu lub inną formę współpracy z Elżbietą Koterbą? - Z tego co mi wiadomo, współpraca nie jest planowana - zaznacza Monika Chylaszek.

Choć Elżbieta Koterba ma swoje zasługi dla miasta, to przez lata urzędowania towarzyszyło jej wiele kontrowersji. Tak było w sprawie kamienicy na rogu Wiślnej i Gołębiej, która należy do BRK. Spółka dostała na jej remont od miasta w sumie 1 mln zł.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Krakowa uhonorował Elżbietę Koterbę. Po cichutku - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto