Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie droga do Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Którędy pojadą kierowcy?

(RED)
Wizualizacje Centrum Nauki Cogiteon
Wizualizacje Centrum Nauki Cogiteon Archiwum
Trwa projektowanie drogi prowadzącej do planowanego Małopolskiego Centrum Nauki (MCN) - ma ono powstać w rejonie dawnego pasa startowego lotniska w Czyżynach. - Uzyskanie projektu wraz z niezbędnymi decyzjami administracyjnymi planowane jest w trzecim kwartale tego roku - informują urzędnicy miejscy. Jak będzie wyglądał dojazd do centrum Cogiteon?

FLESZ - Droższe napoje przez podatek cukrowy

Przypomnijmy, że Centrum Nauki Cogiteon w Czyżynach ma wybudować wybrana w przetargu pirma Hochtfief Polska.

Jak niedawno informowaliśmy, spośród 11 firm, które brały udział w przetargu, właśnie ta złożyła najtańszą ofertę. Było to i tak jednak więcej, niż zakładały władze województwa. Brakująca kwota ma zostać jednak dołożona. Wykonawca zażyczył sobie 172 mln zł. Cała inwestycja ma kosztować 242 mln zł, z czego większość to środki europejskie.

W ostatnich tygodniach informowaliśmy również, że budowa wciąż nie może się jednak rozpocząć po tym, jak Wojewódzka Konserwator Zabytków wszczęła procedurę wpisania do rejestru zabytków krajobrazu zachodniej części pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach pod koniec sierpnia. Jest jednak szansa, że decyzja ta zostanie zmieniona.

Tymczasem kontynuowane są prace projektowe dotyczące budowy drogi łączącej ul. Stella-Swickiego z Małopolskim Centrum Nauki.

- Jest to obecnie najlepszy wariant połączenia MCN z drogą publiczną zarówno pod względem formalnym, jak i w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego - przekonują urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Podkreślają również, że połączenie nowego układu drogowego z ul. Bora-Komorowskiego odrzucono z następujących powodów:

"Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, nie ma możliwości poprowadzenia nowej drogi po śladzie istniejącej drogi technologicznej. Wyjazd awaryjny z Muzeum Lotnictwa został przeznaczony tylko do wyjazdu ciężkich transportów pod nadzorem specjalistycznych firm transportowych. Nigdy nie był projektowany jako regularny wyjazd innych pojazdów, gdyż nie zostały zapewnione wszystkie parametry bezpieczeństwa przy stałym, a nie okazjonalnym korzystaniu z niego. Wyjazd techniczny znajduje się na końcu zjazdu z estakady, gdzie pojazdy osiągają już dużą prędkość i posiadają własny pas włączania. Pas ten kończy się w zasadzie na skrzyżowaniu z ul. Dobrego Pasterza. W celu wykonania wyjazdu z Małopolskiego Centrum Nauki na ul. Bora Komorowskiego należy nie tylko zbudować nową drogę, ale znacznie przebudować ul. Bora Komorowskiego w tym wykonać drugi pas włączania, a ten istniejący wydłużyć o taką samą długość jaką ma obecnie, co w zasadzie jest jednoznaczne z budową czwartego pasa ruchu aż do przystanku autobusowego.

W ocenie ZDMK oraz Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu nie ma żadnej formalnej, zgodnej z przepisami, zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasadami przygotowania inwestycji, możliwości wykonania drogi obsługującej MCN od ul. Bora Komorowskiego. Niezależnie od większych nakładów finansowych (w stosunku do połączenia od strony ul. Stella-Sawickiego) wykonanie wyjazdu w formie jak opisanej wyżej przyniesie próby zmiany pasa ruchu i wykonywanie manewru zawracania na skrzyżowaniu z ul. Dobrego Pasterza co jest skrajnie niebezpieczne przy prędkościach osiąganych na ul. Bora Komorowskiego. Reszta pojazdów będzie wykonywać manewr zawracania na skrzyżowaniu z ul. Wiślicką, która to relacja obecnie nie jest dopuszczona, a pas do skrętu w lewo, który będzie wykorzystywany do tego celu operuje na granicy przepustowości. Sytuacja ruchowa zostanie więc drastycznie pogorszona" - argumentują urzędnicy miejscy.

Przypominają jednocześnie, że "rozważano również podłączenie nowego układu drogowego do ul. Bora Komorowskiego w innym miejscu, nie tylko w śladzie wjazdu technologicznego, ale również nieco dalej. Alternatywą jest wykonanie podłączenia w formie czwartego wlotu na skrzyżowaniu z ul. Dobrego Pasterza. To rozwiązanie wiąże się z jeszcze większym zakresem inwestycyjnym i znacznymi nakładami finansowymi. Taka obsługa wymagać będzie wykonania korekt zarówno geometrii skrzyżowania, powiązania wysokościowego jak i obsługi komunikacji zbiorowej".

To najnowsze argumenty urzędników miejskich. Koncepcja budowy drogi dojazdowej od strony Stella-Sawickiego ma jednak zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Przykładowo Stowarzyszenie Wspólne Czyżyny popiera powstanie Cogiteonu, ale nie proponowanego wariantu przebiegu drogi. "Nie popieramy proponowanego przebiegu drogi dojazdowej od strony Stella-Sawickiego. Jest dla nas jasne, że budowa drogi od strony Stella-Sawickiego pozwoli na zabudowę kolejnych działek w sposób chaotyczny, poprzez decyzje WZ, a nie spójny plan. Za właściwy uważamy wariant drogi dojazdowej wiążącej się z przebudową węzła Bora-Komorowskiego/Dobrego Pasterza" - można było przeczytać w oświadczeniu Stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powstanie droga do Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Którędy pojadą kierowcy? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto