Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany na sezon 2019/2020 w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przedstawił plany na sezon 2019/2020.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Hasłem przewodnim najbliższego sezonu w Teatrze w Krakowie im. J. Słowackiego jest: „Koniec świata”. Dyrektor naczelny sceny, Krzysztof Głuchowski, zdradza, że o tym temacie pomyślał będąc w Neapolu.

- To miasto, które jest metaforą dzisiejszego świat. Różnorodne, ale żyjące w cieniu katastrofy - mówi. - To miasto znajdujące się u stóp jednego z najgroźniejszych wulkanów świata. Już raz w 79 roku spowodował zagładę Pompejów. Zastanawiałem się, jak to jest żyć u stóp takiej potwornej Nemezis i nie widzieć jej niebezpieczeństwa, postrzegać ją raczej jak intrygującą atrakcję, a nie niebezpieczeństwa, która wybuchnąć może w każdej chwili. To bardzo przypomina nasz świat - dodaje.

I wokół właśnie rozmaicie rozumianego końca świata i niebezpieczeństw z nim związanych ma orbitować program teatru w tym sezonie. Mowa o zanieczyszczeniu planety, karczowania pozostałych jeszcze terenów lasów na potrzeby nowych upraw, zatruwania wód, masowego wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt, nadmiernej konsumpcji dóbr.

Jakub Roszkowski, w spektaklu „Smok!” używając figury latającego smoka opowiada m.in. o gniewie natury i zbliżającej się katastrofie. A wszystko w konwencji niemal serialowej „Gry o tron” (4 października).

Pytaniem o to, czym jest wolność i jak o nią walczyć, będzie „Hamlet”. Na podstawie dramatu Szekspira oraz z wykorzystaniem utworów Stanisława Wyspiańskiego reżyser Bartosz Szydłowski będzie próbował zgłębić prawdę na temat niezwykłego samotnika i jego mierzenia się z zakłamaniem Elsynoru (8 listopada 2019).

Na zakończenie roku, w sylwestrową noc, czeka nas „Born by BONEY M” w reżyserii Krzysztofa Głuchowskiego. Epoka disco, czas szalonej zabawy jakby jutra nie było, jeszcze przed erą HIV i AIDS oraz konserwatywnym przewrotem w USA i kolejnym kryzysem gospodarczym.

Spektakl „O kotach” w reżyserii Tomasza Cyza według poezji Charlesa Bukowskiego będzie opowieścią o miłości, nienawiści, obecności i nieobecności, przywiązaniu i odchodzeniu (premiera styczeń 2020).
Paweł Świątek, który wyreżyseruje „Balladynę” Juliusza Słowackiego, opowie o świecie, w którym władzę przejmują kobiety (premiera luty 2020).

Z kolei Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły, autorzy „Jedzonka”, będą się przyglądać co jemy i jak jemy - i jakie to ma konsekwencje polityczne i społeczne (premiera kwiecień 2020).

Fani włoskiej muzyki będą mieli okazję poznać Freda Buscaglione, tragicznie zmarłego gwiazdora muzyki z lat 50., dzięki spektaklowi „Americano” w reżyserii Mirka Kaczmarka (premiera marzec 2020).

Autorzy przedstawienia „Ludwiczek” - Daniel Malchar i Rafał Szumski - zabiorą nas w podróż po dźwiękach, w której przewodnikiem będzie „głuchy geniusz” (marzec 2020).

Natomiast „Agamemnon” Rodrigo Garcíi, autora głośnego „Golgota picnic”, poruszy trudny temat ojcostwa i więzów rodzinnych. Reżyseruje Szymon Kaczmarek (marzec 2020).

Na zakończenie sezonu „Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale” w realizacji Cezarego Tomaszewskiego, czyli „śpiewogra nazwana przez Leona Schillera pierwszą polską operą narodową”.

Warto zaznaczyć, że w teatrze wciąż odbywać się będą warsztaty i dyskusje dotyczące współczesności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Plany na sezon 2019/2020 w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto