Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera "Songów Teatru STU". 55 lat historii STU zamkniętych w piosenkach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Songi Teatru STU" to historia teatru zapisana w piosenkach
"Songi Teatru STU" to historia teatru zapisana w piosenkach Radek Krzyżowski
50 niezapomnianych songów, które na deskach Teatru STU można było usłyszeć na przestrzeni 55 lat istnienia sceny, zebranych i na nowo zaaranżowanych, w nowych wykonaniach - „Songi Teatru STU” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w teatrze przy al. Krasińskiego. Premiera 26 i 27 marca.

FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

od 16 lat

Od początku swojego istnienia Teatr STU współpracował z wybitnymi przedstawicielami polskiej sceny muzycznej – kompozytorami, wokalistami, autorami tekstów, instrumentalistami. Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Krzysztof Szwajgier, Janusz Grzywacz, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Leszek Aleksander Moczulski, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Tomasz Stańko, Konrad Mastyło, Jacek Cygan – to zaledwie kilka z tych nazwisk, a wszystkich wymienić nie sposób. Owocem współpracy Krzysztofa Jasińskiego z tymi najlepszymi z najlepszych były sceniczno-muzyczne fenomeny jak „Exodus”, „Szalona lokomotywa”, „Pan Twardowski” czy „Sonata Belzebuba”. Krzysztof Jasiński wpisał wybrane songi w literacki scenariusz, utwory na nowo zaaranżował Krzysztof Herdzina.

- Wybraliśmy 50 songów z całej historii Teatru STU, z najważniejszych naszych spektakli począwszy od „Spadania”. Musieliśmy dokonać ostrej selekcji materiału, nie znalazły się w przedstawieniu np. utwory z całkowicie śpiewanych spektakli, które mieliśmy w repertuarze, z „Pana Twardowskiego” są tu tylko trzy songi, choć nadawałoby się trzy razy tyle

- mówi Krzysztof Jasiński dyrektor artystyczny Teatru Scena STU oraz reżyser spektaklu.

Piosenki zabrzmią nie tylko w nowych aranżacjach, ale także w nowych wykonaniach. Młody zespół aktorski, który ten spektakl przedstawia, został skompletowany podczas specjalnego castingu, do którego zgłosiło się wielu śpiewających aktorek i aktorów z całej Polski.

- Zaprosiliśmy do spektaklu zupełnie nowych aktorów. Na casting zgłosiło się 600 osób, z których ostatecznie wybraliśmy 16-osobowy zespół młodych, wspaniałych artystów, niezwykle uzdolnionych, którzy stworzyli dwie 8-osobowe obsady. W przyszłości będzie to wielkie zasilenie teatru, niektórzy już weszli do ról dramatycznych repertuarowych spektakli Teatru STU, m.in. „Cabaretu” i „Wesela”, które będziemy wznawiać – wyjaśnia Krzysztof Jasiński.

Stare songi STU zaśpiewają: Adam Hadi, Michał Jóźwik, Jeremiasz Gzyl, Hubert Paszkiewicz, Daniel Piotr Antoniewicz, Kamil Olczyk, Daniel Chodyna, Aleksander Raczek, Adrianna Kieś, Julia Roman, Emma Herdzik, Karolina Szeptycka, Justyna Schneider, Agnieszka Tylutki, Maria Tyszkiewicz, Sylwia Zelek-Golonka.

Premierowe spektakle w sobotę i niedzielę – 26 i 17 marca. Jak zapowiada reżyser, songi zostaną w przyszłości wydane na płycie.

„Songi Teatru STU” to spektakl zamykający obchody 55-lecia istnienia teatru. W ramach jubileuszu w repertuarze STU pojawiły się premierowe tytuły, m.in. „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Jasinskiego, „L do L” z Beatą Rybotycką i Olafem Lubaszenko na podstawie korespondencji Ewy Lipskiej i Stanisława Lema, „Leopold” ze Zbigniewem Zamachowskim w roli ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego czy „Cnoty niewieście” na podstawie „Szewców” Witkacego wyreżyserowane przez Krzysztofa Jasińskiego.

- W ramach jubileuszu wydaliśmy także książkę Tadeusza Nyczka „Do STU razy sztuka. Opowieść teatralna” – dodaje Krzysztof Jasiński. - Tadeusz Nyczek jest fenomenalnym świadkiem Teatru STU. Towarzyszy teatrowi niezmiennie od samego początku. Kiedy przez krótki okres mieliśmy galerię, był nawet pracownikiem teatru, a poza tym jest, oczywiście, wybitnym znawcą teatru i literatury „Do STU razy sztuka” nie jest kroniką, ale znalazło się w niej wszystko, co najważniejsze w 55-letniej działalności teatru pokazane w kontekście wydarzeń politycznych i społecznych. Są w niej, oczywiście, także anegdoty i historie widziane od kulis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Premiera "Songów Teatru STU". 55 lat historii STU zamkniętych w piosenkach - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto