Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pojsłuchaj, jak brzmiał Kraków w Muzeum Dźwięku

Redakcja
Jakub Popiel
W Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego można usłyszeć, jak brzmiały dawne przedmioty codziennego użytku, m.in. sarmacka łyżka czy XIX-wieczna pozytywka.

Oryginalny projekt edukacyjny ma zachęcać do odwiedzenia muzeum i pobudzić wyobraźnię zwiedzających. Dzięki Muzeum Dźwięku można nie tylko zobaczyć ciekawe eksponaty, ale także usłyszeć, jak brzmiały zanim trafiły do szklanej gabloty.

- Obiekty w Galerii Rzemiosła Artystycznego są nieme, zamknięte w gablotach. Jednak wszystkie zanim stały się eksponatami muzealnymi były przedmiotami codziennego użytku, które wydawały dźwięki. Nie musimy ich tylko oglądać, teraz możemy je także usłyszeć - tłumaczy Anna Borejczuk z sekcji edukacji Muzeum Narodowego.

"Z pochodzenia jestem szlachcianką. Służyłam na królewskim dworze, znam mnóstwo historii, ale nikomu ni mogłam ich powiedzieć. Posłuchaj, jak kiedyś brzmiałam" - zaprasza 220-letnia sarmacka łyżka.

Na własnym lub wypożyczonym (bezpłatnie) telefonie z zainstalowaną specjalną aplikacją przechadzając się między eksponatami będzie można posłuchać "udźwiękowionych" przedmiotów. W muzeach przywykliśmy do oglądania sztuki, jednak nie można zapominać, jak ważne jest także słuchanie. Warstwa dźwiękowa może ożywiać przedmioty i wydobywać niezwykłe historie.

Galeria Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie to największa tego typu ekspozycja w Polsce – przybliża codzienne życie w Polsce i Europie Zachodniej od czasów wczesnego średniowiecza po secesję.

Do stworzenia dźwiękowych historii muzeum zaprosiło Krzysztofa "Arszyna" Topolskiego oraz młodzież z krakowskich świetlic środowiskowych. Na warsztatach akustycznych, pod czujnym okiem Topolskiego powstało dźwiękowe tło przypominające głosy wydawane przez przedmioty, takie jak: łyżka, kołyska, prasa do pościeli czy zamek do drzwi. Podczas zwiedzania galerii można posłuchać skrzypienia, chrobotów, piszczenia, dzwonienia, tykania.

Jeśli projekt nam się spodobał, możemy stworzyć także własna dźwiękową historię. Na stronie muzeum czeka 15 eksponatów, do których można dodać własną kompozycję dźwiękową.

Muzeum Dźwięku mieście się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, przy al. 3 Maja 1. Wystawy można zwiedzać: wtorek-sobota: 10:00 – 18:00; niedziela: 10:00 – 16:00. W każdą niedzielę wstęp do galerii stałych jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto