Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca dla każdego w Ochotniczych Hufcach Pracy

Kini
Kini
Jesteś niepełnoletni/a i szukasz pracy? Chcesz dorobić do kieszonkowego na studiach? Masz problemy ze zdobyciem pracy? Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krakowie Ci pomoże.

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krakowie koordynuje działania , które mają na celu przeciwdziałanie bezrobociu w naszym mieście. W zakresie ich działań znajduje się:

Pośrednictwo pracy

**W skład CEiP wchodzi pośrednictwo pracy dla młodzieży czyli tzw. Ochotnicze Hufce Pracy. - Jesteśmy drugą instytucja na rynku, po urzędzie pracy. Realizujemy zadania państwa na rzecz młodzieży niedostosowanej społecznie, oraz tej, która ma trudności w nauce, w zdobyciu wykształcenia i pochodzi z rodzin, które wymagają wsparcia - mówi dyrektor instytucji, Krystyna Rozłonkowska.**

- Posiadamy w swojej ofercie krótkoterminowe prace dla młodzieży uczącej się, która chce dorobić do kieszonkowego, zarobić na wakacje czy ferie. Młodzieżowe Biuro Pracy prowadzi działalność od lat, a w okresie letnim i podczas ferii przeżywa prawdziwe oblężenie. Jednego dnia może pojawić sięu nas około pięćdziesięciu młodych ludzi - dodaje.

Jak to działa?

W pierwszym etapie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży poszukuje pracodawców, którzy są chętni zatrudnić młodzież . Ustawa mówi, ze CEiPM zajmuje się osobami do 25 roku życia. Jak tłumaczy dyrektor, nikt nie zamyka przed resztą drzwi. - Trafia do nas starsza młodzież, a także dorośli. Najmłodsza osoba, która nas odwiedziła miała 12 lat, ale przyszła z rodzicem. To czasami już nie moda na prace, co konieczność wynikająca z sytuacji rodzinnej - mówi Rozłąkowska.

Zdarzają się przypadki, kiedy to właśnie rodzice pytają o zatrudnienie swoich dzieci. Ale są pewne przeszkody, bowiem legalne zatrudnienie może podjąć osoba od 17 roku życia i to jeszcze są wymagania kodeksu pracy. Natomiast są dopuszczalne możliwości zatrudniania młodzieży młodszej, od 16 roku życia, ale do prac lekkich i wskazanych przez pracodawcę.

Po drugie pracodawca zgłasza swój zakład do Państwowej Inspekcji Pracy z wykazem zadań, które młoda osoba będzie wykonywała. Po zatwierdzeniu może dawać prace. - Nasza rola kończy się na kojarzeniu pracodawcy i pracobiorcy - mówi dyrektorka.

Młodzież, która korzysta z naszych usług to najczęściej uczniowie krakowskich szkół. W większości ponad gimnazjalnych. Nie potrzebne są żadne dokumenty. Młodzież wypełnia ankietę poszukującego pracy i zgłasza chęć podjęcia zatrudnienia. Albo wybiera po konsultacji sam, albo ktoś z pracowników wskazuje mu konkretną ofertę.

Doradztwo zawodowe przed podjęciem pracy

Przed podjęciem zatrudnienia można skorzystać z usług doradcy zawodowego. Ale głównie dotyczy to zatrudnienia długoterminowego. - Młodzież często korzysta z tej pomocy, polegającej często na przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych.

Test zainteresowań zawodowych
- Nasi pracodawcy maja uprawnienia do wykonywania takiego testu. To taki bardzo ciekawy test, który wykonują licencjonowani doradcy zawodowi, którzy maja zgodę Ministerstwa Pracy. Mamy takiego doradcę i jest na niego spore zapotrzebowanie. Test pomaga określić predyspozycje zawodowe.

Spotkania młodzieży z pracodawca.
- To się bardzo opłaca, bo wcześniej rozmawia z młodzieżą doradca zawodowy czy lider klubu pracy, któzy przygotowują osoby do spotkania z pracodawcą: o to co co maja zapytać czy choćby pokazujemy im formularz umowy o prace z konkretnym pracodawcą. Pouczamy przed praca na czarno - mówi dyrektorka.

Jakie oferty pracy w OHP?

Najczęściej są to oferty pracy wakacyjnej, weekendowej, głównie w czasie wolnym od nauki. Najczęściej młodzież szuka wygodnej pracy przy komputerze, jednak jak twierdzi dyrektor są z tym problemy. Najczęstrze oferty dotyczą akwizycji, pracy w sektorze gastronomii na stanowisku kelnerów czy barmanów. - Wymagania pracodawców są spore. Nasza rola jest trudna. Jesteśmy łącznikiem w negocjacjach. Musimy jak najwyższe stawki wynegocjować dla młodzieży. A pracodawca często właśnie pyta o najniższą stawkę. Z drugiej strony też musi mu się opłacać zatrudnić młodą osobę.

Ważne jest, aby młodzież, z która przychodzi do OHP, zainwestowała w siebie, choćby poprzez posiadanie książeczki zdrowia, gdyż Często są to oferty pracy na promocjach w marketach gdzie młodzież ma styczność z jedzeniem.

Konkretne oferty

W okresie wakacyjnym pozyskujemy oferty firm reklamowych: ulotki, gazetki etc.
Młodziez bardzo chętnie bierze taką pracę , ma swoje sposoby dystrybucji i sposoby ustawiania czasu.

W sezonie wiosennym są to: pielegnacja terenów zielonych wokol bloków, strzyżenie trawy. W zimie często odśnieżanie. Jest też praca fizyczna na budowie i sprzątanie, ale te oferty nie cieszą się dużą popularnością.

Studenci sprawdzają się w pracach na telefon, bądź takich gdzie mogą sobie dostosowywać czas pracy do zajęć na studiach, np. na stanowisku barmana czy kelnera. Często te prace związane są też z dużymi zarobkami. Dla nich przeznaczone są też prace w pizzeriach, magazynach - na przykład przy pakowaniu kosmetyków (8zł brutto za godzinę pracy) czy jako kontroler biletów.

Osoby które ukończyły 16 lat mogą jedynie starać się o pracę przy dystrybucji ulotek (8zł brutto za godzinę pracy) ewentualnei zbiory owoców w sezonie letnim czy w charakterze hostessy w supermarkecie ( 6zł za godzinę pracy na rękę).

Jaka umowa?

Najczesniej pracodawcy zatrudniaja na umowę o dzielo i zlecenie. Odchodzi się od umow stałych. W ofercie "wakacyjnych hufców pracy" zdaża się, żę młodzież pracuje na okres miesiąca i dwóch misięcy.

Wychowanie i nauka w centrum Edukacji i Pracy

**Wychowanie i nauka odbywa się w ośrodkach szkolenia i wychowania i w hufcach pracy. W zakresie kształcenia, nauka odbywa się w formie szkolnej (zasadnicza szkoła zawodowa) albo pozaszkolnej (rzemieślnicza nauka zawodu).

- W tej chwili mamy ośrodek poza Krakowem. Z tej formy pomocy może skorzystać osoba, która pochodzi z rodziny dysfunkcyjnej i potrzebuje wsparcia. W ramach szkoły można korzystać z Internatu, całodobowej nauki oraz wyżywienia. Prowadzimy kursy, np teraz zbieramy kandydatow na certyfikowany kurs barmana, który kosztuje 600zł.


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto