Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz 16. w Krakowie rozbrzmiewa Festiwal Muzyki Polskiej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wielkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Józefa Kozłowskiego, psalmy Mikołaja Gomółki, muzyka fortepianowa czasów Chopina oraz pierwsze wykonanie źródłowej wersji opery „Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego – rozbrzmiewać będą podczas 16. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W piątek, 7 sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina w wyjątkowym wykonaniu zabrzmią „Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki. Wyjątkowym, ponieważ słynne psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego zaprezentuje kontratenor Sławomir Bronk, któremu towarzyszyć będzie na pozytywie szkatulnym i wirginale Marcin Armański. Dzieło, na które składa się 150 czterogłosowych psalmów, wydano drukiem w krakowskiej oficynie w 1580 roku. Wybrane psalmy przeplatane będą improwizacjami instrumentalnymi oraz tańcami z polskich tabulatur.

„Polscy romantycy. Tempo di Polacca – Tempo di Mazourka” to tytuł koncertu, który odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Za tym tytułem kryją się miniatury fortepianowe nie tylko Fryderyka Chopina, ale całej plejady polskich kompozytorów preromantycznych i romantycznych takich jak Michał Kleofas Ogiński, Karol Kurpiński, Maria Szymanowska, Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński czy Karol Mikuli. Z recitalem wystąpi jeden z najwszechstronniejszych pianistów swojej generacji, pochodzący z Niemiec Tobias Koch. W 2018 roku pianista był jednym z jurorów I Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Na zakończenie festiwalu w niedzielę, 9 sierpnia w kościele św. Katarzyny, zaprezentowana zostanie zapomniana opera historyczna Karola Kurpińskiego „Jadwiga, królowa polska”. Dzieło powstało w czasach Kongresu Wiedeńskiego do słów Juliana Ursyna Niemcewicza. Opera przedstawia historię Jadwigi Andegaweńskiej, której los każe wybierać między szczęściem własnym a szczęściem narodu. Obok królowej w dziele występuje troje kandydatów do jej ręki – arcyksiążę Wilhelm, wielki książę Litewski Jagiełło i książę Ziemowit oraz wielki mistrz krzyżacki – Konrad. Jadwiga doczekała się w I połowie XIX w. ponad trzydziestu przedstawień, po II wojnie światowej operę wystawiono w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1985 roku.

Na festiwalu operę Kurpińskiego usłyszymy w wersji koncertowej, będzie to jednocześnie pierwsze wykonanie w oryginalnej wersji źródłowej. Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową poprowadzi Rafał Jacek Delekta. W roli tytułowej usłyszymy cenioną sopranistkę Edytę Piasecką (Jadwiga), a w pozostałych rolach m.in. Wojciecha Parchema (Wilhelm), Sylwestra Smulczyńskiego (Ziemowit), Wojciecha Rasiaka (Spytko z Melsztyna) i Krzysztofa Szumańskiego (Konrad, wielki mistrz krzyżacki).

W sobotę, 8 sierpnia organizatorzy zapraszają do udziału w muzycznym spacerze po Krakowie. Gdzie przebiegało życie muzyczne w XIX i XX wieku, jacy kompozytorzy i wirtuozi gościli kiedyś pod Wawelem, jakie instytucje kształtowały muzyczny krajobraz miasta, a do tego ciekawostki i anegdoty – tego dowiemy się podczas bezpłatnego oprowadzania.

Spacer po muzycznym Krakowie rozpocznie się w miejscu, w którym muzyczne serce po II wojnie światowej zabiło ponownie, czyli od Filharmonii Krakowskiej. Następnym punktem będzie plac Szczepański i gmach Starego Teatru, gdzie w okresie międzywojennym mieściło się konserwatorium i odbywały się koncerty. W programie również Hotel Saski, gdzie koncertowali słynni wirtuozi XIX wieku oraz miejsca związane z nauczaniem muzyki (Akademia Muzyczna) i polską muzykologią (Pałac Pusłowskich). Spacer zakończy się pod Teatrem im. J. Słowackiego, który przez dziesiątki lat dzielił scenę z teatrem operowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po raz 16. w Krakowie rozbrzmiewa Festiwal Muzyki Polskiej [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto