Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po osiemdziesięciu latach powrócił do Krakowa. Niezwykły obraz Juliana Fałata znów będzie można podziwiać w MNK [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Cmentarz Montmartre w Paryżu” Juliana Fałata po osiemdziesięciu latach powrócił do Muzeum Narodowego w Krakowie
„Cmentarz Montmartre w Paryżu” Juliana Fałata po osiemdziesięciu latach powrócił do Muzeum Narodowego w Krakowie Joanna Urbaniec / Polskapress
Obraz Juliana Fałata „Cmentarz Montmartre w Paryżu” z 1893 roku powrócił po osiemdziesięciu latach do krakowskiego Muzeum Narodowego. W najbliższych miesiącach poddany zostanie pracom konserwatorskim, a już w przyszłym roku będzie można go podziwiać w Sukiennicach.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Julian Fałat namalował pejzaż „Cmentarz Montmartre w Paryżu” podczas swojego kilkumiesięcznego pobytu w stolicy Francji wiosną 1893 roku. Obraz uważany jest za najlepszych pejzaż miejski w twórczości tego artysty.

- „Cmentarz Montmartre w Paryżu” to niezwykły w dorobku Fałata pejzaż miejski, namalowany techniką akwarelową i olejną, rzadko stosowaną przez artystów. Został odzyskany po osiemdziesięciu latach nieobecności w naszych zbiorach, co jest efektem działań naszych inwentaryzatorów i współpracy między naszym Muzeum i Muzeum Narodowym w Warszawie, za pośrednictwem którego obraz do nas trafił - mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pracę Juliana Fałata zakupił, najprawdopodobniej w 1897 roku, Erazm Barącz, naczelnik Żup Wielickich i ceniony kolekcjoner. Wraz z przejściem na emeryturę Barącz postanowił przekazać swoje zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie, gdzie był eksponowany. 25 czerwca 1940 roku obraz został zarekwirowany przez Niemców do biur Generalnego Gubernatora. Nigdy już nie powrócił do MNK. Figurował natomiast w wykazie strat wojennych Muzeum, a dzięki staraniom muzealników ponownie można go będzie podziwiać w Krakowie.

- Niemcy, po wkroczeniu do Krakowa, zabrali 39 najznakomitszych pozycji z oddziału, w którym znajdował się obraz Fałata, wówczas straciliśmy go z oczu. Zostawili jednak potwierdzenie. Feliks Kopera, ówczesny dyrektor Muzeum, który był także honorowym członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki Niemieckich, poprosił o poświadczenie. Niemcy niechętnie, ale jednak wydali poświadczenie na wszystko, co zabrali z muzeum – mówi Janina Skorpuska-Szarlej, starszy kustosz MNK, która natrafiła na ślad obrazu.

Z czasem praca Fałata została zakupiona przez prywatnego kolekcjonera, najprawdopodobniej w dobrej wierze.

- Dzięki działaniu muzeów udało się, poprzez dostępne dane, odzyskać ten obraz. W takich sytuacjach prawo własności jest jednoznacznie po stronie muzeum – dodaje Andrzej Szczerski.

Obraz zostanie poddany konserwacji oraz standardowym działaniom muzealnym i najprawdopodobniej z początkiem roku będzie można go podziwiać w Galerii sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Podczas II wojny światowej MNK i Muzeum Książąt Czartoryskich utraciło w sumie 1351 obiektów. W tym: 1006 obiektów utraciło MNK, a 345 obiektów - Muzeum Książąt Czartoryskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto