Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż w kosmos, zupa z atomów i medycyna nuklerana czyli Małopolska noc Muzeów [program]

redakcja
redakcja
faceoff
26 września w sześciu miastach województwa przeprowadzona zostanie jedna z największych w Polsce imprez popularnonaukowych.

Tegoroczna edycja będzie ósmą odsłoną imprezy z nauką w roli głównej. Bogaty program wypełniają pokazy, warsztaty, prezentacje, eksperymenty, konkursy czy wykłady.


Czytaj: Poznaj tajniki rzemiosła w otwartych pracowniach

Podczas inauguracji wydarzenia w Kijów.Centrum uczestnicy zabrani zostaną w wirtualną podróż w kosmos, poznają odległe galaktyki i odwiedzą stację orbitalną.

Impreza odbędzie się w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie i Andrychowie. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród najmłodszych oraz pokazanie im jak to jest być naukowcem. Myślą przewodnią tegorocznej imprezy jest przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Są to zwykli ludzie z niezwykłymi pasjami.

Małopolska Non Naukowców włącza się w działania międyznarodowe, bowiem w tym samym czasie podobne imprezy będą się odbywać w 300 miastach w 33 państwach.

Poprzez wydarzenia takie jak Małopolska Noc Naukowców chcemy pokazać prawdziwe oblicze naukowców, czyli zwykłych ludzi z niezwykłymi pasjami.

Organizatorzy przewidują, że w MNN 2014 weźmie udział około 60 tys. osób. Pierwsza edycja miała 3,5 tys. uczestników, ostatnia z 2013 roku już 55 tys. Imprezę przygotowuje prawie 30 instytucji, szkół i ośrodków badawczych regionu.

Ramowy program Małopolskiej Nocy Naukowców 2014

Kosmiczna podróż w Kijów.Centrum – ponad 800 widzów stanowić będzie załogę statku kosmicznego i odbędzie podróż w Kosmos, pozna planety Układu Słonecznego i codzienne życie w Kosmosie. W trakcie programu w Kijów.Centrum także koncert Mateusza Ziółko z zespołem oraz pokaz filmu Grawitacja .

Autonomiczne roboty mobilne w Akademii Górniczo-Hutniczej – wykład i prezentacja aktualnych osiągnięć w dziedzinie programowania autonomicznych robotów mobilnych, a także inne atrakcje, w tym m.in. uczestnicy dowiedzą się więcej o Chemii piwa.

Projektowanie zabawek – warsztaty dla dzieci, podczas których, każdy z uczestników stanie się pomysłodawcą, konstruktorem i wykonawcą swojej wymarzonej zabawki. To i wiele więcej czeka w Akademii Sztuk Pięknych.

W Instytucie Fizyki Jądrowej dowiemy się więcej o wielkich eksperymentach badawczych prowadzonych na świecie czy też jak ugotować zupę z jąder atomowych. Zobaczymy także ciekłe kryształy i kolorowe magnesy metaloorganiczne.

Niezwykła moc różnorodnych atrakcji przygotowana została też przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się prawie wszystkiego o otaczającym nas świecie, weźmiemy świat pod lupę i zrozumiemy niepojęte, m.in.: Dlaczego żarówka świeci?, Czy można widzieć uszami?, Fizyka w kuchni, Strategie w grach, Co siedzi w kropli wody?, Czy komórki chodzą? W Auditorium Maximum odbędzie się także widowisko teatralne z pokazami chemicznymi „Chemia jest wszędzie…”.

Podróż przez skale czasu i przestrzeni w fascynujące dziedziny badawcze przyrody ożywionej i nieożywionej – eksperymenty, modelowanie i rekonstrukcje zjawisk przyrodniczych w Instytucie Nauk Geologicznych.

Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła, czyli Ziemia – wirująca planeta.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice medycyny nuklearnej i wziąć udział warsztatach poświęconych EKG.

Politechnika Krakowska zaprezentuje prototypy bolidu wyścigowego i elektrycznego pojazdu miejskiego. Na uczestników czekają też liczne pokazy chemiczne m. in: fotoluminescencja kryształów soli, zamrażanie róż i owoców za pomocą ciekłego azotu.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym zmysły staną na straży oceny produktów. Uczestnicy dowiedzą się o nano i biotechnologii, czy to co kupujemy najbardziej nam smakuje oraz dlaczego „zamszowe” buty nie są z zamszu.

Rozwiązywanie kryminalnej zagadki w Instytucie Ekspertyz Sądowych – na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej.

Czy te oczy mogą kłamać?, Tajemniczy świat kryształów, Laser gun, Czy serce można opisać równaniem? Czy człowiek pochodzi od bakterii?, a nawet Astronomiczna wizja końca świata i dużo więcej atrakcji na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego przygotowali niezwykłe zoologiczno-botaniczne ciekawostki, a wśród nich Rośliny inwazyjne jako obcy przybysze, Jak rośliny poszukują światła i jak zabierają je innym?, Syberia wciąż niepoznana, Ptasie sekrety, Ryby świecące w głębinach, Jak z trawy powstaje mleko?. Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w różnorodnych warsztatach m. in. Zobacz GMO!, Zrozumieć genetyczny odcisk palca, Co mieszka na klamce?

Prezentacje innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość życia oraz liczne eksperymenty, pokazy filmowe, gry przegotowane przez Fundację Klaster Life Science Kraków, a wszystko pod hasłem „Było sobie życie”.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uczestnicy, zgodnie z hasłem programu, „Jest tylko jeden sposób nauki - poprzez działanie.” , będą działać! Wezmą udział w grach, warsztatach, pokazach z takich dziedzin jak chemii, matematyki, elektroniki, inżynierii, ekonomii, informatyki, fizjoterapii i z wiele innych.

Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza będzie bardzo bogaty w różnorodne warsztaty pokazy, wykłady jak Zdrowe serce – to zdrowe życie, Siłownia – nowe podejście do ćwiczeń, Nauka pływania, Pokaz sztuk i sportów walki, Pokaz masażu klasycznego. Także czekają na Was różne konkursy i gry.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na spacer po Wszechświecie i nocne podglądanie nieba.

W Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie można poznać kulturę, tradycję i obyczaje krajów niemieckojęzycznych, wybrać się w lata 80-te czy też zgłębić tajniki grafiki.

W Multicentrum w Skawinie uczestnicy dowiedzą się jak z ziemniaka zrobić prąd czy też zbudować coś z klocków K’nex, Lego i Bioloid.

Szczegółowy program na stronie wydarzenia nocnaukowcow.malopolska.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto