Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krakowa: To zaprzeczenie wszelkim zasadom

Redakcja
Komitet Wykonawczy UEFA wskazał dzisiaj miasta, w których zostaną rozegrane mecze piłkarskich mistrzostw Europy 2012.

W Polsce miano miasta - organizatora otrzymały: Gdańsk, Poznań, Warszawa oraz Wrocław. Za burtą znalazły się Kraków oraz Chorzów. - Podejmując decyzje, które nie są oparte o zasady merytoryczne, a bazują na jakimś "widzi mi się", to jest to zaprzeczenie wszelkim zasadom - ustosunkował się do ogłoszonej decyzji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Jak wszyscy wiemy sport jest bardzo wrażliwy, jeśli chodzi o zasady fair play. Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w dziedzinie dotyczącej sportu łamiemy pewne zasady i zmieniamy je w trakcie regulaminu, podejmując decyzje, które nie są oparte o zasady merytoryczne, a jakimiś widzi mi się, to jest to zaprzeczenie wszelkim zasadom.

- Jak pamiętacie państwo wypowiedź prezydent UEFA Michela Platiniego z połowy kwietnia 2009 roku, usłyszeliśmy, że sprawa rozstrzygnięcia miast-organizatorów Euro 2012 będzie podejmowana wyłącznie w oparciu o kryteria merytoryczne. Eksperci oraz dyrektorzy UEFA kontrolujący systematycznie przebieg przygotowań raportowali jednoznaczne, iż Kraków jest najlepiej przygotowany do organizacji Euro 2012. Dzisiaj dowiadujemy się, że Kraków jest za burtą. Rozumiem, że drzwi nie do końca zostały zamknięte, gdyż UEFA nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, co do miast ukraińskich. Ale to jest na razie gdybanie i nie chcę w to wnikać. 

- Uważam, że stało się bardzo niedobrze, iż taka decyzja została podjęta i ogłoszona. Jesteśmy w toku przygotowań do Euro, a obok Poznania mamy najbardziej zaawansowane prace budowy stadionu, jak i wszystkie inne pozostałe elementy. Raport, o którym wspomniałem, bardzo wyraźnie to podkreśla. 

- Dzisiejszą decyzję przyjąłem z bardzo dużym niesmakiem i wewnętrznym oburzeniem. Jest mi bardzo przykro, szczególnie kiedy jest się bezsilnym w stosunku do sytuacji, która jest oczywista.

 

 

- Cały czas podkreślałem, że to dobrze, iż UEFA podejmuje decyzje, a nie władze polskie. W komunikacie, który otrzymaliśmy wyraźnie jest napisane "że po konsultacji z polskimi władzami podjęto taką decyzję". Muszę powiedzieć, że to mnie już zupełnie rozbroiło. Spełnialiśmy wszystkie wymogi UEFA. Mówi się, że nasz stadion będzie za mały. UEFA żądała pojemności na 30 tys. miejsc, my go spełniliśmy. Wiadomo, że większy stadion to większe wpływy ze sprzedaży biletów, które pobiera przecież UEFA. Chciałbym jednak przypomnieć sytuację, że kiedy była mowa i był inwestor, który chciał wybudować 50-tysięczny stadion, najnowocześniejszy w Europie właśnie w Krakowie, cała grupa radnych z panem Rasiem na czele nie dopuściła do tego. Możemy powiedzieć zatem bardzo wyraźnie, że między innymi dzięki panu Rasiowi nie mamy tego stadionu i musimy wyłożyć 0,5 miliarda złotych na wybudowanie dwóch obiektów.

- Dwa lata temu, gdy zapadała decyzja o przyznaniu Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Euro 2012. Politycy, w tym Zbigniew Ziobro, nie tylko nic nie zrobil,i by pomóc naszemu miastu, ale i szkodzili, żeby Euro w Krakowie nie nie odbyło. Być wiernym partii czy miastu? Wybrano wierność partii i działali tak, jak kazała - mówię to z pełną odpowiedzialnością, podkreślił prezydent Krakowa. 

- Zwrócę się do rady miasta, by wystosowała specjalną rezolucję do UEFA, mówiącą o tym, co sądzimy o tej decyzji. Chcemy, by UEFA wiedziała, iż my wiemy, że postąpili z nami nie w porządku. 

- Na zakończenie mogę powiedzieć, ze inwestycje dotyczące Euro będą przebiegały, tak jak do tej pory. Proszę wziąć po uwagę, że większość inwestycji finansujemy z funduszy samorządowych. To co otrzymujemy, to jest ok. 80 mln złotych na stadion Wisły i pan minister Drzewiecki powiedział, że pomimo tej decyzji nic w tym względzie nie ulegnie zmianie.

 

Decyzja UEFA:

Miasta gospodarze w Polsce:
W kwestii przygotowania infrastrukturalnego nastąpił postęp we wszystkich czterech głównych i dwóch rezerwowych miastach w Polsce. UEFA ocenia, że wszystkie sześć miast jest obecnie w stanie wypełnić warunki wymagane do organizacji rozgrywek UEFA Euro 2012, mimo, że pełne i właściwe spełnienie wymagań turnieju wymagać będzie jeszcze wiele pracy. 

Z powyższych przyczyn, Komitet Wykonawczy UEFA zdecydował się potwierdzić nominacje dla czterech miejsc początkowo zaproponowanych przez Polski związek Piłki Nożnej na oficjalnych gospodarzy UEFA Euro 2012.

 

- Gdańsk

- Poznań
- Warszawa
- Wrocław

Konsekwentnie, dwa polskie miasta rezerwowe (Chorzów, Kraków) nie zostają uznane za oficjalne miasta gospodarzy, nie podtrzymuje się również ich statusu miast rezerwowych.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto