Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? Trzy profesje na fali. Ofert zatrudnienia jest już prawie dwa razy więcej niż przed rokiem

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Oto RANKING NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH PRACOWNIKÓW W KRAKOWIE. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Oto RANKING NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH PRACOWNIKÓW W KRAKOWIE. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kolejny miesiąc z rzędu wzrosła liczba ofert zatrudnienia dostępnych w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. Nie jest to wprawdzie jakiś lawinowy skok w porównaniu z początkiem wiosny, ale jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy okres zeszłorocznej paniki związanej z ekspansją koronawirusa, to zauważymy, że liczba ofert pracy w pośredniaku i serwisach rekrutacyjnych niemal się podwoiła. W samym GUP w kwietniu 2021 było ich 2257, gdy rok wcześniej – 1324. To oznacza wzrost o ponad 70 procent. Kogo najbardziej szukają pracodawcy? Kilka profesji jest na fali, a wyróżniają się wśród nich trzy. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Od chwili wybuchu pandemii, czyli marca 2021, liczba ofert pracy zgłaszanych do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie była w każdym miesiącu mniejsza niż w tym samym okresie roku poprzedniego (za regularne udostępnianie danych dziękujemy dyrektorowi Markowi Cebulakowi oraz st. inspektor Magdalenie Krzyk). Przez zarazę i lockdowny rosło także bezrobocie w niektórych sektorach, zwłaszcza w hotelarstwie, turystyce, gastronomii. W handlu (przede wszystkim z powodu wyjścia z Polski sieci Tesco, z siedzibą w Krakowie) doszło do dużych zwolnień grupowych.

Tego smutnego zjawiska nie był w stanie powstrzymać dynamiczny rozwój innych branż, zwłaszcza IT, gdyż pracodawcy z tego sektora szukają zupełnie innych fachowców – głównie specjalistów i menedżerów różnych szczebli. Po krótkim okresie niepewności wiosną 2021 rekrutacje w rozwojowych branżach ruszyły – przede wszystkim za pośrednictwem portali z ofertami pracy. Do GUP trafiały natomiast oferty dotyczące przede wszystkim prostych zajęć – od sprzątania po kierowanie pojazdami. Które fachy były na topie?

Kraków: jacy pracownicy byli najbardziej poszukiwani w pandemii?

Swoistym hitem pandemii okazał się w GUP w Krakowie zawód magazyniera. Duży i rosnący był także popyt firm na pakowaczy. Powód jest oczywisty: strach przez zakażeniem i rządowe restrykcje pozamykały ludzi w domach, więc wzrosła rola całej logistyki. Z usług kurierów korzystały (i korzystają) na niespotykaną dotąd skalę nie tylko firmy, ale i szerokie rzesze mieszkańców (sprzedaż niektórych sklepów internetowych jest kilka razy większa niż przed pandemią, obroty samego Allegro wzrosły o połowę – ktoś musi te towary dostarczyć).

Przez całą pandemię utrzymywał się wysoki popyt na budowlańców wszelkiego rodzaju – od prostych pomocników i robotników po fachowców z odpowiednimi uprawnieniami (instalatorzy, monterzy, spawacze). Zapotrzebowanie na pracowników w tej branży byłoby zapewne jeszcze wyższe, gdyby nie wyjątkowo surowa zima. Wiosną nastąpiło wyraźne odbicie i profesje budowlane znów pojawiły się na szczytach rankingu pracowników najbardziej pożądanych przez krakowskie firmy. Cały czas rekrutacje prowadziły też przedsiębiorstwa z sektora produkcji, zwłaszcza przetwórstwa przemysłowego. Oczywiście, rosło – i zapewne będzie rosło – zapotrzebowanie na pracowników opieki zdrowotnej: od pielęgniarek i ratowników medycznych po lekarzy.

Kraków: którzy pracownicy najbardziej ucierpieli przez pandemię i rządowe restrykcje

W branżach najsilniej dotkniętych pandemią, szczególnie HoReCa (hotelarstwo, gastronomia), ze zrozumiałych względów ofert pracy było bardzo mało, nawet w okresie letniego odmrożenia gospodarki po pierwszej fali pandemii. Trzeba pamiętać, że tamto odmrożenie bardzo pomogło firmom zarabiającym na lokalnych mieszkańcach oraz turystach krajowych (dlatego południe Małopolski miało dość udany sezon), a w Krakowie znaczna część HoReCa, zwłaszcza w centrum miasta, bazuje (lub w minionych latach bazowała) na turystach zagranicznych. Tych zaś przyjechało do Małopolski w zeszłym roku w o 66 proc. mniej niż w 2019 r. Z punktu widzenia samego Krakowa ów ubytek był jeszcze większy, w wielu obiektach przekroczył 90 proc. I to – mimo kolejnych tarcz antykryzysowych – musiało się przełożyć na stan zatrudnienia.

Oficjalnie liczba pracowników HoReCa w Krakowie zmniejszyła się o ponad 20 proc., nieoficjalnie o… ponad 50 proc. I bliższa prawdy wydaje się ta druga liczba. A to dlatego, że wiele obiektów turystycznych, barów i restauracji opierało się w minionych latach na pracownikach tymczasowych (sezonowych) i dorywczych, bez klasycznych etatów czy nawet dłuższych umów cywilnoprawnych. Olbrzymim rezerwuarem kadr byli dla HoReCa studenci. Cały ten misternie budowany przez lata rynek pracy w pandemii się załamał – i nie wiadomo, co będzie dalej. Planujący powrót do działalności pracodawcy sygnalizują coraz głośniej, że wielu ich byłych pracowników znalazło inne, mniej podatne na lockdowny, zajęcia – i nie chce wrócić. Dotyczy to także innych wrażliwych branż, jak organizacja imprez, targi, fitness, rekreacja, kultura czy rozrywka.

Wiosna w Krakowie: wysyp kwiatów i ofert pracy dla (niemal) wszystkich

Ogłoszenie przez rząd kolejnych etapów przywracania normalności w gospodarce – a teraz nawet przyspieszenie tego procesu w sektorach wrażliwych, najbardziej sponiewieranych przez zarazę i ograniczenia – sprawiło, iż szybko rośnie liczba ofert pracy, jakich od roku niemal nie widzieliśmy: dla kelnerów, kucharzy, recepcjonistów, sprzątaczy hotelowych itp. Widać to zarówno na portalach rekrutacyjnych, jak i w zestawieniu GUP, które dziś prezentujemy. Oto RANKING NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH PRACOWNIKÓW W KRAKOWIE. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto