Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Prezent naszpikowany dobrem" - akcja Fundacji Urszuli Smok

Redakcja
Fundacja "Podaruj Życie" wspólnie z firmą Teva zorganizowała w Krakowie, Warszawie oraz Kutnie spotkania poświęcone dawstwu szpiku kostnego.

Ty też możesz być szpiczasty [wideo]


Wydarzenie, które miało miejsce 3 grudnia, zakończyło się badaniem dawców. Udział wzięli w nim: felietonistka Agata Passent, Marcin Kobierski (aktor Teatru Bagatela), aktorskie małżeństwo: Martyna Kliszewska i Jakub Przebindowski, a także ok. 80 pracowników firmy Teva z całej Polski.

- Pomagać, to znaczy działać odpowiedzialnie - podkreślała Urszula Smok. - Największą tragedią dla chorego jest wycofanie się dawcy przed samym przeszczepem. To odebranie mu szansy na zdrowie, woli walki z chorobą, a bardzo często także nadziei na życie. Zostać dawcą szpiku to decyzja na lata, za którą stoi wytrwałość i gotowość do podarowania życia.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o tym, jak wygląda oczekiwanie na dawcę. Urszula Smok opowiedziała o trudnej sytuacji jednej z podopiecznych Fundacji, chorującej na białaczkę młodej kobiety - mamy 3-letniej dziewczynki - dla której od kilku miesięcy poszukuje się dawcy szpiku. - Niestety do tej pory nie udało nam się go znaleźć, jednak wciąż szukamy i walczymy o nią. Być może właściwy dawca zostanie przebadany właśnie dziś - wyraziła nadzieję prezes Fundacji, która razem z władzami Tevy Polska postanowiła, że mikołajkowa akcja będzie działaniem długofalowym i powtarzanym cyklicznie.

Podczas spotkania w Krakowie obecny był Łukasz, dawca szpiku dla swego brata, który opowiadał o kontaktach z osobami chorymi na białaczkę. - Zauważyłem jedną ważną rzecz - mówił. - Chorzy zaczynają naprawdę zdrowieć dopiero wtedy, kiedy znajdzie się dla nich dawca.

Każdego roku białaczkę diagnozuje się u ponad 3,5 tys. osób. Dla wielu z nich jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep szpiku kostnego. Wiedza społeczeństwa na ten temat oraz aktywne i odpowiedzialne wsparcie idei dawstwa szpiku - zarówno poprzez poddanie się badaniom jak i wsparcie finansowe - są nieocenione. Obecnie w polskich rejestrach widnieje niewiele ponad 108 tys. potencjalnych dawców, gdy tymczasem w Niemczech jest ich ponad 4 mln.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto