Plebiscyt. Wicemistrzyni olimpijska Maria Sajdak na czele 10 Asów Małopolski. Marek Dragosz Trenerem Roku 2021

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Gala plebiscytu 10 Asów Małopolski 2021 w auli AWF Kraków, której głównymi laureatami zostali Maria Sajdak (As Małopolski numer 1), Marek Dragosz (Trener Roku), Jakub Pietrusa (Odkrycie Roku) i Jan Balachowski (As Honorowy)
Gala plebiscytu 10 Asów Małopolski 2021 w auli AWF Kraków, której głównymi laureatami zostali Maria Sajdak (As Małopolski numer 1), Marek Dragosz (Trener Roku), Jakub Pietrusa (Odkrycie Roku) i Jan Balachowski (As Honorowy) wojciech matusik / polskapress
Udostępnij:
Było szczególnie uroczyście i podniośle - wyboru 10 Asów Małopolski oraz Trenera i Odkrycia Roku dokonaliśmy bowiem już po raz 30. Jubileuszowa gala odbyła się w piątek 28 stycznia w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Na czele w prestiżowym plebiscycie kapituła redakcyjna postawiła tym razem Marię Sajdak, wicemistrzynię olimpijską z Tokio w czwórce podwójnej. Znakomita wioślarka została uhonorowana statuetką przygotowaną na tę okazję przez artystę rzeźbiarza Czesława Dźwigaja. - Bardzo się cieszę. To jeden z nielicznych plebiscytów, w których naprawdę doceniane są wyniki osiągane przez zawodników. W innych plebiscytach wioślarzom ciężko się przebić. Tu wybiera kapituła, ludzie, którzy znają się na sporcie - powiedziała Maria Sajdak.

10 Asów Małopolski 2021

Finał plebiscytu pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego i patronatem rektora AWF prof. Andrzeja Klimka uświetniły wybitne postaci małopolskiego sportu: zawodniczki i zawodnicy, ich rodziny oraz trenerzy i działacze. By znaleźć się w gronie dziesięciu wyróżnionych za ubiegły rok, trzeba było wywalczyć miejsce w ścisłej światowej czołówce!

___________________

PATRON PLEBISCYTU

PARTNER

- Srebrny medal w Tokio jest moim największym osiągnięciem, dającym najwięcej radości, ale też najtrudniejszym ze względu na przygotowania, przedłużony olimpijski cykl - pięcioletni, a nie czteroletni - opowiadała o swoim sukcesie Maria Sajdak. - Było wiele przeciwności, ale udało się i jestem szczęśliwa - dodała krakowska wioślarka, która wcześniej zdobyła olimpijski brąz (Rio de Janeiro) oraz tytuły mistrzyni i wicemistrzyni świata oraz złote, srebrne i brązowe medale mistrzostw Europy.

Maria Sajdak wyprzedziła Jana-Krzysztofa Dudę, pierwszego w historii polskiego zdobywcę Pucharu Świata w szachach.

- Miniony rok zmienił wszystko. Janek zdobył Puchar Świata, pokonując po drodze wszystkich szachistów, na czele z Magnusem Carlsenem. To niebywały sukces, wyżej jest już tylko turniej kandydatów do mistrzostwa świata. A przecież Janek ma dopiero 23 lata i jeszcze wiele przed nim - stwierdził odbierający nagrodę w imieniu grającego w Holandii wieliczanina Adam Dzwonkowski, prezydent Strefy Środkowoeuropejskiej Międzynarodowej Federacji Szachowej, szef Duda Teamu.

Trzecia w klasyfikacji Róża Kozakowska, która zaimponowała niezłomnością w walce z chorobami i walecznością podczas zwieńczonych zdobyciem dwóch medali igrzysk paraolimpijskich w Tokio, połączyła się z nami z Arłamowa, gdzie przebywa na zgrupowaniu.

Dziękuję za wiarę. Dziękuję to niewielkie słowo, ale jakże znaczące. Jestem niezmiernie szczęśliwa - zaczęła Róża Kozakowska, natychmiast podbijając serca gości zgromadzonych w auli AWF.

Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN, reprezentował środowisko narciarskie, które w „10” miało aż trzech przedstawicieli: skoczków Kamila Stocha i Dawida Kubackiego oraz alpejkę Marynę Gąsienicę-Daniel. Cała trójka jest w przededniu startu na zimowych igrzyskach.

- Rozumiem, że za rok mamy tu zagwarantowaną nagrodę za pierwsze miejsce - rzucił Jan Winkiel ze sceny żartobliwym tonem do wręczających statuetki rektora Andrzeja Klimka i redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" Wojciecha Muchy, zapowiadając, zapewne wcale nie żartem, sukcesy w Pekinie.

Katarzynę Niewiadomą, brązową medalistkę mistrzostw świata, która przygotowuje się do kolejnego sezonu kolarskiego, reprezentowali na gali rodzice Lucyna i Stanisław Niewiadomy. - Za sprawą córki w trakcie wyścigu w Belgii przeżyliśmy wielkie emocje. Bardzo jej za to dziękujemy, jak również jej pierwszemu trenerowi z Krakusa Swoszowice Zbigniewowi Klękowi - powiedział ojciec Katarzyny.

W auli AWF pojawiły się także filigranowe, ale jakże waleczne Anna Lisowska i Natalia Kałucka. Obie to mistrzynie świata w swoich dyscyplinach! Pierwsza brylowała w trakcie ubiegłorocznego czempionatu karate kyokushin w Tauron Arenie Kraków, druga zdobyła złoto na ścianie wspinaczkowej w Moskwie. Obie ani myślą na tym poprzestać.

Mam nadzieję, że następny duży krok w karierze uczynię podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - zapowiedziała tarnowianka Natalia Kałucka.

Na nagrodę solidnie w ubiegłym roku zapracował także Krystian Kapłon, jeden z najlepszych graczy w AMP Ekstraklasie i reprezentacji Polski. Nagrodę w jego imieniu odebrał Łukasz Mieszko, koordynator sekcji amp futbolu Wisły Kraków.

Wiślak dzielił sukces ze swoim szkoleniowcem w kadrze. Trenerem Roku został Marek Dragosz z Pogoni Kraków, selekcjoner reprezentacji w amp futbolu. To w dużej mierze dzięki niemu podczas organizowanych pod Wawelem mistrzostw Europy drużyna narodowa zdobyła brązowy medal.

- Kraków to moje miasto. Tu w Nowej Hucie, Czyżynach mieszkam, odebranie nagrody w tym miejscu to dla mnie ogromna satysfakcja - skomentował.

Za Odkrycie Roku kapituła uznała Jakuba Pietrusa, 19-latka ze Stryszawy, który zdobył brązowy medal w sztafecie 4x100 m na MŚ juniorów. Statuetkę w jego imieniu odebrał prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Paweł Czyż.

Tytuł Asa Honorowego trafił do rąk Jana Balachowskiego, halowego mistrza Europy w biegu na 400 m z 1969 roku, wielokrotnego medalisty w sztafecie 4x400 m, olimpijczyka z Meksyku i Monachium.

Nie przypuszczałem, że w wieku 73 lat ta nagroda sprawi mi aż tak wielką radość - przyznał były lekkoatleta Cracovii i Wawelu.

Asy Małopolski marszałka województwa małopolskiego

Dodatkowe puchary w imieniu marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego wręczył wicemarszałek Józef Gawron. Asem Małopolski została Maria Sajdak, a wyróżnienia otrzymali Jan-Krzysztof Duda, Róża Kozakowska, Anna Lisowska i Natalia Kałucka.

- Plebiscyt „10 Asów Małopolski” ma swoją uznaną renomę i rozpoznawalną markę w regionie. Wpisuje się też znakomicie w strategię wzmacniania wizerunku sportowej marki Małopolska. To jedno z ważnych zadań samorządu województwa, zwłaszcza przed zbliżającymi się III Igrzyskami Europejskimi 2023 roku - ocenił wicemarszałek Józef Gawron.

Galę w auli AWF, prowadzoną przez Marka Moskalika, ubarwiła efektownym występem charyzmatyczna kryniczanka Violka Marcinkiewicz, finalistka wielu telewizyjnych muzycznych show, w tym The Voice of Poland.

10 Asów Małopolski 2021 - kapituła

Kapitułę, która dokonała wyboru w plebiscycie 10 Asów Małopolski, tworzyli przedstawiciele redakcji: redaktor naczelny Wojciech Mucha, kierownik działu sportowego Krzysztof Kawa i z-ca kierownika Bartosz Karcz oraz honorowi goście: rektor AWF Kraków prof. Andrzej Klimek, czterokrotny złoty medalista w chodzie sportowym Robert Korzeniowski i dr Marcin Nowak – szef misji olimpijskiej Tokio 2020 i Pekin 2022, dyrektor PKOl. Rolę sekretarza plebiscytu pełnił Jan Otałęga.

10 Asów Małopolski 2021 - wyniki

1. Maria Sajdak (AZS AWF Kraków) – wioślarstwo
W sierpniu 2021 roku osiągnęła najcenniejszy sukces w karierze, zdobywając srebrny medal igrzysk olimpijskich w wioślarskiej czwórce podwójnej. To właśnie krakowianka i jej trzy partnerki stanęły na podium w Tokio jako pierwsze spośród wszystkich reprezentantów Polski na najważniejsze zawody przełożone z 2020 roku. Wicemistrzostwo olimpijskie jest zwieńczeniem wspaniałej drogi wioślarki, która wywalczyła brązowy medal igrzysk w Rio de Janeiro (2016), tytuły mistrzyń świata i Europy (obydwa w 2018 roku) oraz stawała na podium w Pucharze Świata i innych międzynarodowych imprezach.

2. Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy
5 sierpnia 2021 roku, jako pierwszy Polak w historii, wygrał Puchar Świata FIDE (Soczi). To największy sukces w karierze 23-latka, która od dawna jest pełna wyczynów. W półfinale pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena, a w finale Rosjanina Siergieja Karjakina, zapewniając sobie udział w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata, czego nie dokonał wcześniej żaden szachista z naszego kraju. Od lat jest najwyżej klasyfikowanym Polakiem w rankingu FIDE we wszystkich kategoriach. W minionym roku student AWF Kraków poprowadził naszą reprezentację do brązowego medalu drużynowych mistrzostw Europy w słoweńskim Terme Catez, wygrał także turniej w szachach błyskawicznych oraz był drugi w szachach szybkich i w łącznej punktacji w chińskim Shenzhen (w ramach cyklu The Belt and Road 2021). Pod koniec roku zawodnik MKS MOS Wieliczka odniósł kolejne sukcesy: w Bydgoszczy zdobył Superpuchar Polski, w Katowicach został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, a w Warszawie wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych (po raz drugi w karierze) i piątym zawodnikiem MŚ w szachach szybkich.

3. Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów) – paralekkoatletyka
Na rozgrywanej w sierpniu paraolimpiadzie zdobyła złoty medal, a zarazem pobiła rekord świata w rzucie maczugą (28,74 m). Co więcej, w Tokio zdobyła jeszcze jeden medal – srebrny w pchnięciu kulą (kategoria F32) – i to także z rekordowym wynikiem (7,37 m; w trakcie rywalizacji został on poprawiony przez rywalkę z Ukrainy). Walcząc z genetyczną wadą krwi, chorując na endometriozę i neuroboreliozę stawowo-mózgową po ukąszeniu przez kleszcza ma ogromne problemy z poruszaniem się, ale wykazuje się niesamowitym hartem ducha.

4. Kamil Stoch (KS Eve-nement) – skoki narciarskie
Polski skoczek wszech czasów. Został zwycięzcą 69. Turnieju Czterech Skoczni, wygrywając w styczniu 2021 roku konkursy w Innsbrucku i Bischofshofen. Zwyciężył również kilka dni później w Titisee-Neustadt, kończąc pucharowy sezon w sumie z dziewięcioma miejscami na podium i z 3. miejscem w klasyfikacji generalnej. W mistrzostwach świata w Oberstdorfie zdobył wraz z drużyną brązowy medal. W sezonie 2021/2022 zajął 3. miejsce w Klingenthal.

5. Katarzyna Niewiadoma (grupa Canyon-SRAM) – kolarstwo szosowe
27-letnia zawodniczka z Ochotnicy Górnej zdobyła brąz mistrzostw świata elity w Belgii. Dzielnie walczyła także o medal na mistrzostwach Europy w Trydencie, zajmując 4. lokatę oraz na igrzyskach w Tokio i kończąc wyścig ze startu wspólnego na 14. pozycji. Ponadto stawała na drugim stopniu podium w kolarskich klasykach, a więc w wyścigach jednodniowych: Dwars door Vlaanderen i Le Fleche Wallonne (Walońska Strzała). Z grupą zawodową, w której startuje od czterech lat, w ubiegłym roku przedłużyła kontrakt do końca sezonu 2024.

6. Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie
W lutowych mistrzostwach świata w Cortinie d’Ampezzo zajęła 6. pozycję w slalomie gigancie, 8. w gigancie równoległym i 12. w superkombinacji. Jest pierwszą polską alpejką od czasów sióstr Tlałek, która wtargnęła do pierwszej dziesiątki zawodów Pucharu Świata. Po złamaniu kości piszczelowej i długiej rehabilitacji miała stracony cały sezon 2019/2020, ale w następnym zaczęła regularnie punktować - najwyższe ubiegłoroczne miejsca to dwukrotnie 6. pozycja w grudniowych gigantach w Courchevel.

7. Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) – skoki narciarskie
W ramach Turnieju Czterech Skoczni 2020/2021 zwyciężył w Garmisch-Partenkirchen i zajął trzecie miejsce w Innsbrucku. W dwóch pozostałych konkursach zajmował 15. lokaty i zakończył turniej na trzecim stopniu podium. W innych zawodach Pucharu Świata wielokrotnie wskakiwał do pierwszej „10”. W mistrzostwach świata w Oberstdorfie zajął 5. miejsce na skoczni normalnej i 15. na dużej, a w konkursie drużynowym (wraz z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Andrzejem Stękałą) wywalczył brązowy medal.

8. Krystian Kapłon (Wisła Kraków) – amp futbol
Grając w barwach Wisły Kraków, która od jesieni 2020 roku prowadzi sekcję amp futbolu jako spadkobierca tradycji Husarii, został mistrzem Polski i wybrano go MVP całego sezonu AMP Ekstraklasy (zarazem wicekról strzelców, drugi najlepszy asystent i drugi zawodnik w klasyfikacji kanadyjskiej). Teraz przed nim i całą drużyną „Białej Gwiazdy” występ w Lidze Mistrzów. Pochodzący z Białki Tatrzańskiej 20-letni zawodnik jest także jednym z najbardziej wartościowych piłkarzy reprezentacji Polski, która podczas wrześniowych mistrzostw Europy w Krakowie sięgnęła po brązowy medal, pokonując w meczu o 3. miejsce faworyzowaną drużynę Rosji.

9. Anna Lisowska (YMCA Kraków) - karate kyokushin
W tym roku po raz drugi w karierze - podczas zawodów w Tauron Arenie Kraków - została mistrzynią świata, powtarzając sukces z 2014 roku i po raz pierwszy zdobywając tytuł mistrzyni Europy na zawodach w Świnoujściu. Do tego dorzuciła tytuł wicemistrzyni Polski podczas czempionatu w Zamościu. Wszystkie te sukcesy osiągnęła w kategorii kata, czyli w formach. Od wielu lat utrzymuje się w europejskiej (siedem medali) i światowej (trzy medale) czołówce karate kyokushin.

10. Natalia Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa
Mistrzyni świata we wspinaczce na czas. 19-letnia tarnowianka sprawiła sensację, wygrywając zawody w Moskwie. W drodze do złota pokonała swoją siostrę bliźniaczkę Aleksandrę, która zajęła 10. lokatę, a w półfinale mistrzynię świata z 2018 i 2019 roku, Aleksandrę Mirosław. Mało kto przypuszczał, że mistrzyni świata juniorek z 2018 roku wejdzie na szczyt tak szybko także wśród seniorek.

Trener Roku

Marek Dragosz (KSPN Pogoń Kraków) – trener kadry amp futbolu
Krakowianin, jako selekcjoner reprezentacji w amp futbolu, doprowadził polską drużynę narodową do brązowego medalu mistrzostw Europy. Na co dzień jest dyrektorem sportowym Pogoni Kraków, w której jego najnowszą inicjatywą jest uruchomienie sekcji amp futbolu dla dzieci. Jako specjalista od treningu bramkarskiego z licencją UEFA A założył fundację „Keepers Foundation”, która wspiera dzieci z ubogich rejonów na całym świecie.

Odkrycie Roku

Jakub Pietrusa (UKS bieganie.pl Stryszawa) – lekkoatletyka
W reprezentacji 19-latek zdobył brązowy medal w sztafecie 4x100 m na mistrzostwach świata juniorów w Nairobi (Polacy w półfinale ustanowili rekord Europy czasem 38,90 s). W biegu na 200 m awansował do finału i zajął w nim 8. miejsce. Taką samą lokatę zajął podczas mistrzostw Europy w biegu na 100 m w Tallinnie (czwarty w sztafecie 4x100 m). W halowych mistrzostwach Polski U-20 w Toruniu zdobył złoto na 60 m, bijąc rekord życiowy wynikiem 6,78 s. W gronie seniorów na tym dystansie był 5. W lipcu podczas mistrzostw kraju juniorów na otwartym stadionie w Lublinie pobił rekord Polski juniorów U-20 wynikiem 10,32 s. Podopieczny trenera Rafała Kukli początkowo godził uprawianie lekkoatletyki z grą w piłkę nożną, ale w ostatnich latach postawił na wyczynowe bieganie. Czy pójdzie w ślady Mariana Woronina?

As Honorowy

Jan Balachowski – lekkoatletyka
Urodzony w 1948 roku w Krakowie, reprezentował Cracovię i Wawel, absolwent AWF Kraków. Halowy mistrz Europy w biegu na 400 m w 1969 roku (Belgrad) i brązowy medalista w 1968 roku (Madryt), wielokrotny medalista w hali i na otwartym stadionie w sztafecie 4x400 m, która należała do światowej czołówki. 23-krotny reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk (Meksyk 1968 – ćwierćfinał 400 m, 4. miejsce w sztafecie; Monachium 1972 – 5. miejsce w sztafecie), rekordzista kraju. Uznany trener, działacz (prezes UKS Olimpic), wieloletni pedagog. Członek Rady Seniorów KS Cracovia.

__________

Sportowy24.pl w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie