Prezydent Krakowa nie pomoże Wiśle w wyjściu z zadłużenia

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Andrzej Banaś
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odpowiedział na uchwałę Rady Miasta Krakowa, która zobowiązała go do wskazania możliwych działań mających na celu pomoc piłkarskiej spółce Wisły Kraków w spłacie zadłużenia wobec gminy. W ocenie prezydenta miasto nie ma możliwości pomocy klubowi. Prezydent zaznaczył, że Wisła to prywatne przedsiębiorstwo.

"Gmina Miejska Kraków wyczerpała wszystkie dopuszczalne formy wsparcia klubu" - podkreślił prezydent Jacek Majchrowski.

"Profesjonalne kluby piłkarskie, a do takich niewątpliwie zalicza się klub sportowy Wisła Kraków SA, uznawane są za przedsiębiorstwa i podlegają ograniczeniom wynikającym z unijnego prawa konkurencji, w tym przepisom o pomocy publicznej, która co do zasady jest zakazana" - zaznaczył też prezydent Jacek Majchrowski. Powołał się przy tym na zapisy traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

"W związku z tym wszelkie działania podejmowane przez gminę Kraków w odniesieniu do spółki Wisła Kraków SA, w tym również stosowanie ulg i innych preferencji, muszą pozostać w zgodzie zarówno z krajowym jak i unijnym systemem prawnym" - dodał prezydent Majchrowski.

Podkreślił też, że zgodnie z unijnymi przepisami całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć kwoty 200 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych. "Zwrócić należy uwagę, że podmiotem powiązanym z Wisłą Kraków SA jest Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.

W związku z tym podmioty te stanowią jedno przedsiębiorstwo w rozumieniu unijnego prawa konkurencji. Zgodnie z raportem z monitorowania pomocy publicznej przez państwo polskie, spółka Wisła Kraków SA w okresie trzech ostatnich lat podatkowych otrzymała pomoc de minimis w łącznej wysokości 198 777,91 euro, z czego kwota 194 825,37 euro stanowi pomoc de minimis udzieloną ww. podmiotom przez gminę Kraków. W związku z otrzymaną pomocą de minimis, limit tej pomocy pozostały do wykorzystania przez Wisłę Kraków SA wynosi aktualnie 1 222,09 euro" - wyjaśnił prezydent Krakowa.

Jego zdaniem nie ma więc obecnie możliwości, by dług Wisły wobec miasta za wynajem stadionu i pomieszczeń biurowych w kwocie ok. 5,2 mln zł rozłożyć na raty. Prezydent uznał też, że w interesie gminy nie byłoby też skorzystanie z innej propozycji Wisły SA - zakupu 15-letnich obligacji, które później klub miałby wykupić. W tym wypadku prezydent i jego prawnicy mają też wątpliwości czy taka pomoc byłaby zgodna z unijnym prawem dotyczącym pomocy publicznej.

Działacze Wisły proponowali też zamianę zadłużenia na reklamowanie miasta na koszulkach piłkarzy. Prezydent do propozycji nabycia przez gminę za 4,8 mln zł pakietu reklamowego, odniósł się tak, że miasto ma własną strategię rozwoju i polega ona na wspieraniu sportu poprzez realizację inwestycji i organizację imprez sportowych oraz rekreacyjnych dla mieszkańców.

Prezydent Majchrowski poinformował również, że jest możliwość złożenia przez Wisłę wniosku o udzielenie pomocy indywidualnej na restrukturyzację, przeznaczonej dla przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów prawa Unii Europejskiej. Taka pomoc może być udzielona po uprzednim jej notyfikowaniu i wydaniu ostatecznej decyzji przez Komisję Europejską. O szczegółach takiej formy pomocy urząd poinformował Wisłę SA pismem z dnia 13 maja tego roku.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Krakowa nie pomoże Wiśle w wyjściu z zadłużenia - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie