Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na rozbudowę Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Powstanie nowy park na Wesołej?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Radny Grzegorz Finowski wystąpił z inicjatywą, by rozbudować Ogród Botaniczny UJ w Krakowie o sąsiadujący z nim teren.
Radny Grzegorz Finowski wystąpił z inicjatywą, by rozbudować Ogród Botaniczny UJ w Krakowie o sąsiadujący z nim teren. Marcin Banasik
Założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Gromadzi tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. W Dzielnicy II Grzegórzki zrodził się pomysł, by zielony teren został powiększony.

- Na Grzegórzkach brakuje terenów zielonych. Stąd pomysł rozszerzenia Ogrodu Botanicznego. Można byłoby do tego wykorzystać tereny na Wesołej sąsiadujące z Ogrodem – mówi Grzegorz Finowski, radny Dzielnicy II Grzegórzki.

Wstępnie wskazuje teren zlokalizowany między Ogrodem Botanicznym, stadionem Akademii Wychowania Fizycznego oraz ulicami Kopernika i Śniadeckich.

- Można byłoby powiększyć Ogród Botaniczny o ten teren, albo miasto mogłoby tam zrobić park, który byłby naturalnym wejściem do Ogrodu – wyjaśnia radny Grzegorz Finowski. - Kiedyś był pomysł, by wzdłuż al. Powstania Warszawskiego zrobić Planty Grzegórzeckie w miejscu planowanej Superścieżki, która ostatecznie nie powstała. Teraz lepszym pomysłem wydaje się wykorzystanie terenów Wesołej do stworzenia dodatkowego miejsca z zielenią – dodaje.

Przypomnijmy, w październiku 2019 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę na wykup Wesołej (teren między ul. Grzegórzecką, Kopernika w rejonie Ogrodu Botanicznego) za ponad 283 mln zł. Zawarte porozumienie było efektem wielomiesięcznych ustaleń władz Krakowa z przedstawicielami Szpitala Uniwersyteckiego i Prokuratorii Generalnej.

Miasto zainteresowane tworzeniem przestrzeni parkowych

Na początku 2021 roku, po długim procedowaniu, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa przedstawiła koncepcję zagospodarowania terenu Wesołej. Wskazano przeznaczenie budynków przejmowanych sukcesywnie od Szpitala Uniwersyteckiego. Określono wzrost powierzchni obszarów zielonych oraz terenów do zabudowy.

Zorganizowano też konsultacje z mieszkańcami. Zdecydowana większość uczestników wskazała, że obszar powinien pełnić rolę miejsca z funkcją parku (87 proc.), miejsca odpoczynku (81 proc.), rekreacji (80 proc.), działalności artystycznej (72 proc.), wydarzeń kulturalnych (68 proc.), działalności instytucji kultury (66 proc.).

Zapytaliśmy więc w mieście o pomysł rozbudowy Ogrodu Botanicznego.

- Agencja Rozwoju Miasta Krakowa jest żywo zainteresowana tworzeniem dodatkowych przestrzeni parkowych na Wesołej, w sąsiedztwie terenów, którymi zarządza. Jednakże pragniemy zauważyć, że działki między Ogrodem Botanicznym, stadionem AWF oraz ulicami Śniadeckich i Kopernika, jak na razie nie znajdują się w zarządzie Agencji. Spółka nie wyklucza jednak współpracy z obecnymi właścicielami terenów, o których mowa - informuje Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Na terenie, który wskazał radny Grzegorz Finowski znajduje się gmach Szpitala Uniwersyteckiego, a w jego sąsiedztwie treny zielone i parkingi. Zapytaliśmy więc Uniwersytet Jagielloński o ewentualne plany i możliwości rozbudowy Ogrodu Botanicznego na tym terenie. Czekamy na odpowiedzi.

W miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika 27 został założony w 1783 r. Jest najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób. Położony jest na dawnych terasach rzeki Wisły, obecnie oddalonej o ok. 1,5 km.

Krakowski ogród botaniczny powstał w miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich, zakupionego w 1752 przez jezuitów. Po kasacie zakonu został przekazany Komisji Edukacji Narodowej, która w ramach reformy Akademii Krakowskiej założyła ogród botaniczny jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej. Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha zaprojektowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych.

W 1783 r. ruszyły prace przygotowawcze, a w 1787 r. postawiono pierwsze szklarnie. Obszar ogrodu powiększano kilkukrotnie. Swą obecną powierzchnię ok. 9,6 ha uzyskał w latach pięćdziesiątych XX wieku.

W 1976 r. Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Wyjazd na Majówkę może być dwukrotnie droższy niż w zeszłym roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomysł na rozbudowę Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Powstanie nowy park na Wesołej? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto