Podsumowanie 13. kolejki Ekstraklasy

Najważniejszy mecz odbył się w Sosnowcu, gdzie Legia Warszawa pokonała Wisłę Kraków i przywróciła nadzieję wszystkich goniącym lidera zespołom na walkę o mistrzowski tytuł. Najładniejsze spotkanie odbyło się jednak w Chorzowie, gdzie tamtejszy Ruch oraz występująca w roli gościa Jagiellonia zafundowały rewelacyjne widowisko i prawdziwy pokaz strzelecki.

Gdyby połączyć rangę ważności meczu pomiędzy stołecznym klubem a mistrzem Polski i dodać do niego wspaniałą grę z Chorzowa, moglibyśmy mówić o szlagierowym spotkaniu i towarzyszących mu emocjach. W Sosnowcu dostaliśmy jedynie jednego gola, najgorszy mecz Wisły od początku rundy, pokaz nieporadności. Jedyna pociecha dla wielu fanów futbolu, iż Wiśle nie udało się odskoczyć na ciężką do pokonania odległość w tabeli. Porażka mistrza Polski to szansa dla grupy pościgowej. Taka forma jaką zaprezentowali podopieczni Macieje Skorży to również nadzieja dla reszty, że różnica punktowa  ciągle będzie maleć. Legia traci do Wisły już tylko 4 punkty.

Z prezentu od Legii nie skorzystał Lech Poznań, który w wyjazdowym spotkaniu zremisował z Polonią Bytom. Choć poznański zespół pierwszy wyszedł na prowadzenie, gospodarzom udało się doprowadzić do wyrównania i zatrzymać choć punkt. Lech miał szanse na zmniejszenie różnicy punktowej do zespołu, któremu przerwał serię spotkań bez porażki. Zamiast o 3, różnica ta zmalała tylko o jeden punkt i "Kolejorz" traci do lidera 9 punktów.

Ruch Chorzów potwierdził bardzo dobrą dyspozycję i pokazał, że szanse trzeba wykorzystywać. W meczu przeciwko Jagiellonii Białystok zgromadzeni kibice byli świadkami wspaniałego widowiska i zobaczyli aż 7 bramek. Przerwana została passa bramkarza Jagi Grzegorza Sandomierskiego, który niepokonany był przez 555 minut. Dzięki wygranej "Niebiescy" dalej znajdują się  na pozycji wicelidera i tracą do Wisły już tylko trzy oczka. "Jaga" znajduje się na miejscu 14.

Szóste zwycięstwo z rzędu w Ekstraklasie odnieśli zawodnicy GKS-u Bełchatów. Przed własną publicznością podopieczni Rafała Ulatowskiego pokonali Arkę Gdynia 1:0. Autorem bramki został powracający do formy sprzed kontuzji Dawid Nowak. Po fatalnym początku rundy, GKS cały czas się rozkręca i udowadnia, że pucharowe miejsce w tabeli na zakończenie sezonu to cel drużyny, który z taką grą spokojnie zrealizuje. Arka Gdynia pomimo, iż zajmuje bezpieczne 10. miejsce, ma tylko 4 punkty przewagi nad ostatnią w tabeli Odrą Wodzisław.

fot: Piotr Charchuła/MM Silesia

Po trzech porażkach z rzędu Koronie Kielce udało się zremisować z Lechią Gdańsk i wywieźć choć punkt. Pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze, którzy za sprawą byłego gracza Korony Marcina Kaczmarka objęli prowadzenie w 27 minucie. Na dziesięć minut przed końcem spotkania do wyrównania udało się doprowadzić Cezaremu Wilkowi. Po 13. kolejkach Lechia ulokowała się na miejscu 7. Korona jest 11.

Ciągle pod wodzą Franciszka Smudy - nowego selekcjonera reprezentacji Polski Zagłębie Lubin pokonało na wyjeździe Odrę Wodzisław 2:1. Bohaterem spotkania okazał się Mouhamadou Traore, którego bramki zapewniły zwycięstwo "Miedziowym". Dzięki kolejnym punktom Zagłębie zapewnia sobie pomału spokojniejszą zimę.

Śląsk Wrocław w końcu odnosi zwycięstwa. Po zwycięstwie z Zagłębiem przyszła porażka z Lechem. W sobotę podopieczni Ryszarda Tarasiewicza przed własną publicznością pokonali jednak 2:1 Piasta Gliwice. Bohaterem gospodarzy okazał się Vuk Sotirović, który mimo, iż nie grał na pełnych obrotach, dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Kolejnej porażki doznali piłkarze Polonii Warszawa. Prowadzone przez Michała Libicha Czarne Koszule, który tymczasowo zastąpił na tym stanowisku Dusana Radolskiego nie poradziły sobie z Cracovią. Jedynego gola w spotkaniu zdobył Mariusz Sacha. Stołeczny klub fatalnie spisuje się tym sezonie, co ma wpływ na ciągłe zmiany szkoleniowca. Właściciel Polonii po kilku rozczarowaniach, chce aby zespół poprowadził trener z zagranicy. Czy uda mu się ściągnąć odpowiedniego szkoleniowca, który wyciągnie zespół z zagrożonej spadkiem lokaty?

Lechia Gdańsk - Korona Kielce 1:1 (1:0)
1:0 Kaczmarek 27'