Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z Krakowa podsumowuje mijający rok. W 2021 obchodziło 75-lecie swej działalności

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej na Wawelu
"Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej na Wawelu Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W ciągu mijających 12 miesięcy Polskie Wydawnictwo Muzyczne z Krakowa wspierało działania artystów-solistów, zespołów i orkiestr, angażując się w podejmowane inicjatywy, wykonania i premiery utworów polskich kompozytorów. Był to też rok świętowania jubileuszu 75-lecia oficyny.

FLESZ - Rynek gier mobilnych rośnie w siłę. Powód? Pandemia

od 16 lat

75 lat muzyki zapisanej w nutach, czyli urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W kończącym się roku nie zabrakło wydarzeń związanych z obchodami 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Do katalogu ANAKLASIS trafiła płyta GREAT ENCOUNTERS w formatach CD i LP o znamiennym numerze ANA 075. Znalazły się na niej reinterpretacje utworów Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego – pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Ze spuścizną Wielkich Mistrzów zmierzyli się znakomici przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej: Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Adam Pierończyk i Adam Sztaba. Intrygujący materiał zarejestrowany na płycie stał się podstawą koncertu zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia, który odbył się online 6 czerwca, a także współorganizowanego z KBF-em i Centrum Kongresowym ICE Kraków koncertu „Wielkie spotkania”.

Z okazji jubileuszu PWM zdradziło także sekrety dotyczące drogi, którą przebyło ponad 14 tysięcy publikacji z katalogu Wydawnictwa. Kolejne kroki, które prowadzą od zapisanych w rękopisach idei kompozytorskich do pulpitów muzyków na całym świecie, mogli prześledzić spacerowicze w Warszawie i Krakowie dzięki jubileuszowej wystawie eksponowanej na Krakowskim Przedmieściu, przed Galerią Kordegarda w Warszawie, oraz na placu przy ul. Powiśle 11 w Krakowie.

To była wyjątkowa okazja do nieskrępowanego zajrzenia do muzycznej kuchni, dowiedzenia się więcej o ludziach zaangażowanych w powstanie publikacji nutowych: kompozytorach, autorach tekstu, redaktorach, grafikach, promotorach, marketingowcach, prawnikach. Współorganizatorem wystawy było Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda.

Nagrody i wyróżnienia dla krakowskiej oficyny

Działalność Polskiego Wydawnictwa Muzycznego została także doceniona i nagrodzona. W listopadzie dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy odebrał z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego prof.. Jana Tadeusza Dudy Brązowy Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

W mijającym roku wyróżniono również związanych z oficyną kompozytorów i autorów. PWM świętowało podczas gali wręczenia Koryfeuszy Muzyki Polskiej. Statuetkę w kategorii „Osobowość roku” odebrał związany z Wydawnictwem kompozytor Aleksander Nowak „za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu "lo firgai. Maska" przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu, a „Wydarzeniem roku” ogłoszono książkę dr Danuty Gwizdalanki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim", która została wydana wiosną nakładem PWM i już doczekała się kilku wznowień.

Ważną nagrodą było także dostrzeżenie Polskiej Biblioteki Muzycznej. Realizowany przez rozbudowany zespół projekt zwyciężył w kategorii „Edukacja” w plebiscycie „Historyczne Wydarzenie Roku 2020”. Zwycięstwo jest tym większym wyróżnieniem, że ostatecznego wyboru dokonują internauci na drodze ogólnodostępnego oceniania. Do tegorocznej edycji zgłoszono niemal 200 projektów polskich i zagranicznych, co zwiększa prestiż nagrodzonych przedsięwzięć.

Wyróżnienia otrzymały także płyty ANAKLASIS. Zdecydowanie największym z nich była nagroda muzyczna Fryderyk w kategorii „Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa” dla albumu "ahat-īli – siostra bogów" Aleksandra Nowaka z librettem Olgi Tokarczuk.

Warto także wspomnieć Nagrodę Wielkiego Redaktora przyznaną red. Teresie Chylińskiej, wieloletniej współpracowniczce i autorce Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. To wyróżnienie, ustanowione w 2018 roku, to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego, a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy.

Troska o dziedzictwo muzyki polskiej

W ramach wieloletniego programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” prowadzonego wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina katalog PWM zasiliły 54 nowe publikacje: wydania źródłowo-krytyczne i wykonawcze dzieł kompozytorów polskich XVIII i XIX wieku oraz poświęcone im książki. Wśród PWM-owych nowości znalazły się materiały nutowe i orkiestrowe utworów znanych twórców, takich jaki Władysław Żeleński, Karol Kurpiński czy Ignacy Feliks Dobrzyński, ale też mniej rozpoznawanych kompozytorów wartych odkrycia, do których należy choćby Franciszek Mirecki.

Świętowanie przyszłorocznej 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego zaczęło się dla oficyny już w tym roku. Ważnym wydarzeniem dla miłośników jego muzyki była nowa wersja w pełni zorkiestrowanych przez Brunona Dozzę "Sześciu pieśni księżniczki z baśni op. 31" Karola Szymanowskiego, które trafiły do katalogu PWM. "Pieśni" jako cały cykl znane były do tej pory w wersji fortepianowej, wersja orkiestrowa powstała w 1933 roku i dotyczy tylko trzech utworów (z sześciu).

Po raz pierwszy od czasów Szymanowskiego zabrzmiała także jego II Symfonia w swojej pierwotnej wersji, z usuniętymi w późniejszych latach przez kompozytora dwiema wariacjami z drugiej części. Wykonali ją muzycy Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego podczas koncertów w swojej siedzibie oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. To dopiero przedbiegi w wydarzeniach planowanych na rocznicę urodzin Szymanowskiego.

W ramach DMP nie zabrakło także przedsięwzięć edukacyjnych. Po raz kolejny zainteresowani tajnikami przygotowywania materiałów nutowych oraz pracą z muzycznymi źródłami uczestniczyli w Seminarium Edytorstwa Muzycznego. Kurs wykształcił kolejnych korektorów i redaktorów, którzy podjęli współpracę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonania i życie koncertowe

2019 rok był pełen utrudnień, które dotknęły życie koncertowe. Choć wciąż wiele wydarzeń odbywa się tylko w sieci, w kończącym się roku mogliśmy być świadkami blisko 50 prawykonań utworów z katalogu PWM i obcować z muzyką na żywo. Jednymi z najważniejszych wydarzeń były premiery utworów inspirowanych twórczością Stanisława Lema, którego 100-lecie urodzin obchodziliśmy w tym roku. Za nawiązującą do jego twórczości "lo firgai. Maskę" i premierę utworu w Wiedniu Alek Nowak otrzymał Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku”.

Wyjątkowym wydarzeniem była także premiera opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej na Wawelu, uświetniająca 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Utwór, oparty na dramacie wieszcza, jest drugą po Vandzie Antonina Dvořáka ukończoną i wystawioną operą poświęconą tematyce legendarnej polskiej władczyni. To też pierwsza opera w katalogu Joanny Wnuk-Nazarowej – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego.

Premiera "Wandy" była jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Norwida wspartych finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej wystawienie zaangażował się szereg instytucji: organizatorami, oprócz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, była Opera Krakowska, Zamek Królewski na Wawelu i Program 2 Polskiego Radia, partnerami – Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Publikacja nut i produkcja materiałów wykonawczych

W 2021 roku katalog Oficyny uzupełniło blisko 100 pozycji nutowych, pojawiły się także nowe pozycje podręcznikowe.

Na szczególną uwagę zasługuje trzytomowa "Muzyka Skalnego Podhala" Krzysztofa Trebuni-Tutki – jeden z bestsellerów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W tej przepięknie ilustrowanej i kipiącej merytoryczną wiedzą 3-tomowej publikacji autor zebrał pieśni, które od pokoleń przekazywane były drogą ustną, śpiewane i grane w góralskich domach, jednak nigdy wcześniej nie zostały zapisane w takim kształcie. Zebrane są tutaj zagadnienia teoretyczne, przedstawiony jest przekrój repertuaru (część I), omówione zapisy palcowe, dzięki którym naukę gry może rozpocząć każdy entuzjasta muzyki podhalańskiej (część II), oraz zapis nutowy, przeznaczony dla osób zaawansowanych w grze (część III).

Dodatkową pomoc w stanowią również przygotowane na potrzeby tej publikacji nagrania – do bezpłatnego pobrania dla wszystkich użytkowników podręcznika.

Na polski rynek edukacji muzycznej zawitał także podręcznik dla najmłodszych. "Szkoła gry na fortepianie" Lang Langa jest nieocenionym wsparciem dla adeptów gry na klawiszach. Metoda, którą proponuje Lang Lang, polega na uczeniu poprzez zabawę. Język książeczek jest dopasowany do percepcji dzieci, a bezpośredni styl odbiega od tradycyjnej narracji typowego podręcznika. Główny bohater staje się wesołym przewodnikiem i kolegą uczącego się grać dziecka.

Ważnym wydarzeniem były także pierwsze wydania utworów Grażyny Bacewicz i Witolda Szalonka. Do sprzedaży nakładem PWM-u w tym roku trafiły "Legenda", "Scherzo", "Partita [młodzieńcza]" i "I Sonata" Grażyny Bacewicz w opracowaniu znakomitej skrzypaczki i doświadczonej pedagog Agaty Szymczewskiej oraz "Kwartet smyczkowy [młodzieńczy]" i "Quatuor (a cordes)" wybitnej polskiej kompozytorki przygotowane do wydania przez muzyków Royal String Quartet. Po raz pierwszy wydana została także "Symfonia rytuałów" Szalonka – utwór pisany przez kompozytora w latach 1991–96.

Słowem o muzyce, czyli nowe pozycje książkowe

Katalog książkowy PWM-u zasiliło w tym roku ponad 20 książek w formie papierowej i cyfrowej. Nie zabrakło pozycji zaskakujących, zyskujących rozgłos i miano bestsellerów. Do sprzedaży trafiła długo wyczekiwana "Muzyka w zamku niebios" Johna Eliota Gardinera w tłumaczeniu Katarzyny Matwiejczuk. Książka ta we wciągający sposób ukazuje Jana Sebastiana Bacha – jednego z twórców najważniejszych, ale też o najbardziej enigmatycznym życiu prywatnym – jako kompozytora i człowieka.

PWM otworzyło także serię "Małe Monografie", skierowaną do wszystkich miłośników kultury, którzy o kompozytorach chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej, a jednak nie czują się na siłach, by przebrnąć przez wypełnione naukową terminologią opasłe publikacje. Dotychczas w serii ukazały się słowne portrety Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego, Grażyny Bacewicz, Romana Palestra, a także Hectora Berlioza. Oficyna ogłosiła konkurs na napisanie monografii Ignacego Jana Paderewskiego, który rozstrzygnie się w przyszłym roku.

Jedna z książek wydanych w kończącym się roku była też prezentem jubileuszowym dla Zygmunta Krauze, który obchodzi 60-lecie pracy twórczej. "Wywiad o niczym", czyli rozmowa Michała Mendyka z Zygmuntem Krauzem, to wspomnienia jednego z najważniejszych polskich twórców na niespełna 150 stronach.

ANAKLASIS: 8 nowych płyt z nową muzyką

Młoda, bo zaledwie dwuletnia wytwórnia płytowa, może już teraz pochwalić się imponująco obszernym katalogiem złożonym z aż dwudziestu czterech płyt. Entuzjastycznie przyjęta przez branżę i melomanów marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przez ostatni rok wzbogaciła się o 8 albumów, w tym aż dwa czarne krążki. ANAKLASIS na swoim koncie ma także najważniejszą polską nagrodę fonograficzną, Fryderyka 2021, za "ahat-īli – siostrę bogów" Alka Nowaka wydaną w serii IMAGES, a więc w formacie audio-wideo.

Zieloną barwę SOUNDS w drugim roku istnienia marki przyjęły kobiety: na płycie "Polish Heroines Of Music" znalazły się kompozycje Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel w wykonaniu Orchestre Pasdeloup pod przewodnictwem nagradzanej Marzeny Diakun. Silną kobiecą grupę serii SOUNDS przejrzystym brzmieniem dzwonów doskonale uzupełnia Monika Kaźmierczak, wykonująca na albumie "Contemporary Carillon" utwory skomponowane przez Zygmunta Krauze, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Agatę Zubel i Elżbietę Sikorę.

W niebieskiej serii PORTRAITS tym razem główną rolę zagrał Marcin Stańczyk, oczarowując słuchaczy swoją filozofią muzyki zamkniętą w dwupłytowym, świetnie przyjętym przez krytyków zestawie "Acousmatic Music". Do "Dracha" – olśniewającego debiutu Alka Nowaka i Szczepana Twardocha, dołączyła "Syrena. Melodrama Aeterna", a za rok trylogię zamknie prawykonana podczas tegorocznego festiwalu AUKSODRONE "Pokora. Dramma giocoso".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polskie Wydawnictwo Muzyczne z Krakowa podsumowuje mijający rok. W 2021 obchodziło 75-lecie swej działalności - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto