Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 160 latach Fort Kościuszko powstał z ruin [zdjęcia przed i po]

Redakcja
Po ponad 160 latach Fort Kościuszko doczekał się rewitalizacji i ujrzał światło dzienne - dosłownie, bo konieczne było odkopanie go spod zalegającej ziemi.

Zakończyła się trwająca prawie dwa lata odnowa zabytkowej kurtyny Fortu "Kościuszko" w Krakowie. Gruntowne odnowienie fortu leżącego u stóp Kopca Kościuszki, pochłonęło 7,8 mln zł brutto, z których część pochodziła z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Inwestorem prac wykonanych przez firmę Skanska był Komitet Kopca Kościuszko.

Odkopany po ponad 160 latach

- Pierwszym etapem prac, jaki wykonaliśmy, było wybranie ogromnych ilości ziemi, którą była zasypana przestrzeń pomiędzy murami Fortu - tłumaczy Marek Kucwaj menadżer projektów Skanska. - Po usunięciu ziemi naszym oczom ukazały się piękne ceglane łuki, które były zasypane przez ponad 160 lat.

Po odkryciu sylwety konieczne było wzmocnienie fundamentów. Kurtyna I-V Fortu nr 2 "Kościuszko", to ceglano-kamienny obiekt murowany, który przed rozpoczęciem prac budowlanych, składał się z dwóch murów grubości 3 i 1,15 m.

Zobacz zdjęcia sprzed i po renowacji Fortu Kościuszko:

- Kurtyna jest wpisana do rejestru zabytków, w związku z czym wykonaliśmy szereg prac konserwatorskich – mówi Marek Kucwaj.

Cegły oczyszczono z zabrudzeń i mikroorganizmów, a braki w wątkach ceglanych uzupełniono. Przeprowadzono także renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży

Na obiad i spacer do Tadeusza Kościuszki

Następnie dobudowano dwie kondygnacje Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego pomiędzy murami. Ostatecznie, fort przykryto stropodachem, który stał się tarasem widokowym. W centrum, które będzie nosiło imię Tadeusza Kościuszki, będą się odbywały wystawy, prezentacje, szkolenia i konferencje. Przygotowano również pomieszczenia dla stałej wystawy muzealnej dotyczącej Tadeusza Kościuszki.

Obecnie Fort, w którym powstało Centrum, jest 2-kondygnacyjnym budynkiem o maksymalnej wysokości 11,6 m i ponad 1000 m² powierzchni całkowitej. W budynku znalazło się też zaplecze gastronomiczne. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- W ramach zagospodarowania otoczenia Fortu wybudowaliśmy parking oraz ciągi komunikacyjne dla pieszych - dodaje Kucwaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto