Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pójdziemy Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Redakcja
W 96. rocznicę Czynu Legionowego, wyruszy z krakowskich Oleandrów Marsz XLV Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Impulsem do zorganiowanie Marszu było wydarzenie z 1914 roku, kiedy to strzelcy Józefa Piłsudskiego jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego, wyruszyli z celem wywołania w zaborze rosyjskim powstania zbrojnego. Dziesięć lat później powstała idea Marszu.  W okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni - w II RP odbył się w sierpniu 1939 roku i jego rozpoczęcie, z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i ponad stutysięcznej rzeszy rodaków, było ostatnią wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny.

- Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej przypomina bogatą w przeżycia historię Marszu Piłsudczyków. Kraków jest miejscem, w którym zawsze takie wydarzenia będą się odbywać - powiedziała Elżbieta Lęcznarowicz, zastępca prezydenta Krakowa.

Środowiska niepodległościowe

Do Marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz miał formę demonstracji patriotycznej i  antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB (np. w 1984 r. wszyscy uczestnicy zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem). Po 1989 r. Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej. Na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych.

Oddanie hołdu ofiarom

Tegoroczny, 30. po wojnie Marsz gromadzi blisko 400 uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, funkcjonariuszy Straży Granicznej. W czasie Marszu uczestnicy biorą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych. Marsz odbywa się w 100. rocznicę powołania przez Józefa Piłsudskiego ruchu strzeleckiego i 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Marsz 2010 będzie także formą oddania hołdu ofiarom tragedii smoleńskiej, ponieważ aż 22 osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. związane były ze środowiskiem "Kadrówki".

Plan uroczystości

Marsz rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7 uroczystym apelem na Oleandrach przed Domem Legionisty. W wydarzeniu weźmie udział wnuk Marszałka Krzysztof Jaraczewski. Natomiast jutro (5 sierpnia, czwartek) w Krakowie odbędą się uroczystości oraz imprezy przypominające czyn zbrojny Legionów: Msza św. na Wawelu w intencji Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy oraz uroczysty apel przy grobie Marszałka i Pary Prezydenckiej (godz. 17.30) oraz 38. Lekcja Śpiewania "Nie masz to jak Pierwsza, nie…" na Rynku Głównym w wykonaniu artystów krakowskich z Lochu Camelot (godz. 19.00).

Marsz zakończy się 12 sierpnia ok. godz. 13.30 w Kielcach pod pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto