Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróżowanie z psem przewodnikiem rodzi problemy. Okazuje się jednak, że ich rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
Część osób niewidomych i niedowidzących narzeka na utrudnianie przez przewoźników podróżowania w towarzystwie psów przewodników. Niedawno opisywaliśmy przypadek, kiedy osoba niedowidząca oburzyła się na to, że taksówkarz z lotniska Balice nie chciał wpuścić psa do samochodu. Okazuje się, że kierowca taksówki nie ma obowiązku przewożenia psa, a osoba niedowidząca powinna wcześniej zgłosić chęć podróżowania ze zwierzęciem. Większość firm taksówkarskich nie ma jednak problemu z tym, że ich pasażerem jest zwierzę.

FLESZ - Jakie opony wybrać? Zimowe czy całoroczne

od 16 lat

W opisywanej przez nas sytuacji kierowca taksówki odmówił przewozu psa przewodnika, tłumacząc to tym, że autem mogą też jeździć osoby z alergią, w tym dzieci. Proponował niedowidzącemu, aby skorzystał z auta typu van, które jest przystosowane do tego typu przewozów. Ten jednak chciał wsiąść do samochodu osobowego. Ostatecznie pasażer, razem ze swoim psem zostali przewiezieni vanem.

Edyta Burzyńska z Polskiego Związku Niewidomych potwierdza, że zdarzają się sytuacje, kiedy niewidomi lub niedowidzący, którzy jadą z psami przewodnikami mają problem z przewoźnikami, głównie w busach, w których kierowcy odmawiają przewozu zwierząt.

- W ubiegłym roku mieliśmy sygnały o takich sytuacjach na trasie Kraków-Bielsko Biała, ale trzeba przyznać, że osoby niepełnosprawne często nie dostosowują się do zasad, które obowiązują, kiedy pojazdem ma podróżować np. pies przewodnik. W przypadku podróży pociągiem Intercity należy dwa dni wcześniej zgłosić, że pasażerem będzie osoba niepełnosprawna z psem. Wtedy jest uruchamiana procedura, dzięki której osoba niepełnosprawna i jej pies mogą liczyć na komfortową podróż - mówi Edyta Burzyńska.

Podobnie działa sprawa zgłaszania kursu z psem firmom taksówkarskim. - Należy wcześniej zgłosić telefonicznie potrzebę jazdy ze zwierzęciem, a firma na pewno przygotuje do tego odpowiedni samochód, bądź przekieruje do innej firmy transportowej - dodaje Edyta Burzyńska.

Zauważa również, że część środowiska osób niepełnosprawnych jest dość roszczeniowa.

- Zdarza się, że np. osoby niedowidzące uważają, iż one mają pierwszeństwo we wszystkim, a tak to niestety nie działa. Niepełnosprawni też muszą się dostosowywać do obowiązujących zasad. Aby takie sytuacje nie miały miejsca, należy zwrócić uwagę przewoźnikom, aby taka informacja była widoczna na ich stronie internetowej. Trzeba też zwrócić uwagę osobie z niepełnosprawnością, aby sprawdziła stronę danego przewoźnika i upewniła się, że pies może również komfortowo podróżować wraz z nią - podsumowuje Edyta Burzyńska.

Andrzej Drąg z Kraków Aiport Taxi przypomina, że zasady są proste.

- Jeżeli osoba ma potrzebę skorzystania z przystosowanej specjalnie do tego celu taksówki, zgłasza to na centrali korporacji Taxi (dotyczy każdej korporacji taksówkarskiej w Polsce) i centrala wysyła pojazd, którego kierowca wcześniej zgłosi chęć wykonywania tego typu serwis - mówi Andrzej Drąg.

Zadzwoniliśmy do kilkunastu krakowskich firm taksówkarskich z pytaniem o to, czy taki kurs byłby dla nich problemem. Oto co ustaliliśmy.

W pierwszej kolejności dzwonimy do iCar Taxi. W odpowiedzi na pytanie o to, jak wyglądałaby realizacja kursu osoby niewidomej z psem przewodnikiem słyszymy, że "przy złożeniu zamówienia trzeba zaznaczyć, że jedzie pies, bo nie każdy kierowca wozi zwierzęta, bo np. jego rodzina jest uczulona albo on sam". Opłaty dodatkowej za psa brak.

Podobną argumentację odnośnie tego, że tylko wybrani kierowcy przewożą psy, słyszymy w Radio Taxi 919 Kraków: - Realizujemy takie kursy, ale też nie każdy kierowca przewozi psy, bo niektórzy mają np. alergię - słyszymy od dyspozytorki.

W Radio Taxi Dwójki już na wstępie słyszymy od dyspozytorki, że "nie każdy kierowca przewozi zwierzątka".

- W systemie zaznaczane jest, że jest pies i na bieżąco jest wysłana informacja do kierowców, ten który może, ten odpowiada i wtedy dajemy informację zwrotną do klienta - słyszymy. Czas oczekiwania na taksówkę wynosi do 15 minut, brak jest opłaty dodatkowej za psa.

Dyspozytorka Radia Taxi MPT poinformowała nas, że taki kurs jest możliwy do zrealizowania, bo są kierowcy, którzy wożą psy, ale jak mówi: "nie wiem czy akurat w danym momencie takiego kierowcę znajdę". Opłaty dodatkowej za psa nie ma.

Problem ze znalezieniem kierowcy przewożącego psy mogą również mieć dyspozytorzy Radio Taxi Wawel. Jak usłyszeliśmy, przejazd ze zwierzęciem trzeba zgłaszać wcześniej ponieważ "bardzo malutko" jest kierowców, którzy zgodzą się przewieźć psa ze względu np. na to, że kierowca ma alergię. Opłaty dodatkowej za psa przewodnika brak.

W MegaTaxi słyszymy natomiast że "nie ma problemu, wystarczy zgłosić, że jedzie pies". W tej korporacji również niewidomy nie płaci opłaty dodatkowej za psa przewodnika. Identyczną odpowiedź uzyskujemy w rozmowie z dyspozytorką EcoTaxi Kraków.

Dzwonimy również na dawny numer Radio Taxi Barbakan, które jak się okazało, podobnie jak Grosik Taxi, obecnie funkcjonuje pod szyldem korporacji iTaxi, która realizuje kursy w ponad 100 miejscowościach, w tym w Krakowie. Po zadaniu pytania o możliwość realizacji kursu osoby niewidomej z psem przewodnikiem słyszymy, że jedyne co trzeba zrobić, to "dać znać, że jest piesek do przewozu". Podobnie jak w powyższych korporacjach tu również nie ma opłaty za psa.

W Partner Radio Taxi osoba niewidoma z psem przewodnikiem kurs musi zamówić dzień lub nawet dwa dni wcześniej. Nie ma opłaty dodatkowej za psa.

W Taxi Kraków słyszymy, że "generalnie wykonywane są transfery na lotnisko, ale jakby co, to nie ma problemu". Ponadto istnieje również możliwość "wynajęcia auta z kierowcą na kurs po Krakowie". Auto można wynająć minimum na 3 godziny, z czego opłata za godzinę to 100 złotych. Taki kurs niewidomy musi zamówić jednak z jednodniowym wyprzedzeniem. Tu również nie ma opłaty za psa.

Taxi Bus Kraków - Transfers & Tours to korporacja, która jak mogliśmy usłyszeć "głównie realizuje kursy z osobami niepełnosprawnymi na wózkach, ale jakby co to nie ma sprawy". Flota natomiast jest mała, więc trzeba taxi zamówić dzień wcześniej. Brak opłaty dodatkowej za psa.

Ciekawą opcją dla osoby niewidomej z psem przewodnikiem wydaje się również Taxi dla Pupila. W tym wypadku przewozem zajmuje się jedna i ta sama osoba - Pani Asia, która jak mówi "realizowała również kursy do Wrocławia, a nawet na Mazury". Żeby skorzystać z usług Pani Joanny trzeba jednak umówić się wcześniej. Stawka za kurs wynosi na terenie Krakowa do 10 km w jedną stronę - do 30 zł, powyżej 10 km - 35 zł. Opłaty za psa nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podróżowanie z psem przewodnikiem rodzi problemy. Okazuje się jednak, że ich rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto