Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postęp szczepień w Polsce zwalnia. Do akcji dołączają apteki, niektóre z nich mają jednak problemy z formalnościami

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Postęp szczepień w Polsce zwalnia. Do akcji dołączają apteki, niektóre z nich mają jednak problemy z formalnościami
Postęp szczepień w Polsce zwalnia. Do akcji dołączają apteki, niektóre z nich mają jednak problemy z formalnościami Fot. Mariusz Kapa³A / Gazeta Lubuska
Szczepienie przeciwko COVID-19 jest kluczowe do osiągnięcia odporności zbiorowej. By tak się stało, jak szacują eksperci, trzeba zaszczepić 80-90 proc. populacji. Tymczasem z tygodnia na tydzień zainteresowanie zastrzykami jest coraz mniejsze. W Polsce zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało zaledwie nieco ponad 50 procent dorosłych Polaków. By akcja szczepień ponownie nabrała tempa, postanowiono włączyć do niej także apteki. W Krakowie w teorii zaszczepić się można w 32 takich punktach. W praktyce jednak jest ich mniej, bo część z nich walczy jeszcze z formalnościami lub nie dostało szczepionek.

FLESZ - Czwarta fala – czy i gdzie uderzy?

od 16 lat

Mapa punktów szczepień przeciwko COVID-19 na rządowej stornie gov.pl wzbogaciła się o koleje adresy. Do listy placówek dołączyły w ostatnim czasie apteki. Ich włączenie do Narodowego Programu Szczepień przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapowiadali jeszcze na początku roku. By tak się jednak stało, potrzebna była nowelizacja ustawy o prawie farmaceutycznym. Ta z kolei została uchwalona dopiero pod koniec maja.

Tymczasem nowe punkty szczepień to szansa na przyciągnięcie nowych chętnych, których z tygodnia na tydzień zaczyna brakować.

W tej chwili, jak wynika z rządowej mapy, w całej Polsce jest blisko 500 aptek, które podają szczepionki. W Krakowie - 32, zaś w całej Małopolsce - 60. Postanowiliśmy zadzwonić do kilku wybranych punktów i zapytać o zainteresowanie szczepionkową akcją.

- U nas wszystko przebiega zgodnie z planem. Szczepionki dostaliśmy w ubiegłą sobotę i wtedy też zaczęliśmy szczepić. Na brak zainteresowania nie możemy narzekać. Zgłaszają się do nas głównie ludzie młodzi, którzy nie chcą czekać na odlegle terminy - mówi w rozmowie z nami farmaceutka z apteki codziennej przy ul. Bora Komorowskiego w Krakowie.

W aptekach w całym kraju stosowana jest jednodawkowa szczepionka firmy Johnson&Johnson. - Używamy tego preparatu, by szczepienie było szybkie i wygodne, a poza tym, by nie było problemów z umawianiem się na drugą dawkę - wyjaśnia kobieta. Jednak nie we wszystkich punktach, które można znaleźć na mapie szczepienia już się odbywają. W praktyce okazuje się bowiem, że cześć z nich nie zaszczepiło jeszcze żadnego pacjenta, bo wciąż walczą z formalnościami. Farmaceuci z niektórych aptek byli zdziwieni, że ich placówki można już znaleźć na mapie punktów szczepień z racji tego, że nie dostali jeszcze szczepionek.

- Nie szczepimy bo nie dostaliśmy szczepionek. Nie mamy też informacji kiedy preparat dostaniemy - słyszymy w aptece "dr. MAX" przy ul. Stawowej.

Niektóre apteki mają także problem z platformą, przez którą zamawia się szczepionki i rejestruje pacjentów. Podpięcie do systemu wypatrują m.in. w aptece przy ul. Trynitarskiej. Z pytaniami, kiedy opisywane przez farmaceutów problemy zostaną rozwiązane, zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia. Na odpowiedzi czekamy.

Zainteresowanie szczepieniami spada

Tymczasem zdaniem ekspertów nowe punkty szczepień to szansa na przyciągnięcie nowych zainteresowanych, który z tygodnia na tydzień systematycznie ubywa. Do programu szczepień włączyły się także galerie handlowe. Od poniedziałku 12 lipca zaszczepić się można m.in. w krakowskiej Galerii Bronowice. To pierwsze centrum handlowe w Małopolsce, które zdecydowało się na taki krok.

W tym punkcie zastrzyk przeciwko COVID-19 mogą przyjąć zarówno wszyscy chętni, którzy do tej pory tego nie zrobili, jak i osoby mające przyjąć drugą dawkę. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Na miejscu klienci centrum są jedynie proszeni o wypełnienie niezbędnej dokumentacji, by następnie zostać skierowanym do kwalifikacji medycznej, na podstawie której otrzymywany jest preparat. W galerii dostępna są jednodawkowe szczepionka firmy Johnson&Johnson, a także preparaty dwudawkowe, Pfizer i Moderna. W tej lokalizacji szczepić się może także dzieci i młodzież od 12. roku życia.

Małopolska na czwartym miejscu

W Polsce wykonano dotąd 31 535 478 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów, a także szczepionką Johnson&Johnson jest 14 104 522. Liderami wśród szczepień jest województwo mazowieckie, śląskie oraz wielkopolskie. To tam wykonano dotychczas najwięcej szczepień.

Najgorzej w tych statystykach wypada opolskie.

Jeśli chodzi o Małopolskę, to znajduje się ona na czwartym miejscu z ponad 2,6 mln wykonanymi zastrzykami. W pełni zaszczepionych Małopolan jest 1 162 952 - co stanowi około 34 proc. populacji całego województwa. W stolicy naszego regionu trwa wakacyjna akcja szczepień. 18 lipca wszyscy chętni mogli się zaszczepić przy Nowohuckim Centrum Kultury oraz na terenie Klubu Sportowego Wanda. W każdym z miejsc czekały jednodawkowe szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jak przekazywali nam uczestniczący w akcji szczepień na terenie Wandy, nie było zbyt dużego zainteresowania przyjęciem preparatu ochronnego.

Samorządy robią wszystko, aby zachęcić swoich mieszkańców do szczepień - te odbywają się w autobusach, remizach oraz na zamkach. - Bądźmy odpowiedzialni i skorzystajmy z tej możliwości. Oferujemy szczepienia bez rejestracji, w weekend, na wyciągnięcie ręki - zapowiadali przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Postęp szczepień w Polsce zwalnia. Do akcji dołączają apteki, niektóre z nich mają jednak problemy z formalnościami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto