Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PORADY: Latem oprócz ochrony skóry należy też chronić nasze oczy

Dorota Dejmek
arch. NM
Oczy są bardzo delikatne. Silna i długotrwała ekspozycja na promienie UV może prowadzić do wystąpienia takich schorzeń, jak zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, skrzydlik, zaćma, retinopatia słoneczna, czyli uszkodzenie siatkówki oka, w szczególności plamki, a także czerniak oka.

Oprócz używania okularów z filtrem przeciwsłonecznym, w upalne dni pijmy dużo wody. Odwodnienie jest tak samo niebezpieczne dla oczu, jak dla innych części ciała i może wywołać zmiany w gałce ocznej.Najbardziej powszechne jest zapalenie spojówek oraz zapalenie rogówki. W upalne dni częściej może się pojawiać zaczerwienienie oczu, pieczenie i łzawienie oczu. To pierwsze objawy zapalenia spojówek. Także wiatr, kurz, piasek mogą potęgować nieprzyjemne objawy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia i ubytków nabłonka rogówki, skutki mogą być dotkliwsze.
Objawy pojawiają się zwykle po kilku godzinach od nadmiernej lub długotrwałej ekspozycji na słońce. Pojawi się m.in. światłowstręt, ból i zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie, również ból głowy, opuchnięte powieki, może się również pogorszyć widzenie.

A co z zaćmą? W Polsce za-ćmę spotyka się coraz częściej u młodych stosunkowo osób. Przyczyn może być oczywiście wiele, ale zaćma to także efekt wpływu promieniowania UV na soczewkę, która stoi na jego drodze w przenikaniu do głębszych struktur oka. Aby dobrze widzieć, soczewka musi być krystalicznie przezroczysta. Kiedy zaczyna mętnieć, wzrok słabnie. Zmętniała soczewka nie potrafi się regenerować, ale można ją usunąć i zastąpić sztuczną. Jednak choć zaćmę można leczyć z dobrym skutkiem operacyjnie, lepiej się przed nią zabezpieczać.
Skrzydlik z kolei to choroba przedniej powierzchni oka. Na gałce ocznej pojawia się narośl w kształcie skrzydła – stąd nazwa. Skrzydlik rozrasta się w spojówce od strony nosowej i stopniowo narasta na rogówkę utrudniając widzenie. Jest to zmiana niezłośliwa, którą usuwa się chirurgicznie.

Przypuszcza się, że wpływ na zgrubienie spojówki może mieć długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, a zwłaszcza promieniowanie ultrafioletowe. Do pojawienia się objawów choroby może przyczynić się też przewlekłe drażnienie oczu przez suche, zapylone, zakurzone lub zadymione powietrze oraz wiatr. Aby zminimalizować pojawienie się zmiany, należy chronić oczy dobrymi okularami z filtrem. To podstawa w tym przypadku.
I na koniec czerniak oka, który jest nowotworem złośliwym. Oko – poza skórą – to najczęstsza lokalizacja tego nowotworu. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Przyczyną jego występowania jest najczęściej skłonność do rodzinnego dziedziczenia oraz narażenie na promieniowanie UV.

Osoby o jasnej karnacji, mające predyspozycje do poparzeń skórnych, należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka oka. Objawy zależne są od miejsca oka, w którym nowotwór się pojawił. Jednak jedną wspólną cechą są ubytki w polu widzenia oraz widzenie po zmroku nieokreślonych „świecących kul”.
Warto zatem pamiętać by przy dużym słońcu chornić swoje oczy nade wszystko. Unikniemy z pewnością tych groźnych chorób.

Zobacz też: Co najbardziej wkurza kobiety w mężczyznach [TOP 10]

Beer Yoga w Poznaniu

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto