Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potulna, Męczennica i Królowa Śniegu. Którą z nich jesteś? Recenzja książki „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Czuła przewodniczka" Natalia de Barbaro
"Czuła przewodniczka" Natalia de Barbaro materiały prasowe
Po serii książek mniej lub bardziej feministycznych, które tu zaprezentowałam, kolejna książka dla kobiet - „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro. Książka, która budzi emocje - dla jednych pozycja obowiązkowa, dla innych nuda. Czytać czy odpuścić?

FLESZ - "To co dał nam świat". Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

„Czułą przewodniczkę” znajdziecie na półkach w kategorii poradniki psychologiczne, ale, choć sama omijam szerokim łukiem te regały, tym razem nie ma się co zrażać. Książka Natalii de Barbaro nawiązuje tematyką do słynnej „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes.

Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam? - jeśli stawiasz sobie podobne pytania i szukasz inspiracji do drogi, która ma na te pytania odpowiedzieć, książka psycholożki Natalia de Barbaro może być w tej drodze pomocna. Nie znajdziesz tu odpowiedzi na te pytania, „Czuła przewodniczka” to opowieść o drodze, o kobiecej drodze do poznania samej siebie.

W zalewie wszelkiej maści poradników na każdy temat, to naprawdę wartościowa pozycja – autorka bazuje na swojej wiedzy i doświadczeniu psychologicznym, nie znajdziesz tu naiwnych i szkodliwych porad w stylu: myśl pozytywnie, a wszystko pójdzie jak z płatka. Natalia de Barbaro jest psycholożką społeczną, socjolożka, trenerką umiejętności społecznych. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pewnie każdej z nas zdarzyło się grać w życiu rolę, w którą ktoś nas ubrał, którą grałyśmy, żeby sprawić innym przyjemność, bo tak wypada albo tak trzeba - jeśli to rola, z której się wychodzi jak z imienin u cioci, może być nawet zabawnie, jeśli jednak ta rola to twoje życie, jeśli każdego dnia wchodzisz nie w swoje buty, jeśli już dawno zatraciłaś siebie w tej roli, „Czuła przewodniczka” jest dla ciebie.

Autorka opisuje trzy role, w które, jej zdaniem, najczęściej wchodzą kobiety: Potulna, Męczennica i Królowa Śniegu.

„Potulna staje się wtedy, gdy sama siebie jakoś redukuję, kurczę, unieważniam. Postrzegam świat hierarchicznie i siebie stawiam na samym dole. Sama sobie nakazuje, że mam się podporządkować. Męczennica to dla mnie taka potulna po latach. Kobieta, która uznała, że musi się poświęcać dla innych, choć na końcu nikt dobrze na tym nie wychodzi. Królowa Śniegu to kobieta, która zaprzęgła się do jakichś wyścigów. Wychodzi z założenia, że jeśli nie będzie się ścigała, to nie będzie miała prawa do tego, aby chodzić po matce Ziemi” - tłumaczyła de Barbaro w DDTVN.

Tytułowa Czuła Przewodniczka, nawiązująca do kategorii czułości, o której wspominała w mowie noblowskiej Olga Tokarczuk – to coś w rodzaju kobiecej intuicji i wewnętrznej mądrości, głosu stłumionego przez kulturę, role, wymogi codzienności. - Dla mnie to metafora wewnętrznej mądrości, wrażliwości, przeczuciem, że jestem mądrą osobą, którą prowadzą dobre siły – mówiła w jednej z rozmów autorka.

To lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

„Czuła przewodniczka” dostępna jest także w formie audiobooka czytanego przez Maję Ostaszewską.

„Czuła przewodniczka”
Natalia de Barbaro
Wydawnictwo Agora, 2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Potulna, Męczennica i Królowa Śniegu. Którą z nich jesteś? Recenzja książki „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto