Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik wakacyjny. Wystrzegajmy się owadów

Aleksandra Jarosz
Aleksandra Jarosz
Co zrobić by podczas wakacji uniknąć ukąszeń owadów? Komary, kleszcze, osy, pszczoły i mrówki najczęściej doskwierają nam podczas letniego odpoczynku. Sposoby na ochronę przed nimi wcale nie są takie trudne, dlatego warto dowiedzieć się więcej o małych "wrogach" by uniknąć powikłań zdrowotnych związanych z ich działalnością.

Spokojne wakacje to takie podczas których możemy wypocząć i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Jednak podczas urlopu jesteśmy narażeni na powikłania związane z ukąszeniami owadów. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych najniebezpieczniejszych.

Komary

Swędzące bąble i denerwujące brzęczenie, każdy chyba podczas wakacji najczęściej denerwuje się właśnie z powodu tych insektów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że użądlenie przez te owady może powodować wstrząs toksyczny, trudności w oddychaniu i zaburzenia pracy serca a nawet zarażenie się m. in. żółtą febrą, malarią, wirusowym zapaleniem mózgu czy filariozą. Na szczęście są to skrajne przypadki. Gatunek komara, który najczęściej występuje w Polsce to komar brzęczący on na szczęście nie przenosi chorób jednak skutkiem jego ugryzienia są bąble i plamki, które powodują swędzenie. Rozdrapanie ich mogę doprowadzić do infekcji.

Komary najliczniej występują przy zbiornikach wodnych, dlatego przed wyjazdem nad jezioro warto zabezpieczyć się specjalni preparatami odstraszającymi te insekty, pomaga też zażywanie witaminy B. Najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu z tymi owadami jest okrywanie ciała odzieżą, jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego, kiedy już zobaczymy bąbel na skórze rankę powinniśmy zdezynfekować oraz unikać drapania tego miejsca, przyśpieszy to wygojenie się miejsca użądlenia.

Mrówki

Mimo, że są to z reguły niegroźne stworzenia, mrówka rudnica, potocznie nazywana czerwoną mrówką, jako jedyny w Polsce gatunek może powodować reakcje alergiczne. W przypadku uczulenia objawy i postępowanie są podobne do powikłań po użądleniu osy czy pszczoły. Ważne, żeby w momencie zauważenia zmian skórnych nie rozdrapywać pęcherzyków, gdyż może to doprowadzić do infekcji bakteryjnej i powstania blizn.

Kleszcze

Małego rozmiaru insektów z rodziny pajęczaków (od 2 do 4 mm) nie powinniśmy nigdy lekceważyć, przenoszą one wirusy i pierwotniaki, powodują kleszczowe zapalenie mózgu, dur powrotny, tularemię oraz boreliozę. Występują one na źdźbłach trawy, liściach oraz korze drzew, dlatego po powrocie z lasu czy łąki warto obejrzeć swoje ciało by od razu móc usunąć kleszcza. Owady te mogą zostać przyniesione do domu, doczepione na ubraniach. Sposobem na zabicie insekta, który znajduje się na odzieży jest użycie gorącego powietrza z suszarki, niestety bez problemu przeżywają one pranie. Na obszarze Polski kleszcze wykazują aktywność od połowy kwietnia do połowy listopada a cykl rozwojowy trwa 1-3 lata w zależności od panujących warunków.

Usuwanie kleszcza ze skóry lepiej zostawić osobą, które potrafią to robić gdyż nieumiejętne próby mogą spowodować, iż kleszcz dławiąc się będzie wypluwał ślinę zawierającą bakterie powodujące choroby, również możemy zostawić fragmenty owada. Nie powinniśmy też miejsca smarować masłem, tłuszczem, benzyną.

Osy, pszczoły

Występują praktycznie wszędzie począwszy od pasiek skończywszy na łąkach czy też cukierniach. Nie powinniśmy drażnić tych owadów gdyż użądlenie przez nie może spowodować poważne powikłania zdrowotne, zwłaszcza dla osób z alergią. Pszczołą w przeciwieństwie do osy zostawia w miejscu ugryzienia żądło, powinniśmy je jak najszybciej usunąć uważając by nie uciskać jego końca, w którym znajduje się pęcherzyk jadowy. Na miejsce użądlenia powinniśmy zastosować okłady z sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas mrówkowy zawarty w wydzielinie wstrzykniętej przez owada i daje ulgę. Jeśli zaobserwujemy objawy uczulenia powinniśmy skonsultować się z lekarzem.


Wakacje 2009 w MMSilesia - Specjalny serwis poradnikowy. Wydarzenia, informacje, opinie, zdjęcia i informatory. Zobacz gdzie i jak spędzić zasłużony urlop
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto