Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie czwartej edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to". Mobile płuca odwiedziły dziewięć województw i zrobiły się czarne

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Podsumowanie czwartej edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to"
Podsumowanie czwartej edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to" Krakowski Alarm Smogowy
Eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego wskazali, że przykładem dobrego działania w związku z walką ze smogiem jest Kraków. To właśnie w stolicy Małopolski dzięki zakazowi spalania węgla i drewna, stężenie pyłów i rakotwórczego benzoapirenu spadło o ponad 40 proc. - Kraków pokazuje, że jest sposób na smog, ale konieczne jest również konsekwentne działanie i determinacja - mówią eksperci w podsumowaniu czwartej edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to". Tym razem siedem mobilnych płuc odwiedziło aż 63 lokalizacje w 9 województwach. PAS nadal apeluje do właścicieli domów jednorodzinnych ogrzewanych kopciuchami, aby skorzystali z programu Czyste Powietrze i wymienili przestarzałe kopciuchy na nowoczesne ogrzewanie.

Blisko dwumetrowe modele ludzkich płuc "oddychały" zanieczyszczonym powietrzem w wielu miejscach w kraju. Pochłaniały zanieczyszczenia, które osiadały na białej materii, która pokrywa instalację. Zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza, materia przybierała grafitowy lub czarny kolor. Instalacja była ustawiana w różnych lokalizacjach na dwa tygodnie.

- Obserwowanie jak zmienia się kolor płuc to bardzo pouczające doświadczenie. Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach "oddychania' w zasmogowanych miejscowościach. Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczyny, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń - mówi Piotr Sergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego dodaje - Dostrzegamy pewien nieznaczny postęp w likwidacji „kopciuchów”, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, a nawet odwrócony. Jego zdaniem "programy dotacyjne do wymiany kotłów nie będą skuteczne, jeśli nie będzie towarzyszyć im konsekwentna polityka antysmogowa.

- Niestety w ostatnim czasie obserwujemy luzowanie przepisów w obszarze ochrony powietrza: dopuszczanie do sprzedaży najgorszej jakości węgla czy luzowanie uchwał antysmogowych w niektórych województwach. Rezultaty tej polityki widać na instalacjach z płucami, które w tym roku odwiedziły polskie miejscowości - tłumaczy Andrzej Guła.

Kraków daje dobry przykład

Eksperci wskazali, że przykładem dobrego działania w związku z walką ze smogiem jest Kraków. To właśnie w stolicy Małopolski dzięki zakazowi spalania węgla i drewna, stężenie pyłów i rakotwórczego benzoapirenu spadło o ponad 40 proc.

- Na stacji tła na krakowskim Kurdwanowie liczba dni smogowych w latach 2012-2022 spadła ze 116 do 40. Kraków pokazuje, że jest sposób na smog, ale konieczne jest również konsekwentne działanie i determinacja - mówią eksperci.

W Polsce jest nadal ok. 3 mln kopciuchów

Polski Alarm Smogowy podaje, że to kopciuchy, czyli przestarzałe kotły opalane węglem i drewnem są główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza pyłem i rakotwórczymi i benzopirenem.

- Wymiana tego typu urządzeń na nowoczesne ogrzewanie, wraz z inwestycjami poprawiającymi efektywność energetyczną domów rozwiąże nie tylko problem fatalnej jakości powietrza w Polsce ale również przyniesie realne korzyści gospodarstwom domowym w postaci niższych rachunków za ogrzewanie - dodaje Andrzej Guła.

Polski Alarm Smogowy apeluje do właścicieli domów jednorodzinnych ogrzewanych kopciuchami, aby skorzystali z programu Czyste Powietrze, które daje możliwość uzyskania dotacji do 66, 99 lub 135 tysięcy zł (w zależności od zarobków).

"Zobacz czym oddychasz"

Kampania jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego kampanii udzielili: Allegro.pl oraz Fundacja Better Future. Kampania została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Pana Jakuba Chełstowskiego. Kampania otrzymała wsparcie Screen Network, dzięki któremu pojawi się na ekranach cyfrowych tej firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podsumowanie czwartej edycji kampanii "Zobacz czym oddychasz. Zmień to". Mobile płuca odwiedziły dziewięć województw i zrobiły się czarne - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto