Popyt na małe mieszkania rośnie

Materiał informacyjny - PALLADIO CIESZYŃSKA 9

Ożywienie na rynku nieruchomości

Zgodnie z obserwacjami ekspertów, program Bezpieczny Kredyt 2% oraz pewne ustabilizowanie sytuacji geopolitycznej przyczyniły się do znacznego ożywienia na rynku mieszkań. Według danych, zebranych przez Otodom Analytics, w siedmiu największych polskich miastach obecnie sprzedaje się ok. 300 mieszkań dziennie. Aktualne zainteresowanie nieruchomościami jest wyższe niż w wyjątkowym roku 2021, a ceny za metr nadal rosną. Szczególnym powodzeniem wśród nabywców cieszą się mniejsze mieszkania (o pow. 30-45 mkw).

Popyt na małe mieszkania rośnie<br><br><br><br><br><br><br><br>

Potwierdzają to również wyniki raportu Preferencje nabywców mieszkań (JLL i Otodom). Ze statystyk z Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia i Krakowa wynika, iż w ostatnim czasie lokali dwupokojowych poszukiwało aż 37% użytkowników. Co więcej, analizy serwisu rynekpierwotny.pl wskazują, że w czerwcu ponad 48% sprzedaży w Krakowie stanowiły mieszkania o powierzchni do 48 mkw.

Jednak sprzedaż może wkrótce wyhamować. I to nie z powodu mniejszego popytu, a spadku podaży. Obecnie liczba kupowanych mieszkań przewyższa liczbę tych wprowadzanych do sprzedaży. W czerwcu br., deweloperzy obecni na krakowski rynku posiadali w ofercie niemal 30% mniej nieruchomości, niż na początku roku.

Skąd ta rosnąca popularność?

Część osób decyduje się na zakup mniejszego mieszkania, ponieważ na ten moment jedynie na takie mogą sobie pozwolić. A z obawy przed dalszym wzrostem cen – wolą nie odkładać tego na później. Dotyczy to zwłaszcza młodszych nabywców, którzy chcą się usamodzielnić, wchodzących dopiero na rynek pracy, mieszkających w pojedynkę lub zakładających rodzinę. Własne mieszkanie daje poczucie stabilizacji i chroni przed rosnącymi cenami wynajmu.

Aktualnie istotną zachętą do zakupu jest program Bezpieczny Kredyt 2%. Co do zasady, nie określa on maksymalnej ceny za metr kwadratowy, ale ogólną kwotę kredytu (500 tys. zł dla jednej osoby i 600 tys. zł dla małżeństw i par z dzieckiem) i dopuszczalną wysokość wkładu własnego (200 tys. zł). To sprawia, że wybór – szczególnie w dużych miastach – często ogranicza się do mniejszych lokali, zwiększając tym samym ich popularność.

Popyt na małe mieszkania rośnie<br><br><br><br><br><br><br><br>

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat obserwuje się wyraźną zmianę stylu życia. Młodsze osoby rezygnują z pozostania w domu rodzinnym (często wielopokoleniowym) na rzecz posiadania własnego mieszkania, także kupowanego w pojedynkę. Mniejsze lokale bywają bardziej praktyczne, zapewniają komfort, a jednocześnie nie są wymagające aranżacyjnie. W dzisiejszym świecie ma to sens. Dla niektórych ważne jest, aby swój czas i pieniądze przeznaczać na zdobywanie doświadczeń, odpoczynek lub rozwój, a nie – wystrój przestronnych wnętrz czy czasochłonne obowiązki domowe. Założenie jest jedno: estetyka ma iść w parze z wygodą. Dlatego tak popularne są mieszkania mniejsze, nowoczesne, z funkcjonalnym układem i optymalnie zagospodarowanym miejscem.

Wzrost zainteresowania takimi lokalami wiąże się też z postrzeganiem ich jako inwestycji. Nawet jeśli ktoś kupuje nieruchomość dla siebie, myśli o przyszłości. Jeśli kiedyś zechce zmienić miejsce zamieszkania, mniejsze lokum znacznie łatwiej będzie wynająć lub sprzedać.

Mniejsze mieszkania w Krakowie

Z uwagi na kurczącą się względem popytu podaż na krakowskim rynku mieszkaniowym, warto nie odwlekać zakupu i podjąć decyzję już teraz. Mniejsze mieszkania (w tym apartamenty typu studio, od 27 mkw) oferuje między innymi Cieszyńska 9 od Grupy Palladio. Ogromną zaletą inwestycji jest świetna lokalizacja. Znajduje się ona w bardzo dobrze skomunikowanej dzielnicy Krowodrza, skąd do Rynku Głównego jest 15 minut spacerem.

Zgodnie z raportem Mieszkałbym autorstwa think co i Otodom, bliskość zielonych terenów i sklepów spożywczych to czynniki, które najbardziej wpływają na zadowolenie z miejsca zamieszkania. Kolejnymi, ważnymi dla nabywców aspektami, są: dobra komunikacja, miejsca parkingowe, dobre nasłonecznienie czy bliskość automatów paczkowych (!). Na wszystkie powyższe udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy Cieszyńskiej 9. Co więcej, w pobliżu znajdują się liczne punkty usługowe, targowisko, placówki medyczne czy Park Kleparski.

Popyt na małe mieszkania rośnie<br><br><br><br><br><br><br><br>

Sam budynek, ze względu na design, jakość materiałów i dodatkowe udogodnienia, jak wózkownia czy eleganckie lobby z recepcją, również stanowi istotny atut inwestycji. Nowoczesna technologia (monitoring, filtry antysmogowe, kontrola dostępu) to kolejna zaleta Cieszyńskiej 9, wskazująca na troskę o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Nabywcy mogą być także spokojni o jakość realizacji. Budynek wykonano z pieczołowitą starannością i dbałością o każdy szczegół, przy wykorzystaniu materiałów najwyższej klasy. Mieszkania są nowoczesne, funkcjonalne i bardzo dobrze doświetlone.

Warto wspomnieć, że w razie potrzeby deweloper służy wsparciem na każdym etapie zakupu, m.in. w wykończeniu mieszkania czy w uzyskaniu kredytu. Co aktualnie szczególnie ważne – część lokali klasyfikuje się do programu Bezpieczny Kredyt 2%. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym na stronie inwestycji.

Popyt na małe mieszkania rośnie<br><br><br><br><br><br><br><br>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Popyt na małe mieszkania rośnie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto