Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj współczesne kino naszych zachodnich sąsiadów. Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Jedenaste: znaj sąsiada swego" to wielobarwna opowieść o mieszkańcach stolicy Niemiec, nadal odczuwających dawny podział miasta
"Jedenaste: znaj sąsiada swego" to wielobarwna opowieść o mieszkańcach stolicy Niemiec, nadal odczuwających dawny podział miasta Materiały prasowe
Od 21 stycznia Kino Pod Baranami zaprasza na Tydzień Filmu Niemieckiego. W programie siedem różnorodnych tytułów, które opowiadają o trudnej historii Niemiec, wielokulturowości, rolach społecznych oraz o Berlinie - niezwykłej metropolii o niepowtarzalnej atmosferze.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

od 16 lat

Tydzień Filmu Niemieckiego, co roku goszczący w krakowskim Kinie Pod Baranami, daje polskim widzom możliwość zapoznania się z najnowszymi dziełami kinematografii Niemiec. Tym razem zobaczymy siedem premierowych filmów.

Berlin - pulsująca energią stolica Niemiec - jest głównym bohaterem filmu "Jedenaste: znaj sąsiada swego". Reżyserski debiut aktora Daniela Brühla to pełna dystansu, autotematyczna opowieść o sławie i wyjątkowym mieście, wciąż odczuwającym skutki dawnego podziału na Wschód i Zachód. Berlin w eklektycznej wersji vintage prezentuje "Fabian albo świat schodzi na psy" Dominika Grafa - adaptacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku. Jej tytułowy bohater, wolny czas spędza w barach, kawiarniach i nocnych lokalach, wśród upadłych kobiet, niespełnionych artystów i społecznych wyrzutków.

Ku skomplikowanej niemieckiej przeszłości zwraca się "Strzał z bliska" - oparta na faktach historia młodego naukowca, współpracującego ze STASI. Film Franziski Stünkel to przejmujący dramat o uwikłaniu jednostki w przestępczą działalność państwa i konsekwencjach, jakie musi z tego powodu ponieść. W filmie "Wolni albo martwi" reżyser Oliver Rihs przenosi widza do Szwajcarii lat 80.: kraju pełnego społecznych niepokojów, zanurzonego w burzliwej walce o prawa kobiet. Bohaterka filmu, prawniczka-aktywistka, podejmuje się obrony znanego przestępcy by wykorzystać salę sądową jako polityczną trybunę do zaprezentowania swoich wolnościowych poglądów.

Wielokulturowe społeczeństwo pełne jest wyzwań i trudności. Doskonale wie o tym pochodzący z Kosowa Xhafer - bohater filmu "Wygnanie" Visara Moriny - który doświadcza niechęci ze strony niemieckich teściów i dyskryminacji w pracy. W "Copilot" Anne Zohry Berrached, młoda Turczynka próbuje odkryć tajemnice swojego świeżo poślubionego męża. W "Nasionach" Mira Maariel Meyer kreśli obraz brutalnego współczesnego kapitalizmu, który coraz bardziej niszczy społeczne więzi i demoralizuje przyzwoitych ludzi, a innym pozwala bez skrupułów wykorzystywać uprzywilejowaną pozycję, w jakiej się znaleźli.

W przeddzień Tygodnia Filmu Niemieckiego odbędzie się seans przedpremierowy niemiecko-austriackiej koprodukcji "Wielka wolność". Film jest austriackim kandydatem do Oscara i opowiada historię mężczyzny uwięzionego za swoją orientację seksualną w powojennych Niemczech. Pokaz 20 stycznia o godz. 20.15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poznaj współczesne kino naszych zachodnich sąsiadów. Tydzień Filmu Niemieckiego w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto