Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Polskie rezerwy złota" w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Cenny kruszec na wyciągnięcie ręki!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
- Złoto od wieków wzbudzało emocje – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Krakowie
- Złoto od wieków wzbudzało emocje – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Krakowie Joanna Urbaniec
- Złoto od wieków wzbudzało emocje i pożądanie, świadczyło o prestiżu oraz bogactwie. Od stuleci jego zapasy decydowały również o stabilności systemu finansowego państwa – stwierdziła Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Krakowie, otwierając 11 października wystawę „Polskie rezerwy złota”.

Po tej niezwykłej, także pięknie zaaranżowanej ekspozycji (przypominającej labirynt), wędrować można na parę sposobów. Wybierając ścieżkę historyczną dowiemy się m.in., że symbol chemiczny złota, a więc „Au” pochodzi od łacińskiego słowa „aurum”, które oznacza „świetlisty wschód słońca”, na ziemię przybyło z… przestrzeni kosmicznej, a z jednej jego uncji – czyli 31,1035 g – możemy uzyskać drut o długości do 80 km!

W Sali Polskiej Krakowskiego Salonu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego przy ulicy Basztowej (wejście od placu Jana Matejki), przypomniano również rok 1919, kiedy to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski zaapelował o przekazywanie kosztowności, w tym srebra i złota, na rzecz Skarbu Narodowego.

Jakie były efekty tego apelu? „Ofiarność społeczeństwa sprawiła, że do momentu reformy walutowej w 1924 roku zgromadzono – wraz z zapasami bankowymi – 20 ton złota i 120 ton srebra jako „podkład Banku Polskiego dla przyszłej waluty złotowej” – przypominają w krakowskim oddziale NBP.

W tym miejscu wypada wspomnieć, że nazwę „złoty” dla nowej waluty Sejm uchwalił 28 lutego 1919 r., a do obiegu wprowadzono ją w 1924 r. Wartość 1 złotego odpowiadała wówczas 0,29 gram czystego złota.

Pod koniec sierpnia 1939 r. Bank Polski dysponował zasobami złota o łącznej wadze 79,5 tony, które były wtedy warte 463,6 mln zł. W KSE NBP poznamy również fascynujące kulisy ratowania polskiego złota w 1939 r., jego niezwykłą drogę przez Rumunię, Turcję, Syrię, Liban i Francję. Mało kto pamięta, że polskie złoto zawędrowało również do Casablanki, Dakaru, fortu Kayes, Nowego Jorku i Ottawy. Kiedy polskie złoto wróciło do Polski? Tego dowiemy się przychodząc do krakowskiej siedziby NBP przy ul. Basztowej.

- Ekspozycja została podzielona na dwie części - historyczną i współczesną – przypomina dyrektor Katarzyna Basiak-Gała. - W części historycznej można odnaleźć informacje o złocie jako kruszcu inwestycyjnym, objaśnienie funkcjonujących od XIX do XX w. systemów pieniężnych oraz historii polskich rezerw złota, w tym ewakuacji kruszcu Banku Polskiego SA w 1939 r. Z kolei w części poświęconej zagadnieniom współczesnym dowiemy się na temat rezerw złota w NBP i powiązania zasobów kruszcowych banku centralnego z bezpieczeństwem finansowym państwa.

Nie można też zapomnieć, że krakowski oddział jest jedynym miejscem w Małopolsce, gdzie można nie tylko zobaczyć 12,5 kg sztabę złota – o wartości około 3 mln zł - ale także jej dotknąć.

Wystawa ta jest tak niezwykła, jak losy polskich zasobów złota. Będzie czynna do 25 października. Wstęp oczywiście wolny. „Polskie rezerwy złota” są więc na wyciągnięcie ręki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Polskie rezerwy złota" w krakowskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Cenny kruszec na wyciągnięcie ręki! - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto