Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska sztuka w Chorwacji, chorwacka w Polsce. Podczas wernisażu wystawy Borisa Bućana podpisano dokument o współpracy obu państw

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Program współpracy kulturalnej podpisano w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, na tle plakatów chorwackiego artysty Borisa Buciana.
Program współpracy kulturalnej podpisano w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, na tle plakatów chorwackiego artysty Borisa Buciana. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Polska i Chorwacja będą wzajemnie promować swoją sztukę i twórców. Program współpracy podpisali w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie minister MKiDN prof. Piotr Gliński oraz ambasador Republiki Chorwacji w RP Tomislav Vidošević. Wspólnie otworzyli także nową wystawę MCK prezentującą prace wybitnego chorwackiego plakacisty Borisa Bućana.

FLESZ - Kto wygra drugą turę?

Jest uważany za jednego z pierwszych artystów chorwackich, który już pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku skierował się ku sztuce publicznej oraz wykreował jugosłowiański pop art. Światowy rozgłos przyniósł mu plakat zaprojektowany dla chorwackiego Teatru Narodowego w Splicie do baletu Igora Stawińskiego "Ognisty ptak". Teraz plakaty Borisa Bućana, wchodzące obecnie w skład wielu kolekcji muzealnych na całym świecie, będzie można obejrzeć również w Krakowie. Wystawę od 2 lipca prezentuje Międzynarodowe Centrum Kultury.

- Boris Bućan to już klasyk sztuki chorwackiej XX wieku. Bardzo rozpoznawalny styl, skonstruowany z wyrazistych geometryzujących form, mocnych, jaskrawych kolorów. Co więcej, zdobył rozgłos i uznanie krytyków, projektując dla instytucji kultury, w tym chorwackiego teatru narodowego. Traktuje plakat jako odrębne dzieło sztuki, odrębną formę artystyczną, co jest bardzo bliskie idei polskiej szkoły plakatu - mówiła podczas wernisażu dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik.

Otwarcie wystawy jest również związane z programem kulturalnym towarzyszącym przewodnictwu Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej. Na ekspozycję "Boris Bućan. Plakaty" składa się 16 najbardziej znanych posterów teatralnych z lat 70. i 80. XX wieku, w tym 12 wielkoformatowych.

- Plakaty te, które w swojej tematyce dotyczą różnorodnych wydarzeń kulturalnych, stanowią swoiste dzieła sztuki, które opowiadają o innych dziełach. Artysta wprowadza w nich odniesienia do kultury masowej, ale i wielu historycznych stylów sztuki. Zawierają w sobie przesłanie o fundamentalnym znaczeniu zjawisk kultury dla życia społeczeństw - zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjechał tego dnia do Krakowa, by właśnie w Centrum przy Rynku 25, narodowej instytucji kultury, podpisać razem z ambasadorem Republiki Chorwacji w RP Tomislavem Vidoševiciem program polsko-chorwackiej współpracy w obszarze kultury na lata 2020-2023.

Program ten precyzuje formy i obszary polsko-chorwackiego współdziałania kulturalnego na szczeblu resortów kultury, a jego podpisanie ma pozwolić na wzmocnienie współpracy, która i tak trwa pomiędzy państwami, sygnowana dokumentem z 1995 roku. Nowy program wspiera nawiązywanie bezpośrednich kontaktów oraz rozwijanie współpracy między instytucjami w różnych dziedzinach kultury.

- Po to między innymi budujemy pomyślność narodów, by mogły one kultywować swoją kulturę, a w odpowiednich warunkach także wymieniać się różnymi treściami, ideami, żeby budować dobrą współpracę - powiedział prof. Piotr Gliński. - Współpraca przekłada się na wspieranie naszych instytucji kultury po obu stronach. Stwarza lepsze możliwości dla działania menadżerów kultury, którzy umożliwiają różnego rodzaju kontakty, wspólne przedsięwzięcia.

W dokumencie określono m.in. zasady organizacji wizyt i pobytów artystów, twórców oraz specjalistów w dziedzinie kultury, a także zasady współpracy galerii i muzeów. Wskazuje formy współpracy w zakresie muzyki, teatru i tańca, ma również umożliwić rozwój współpracy w dziedzinie ochrony dziedzictwa niematerialnego i zachęcić instytucje do współpracy w celu ochrony dziedzictwa kulturowego, wymiany specjalistów w tym zakresie, podejmowania wspólnych inicjatyw ochrony dóbr kultury.

- Od lat jeżeli organizowaliśmy coś w Polsce, to coś z polskiej strony organizowane było również w Chorwacji - zaznaczył ambasador Tomislav Vidošević. - Podczas prezydencji chorwackiej w Unii Europejskiej ze wszystkich programów dla wszystkich krajów UE najbogatszy program kulturalny przewidzieliśmy dla Polski. Wiele wydarzeń związanych z kulturą Chorwacji ma się odbyć w Polsce, ale oznacza to również polskie projekty w Chorwacji - dodał.

[polecane]20399045, 20019085, 20392529, 20419193, 20401507, 5418462[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto