Plan Równości Płci na AGH. Równy dostęp do karier i przeciwdziałanie molestowaniu

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wprowadziła Plan Równości Płci na lata 2022-2024 - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Głównym celem opracowanego dokumentu było wskazanie rozwiązań instytucjonalnych, które będą wsparciem dla osób studiujących i pracujących w AGH. "Chcemy, aby nasza uczelnia była miejscem równych szans, wolnym od uprzedzeń i dyskryminacji, zapewniającym bezpieczeństwo osobom pracującym i studiującym, w którym szacunek dla drugiego człowieka, równe traktowanie i poszanowanie różnorodności są ważnymi wartościami" - zapisano we wstępie do dokumentu.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Dokument opracował zespół ds. Planu Równości Płci działający na Wydziale Humanistycznym uczelni we współpracy z zespołem pełnomocniczki przewodniczącego uczelnianej rady samorządu studentów AGH ds. równości.

Plan Równości Płci dla AGH zakłada następujące cele:

  • zwiększenie świadomości wagi równego traktowania oraz wiedzy o przyczynach, skutkach i przejawach nierównego traktowania ze względu na płeć;
  • wspieranie równego dostępu do karier naukowych, procesów rekrutacji - szczególnie w obszarach, gdzie płeć jest czynnikiem różnicującym;
  • wspieranie godzenia pracy zawodowej oraz życia rodzinnego;
  • zwiększenie różnorodności, w tym równowagi płci w organach i procesach decyzyjnych;
  • zapewnienie warunków do kształcenia oraz wykonywania pracy zgodnie z regułami bezpieczeństwa i przeciwdziałania przejawom seksizmu i molestowania seksualnego.

- Zróżnicowanie płci w AGH ma miejsce w różnych obszarach. Występuje nie tylko w strukturze zatrudnienia i studiowania, ale również w przebiegu karier naukowych, organach decyzyjnych czy w doświadczeniach godzenia pracy zawodowej i życia prywatnego (tzw. work-life balance). Plan zakłada długotrwałe działania, które będą wspierać równe traktowanie na naszej uczelni. Podstawą wyodrębnienia tych działań były przeprowadzone przez zespół badania, przede wszystkim zaś formułowane w wywiadach i ankietach potrzeby i oczekiwania osób studiujących i pracujących

- podkreśliła przewodnicząca zespołu ds. Planu Równości Płci prof. Katarzyna Leszczyńska z Wydziału Humanistycznego AGH.

W badaniu opinii pracowniczej dotyczącej zagadnień związanych z Planem Równości Płci w AGH wzięło udział 2001 osób, w tym - jak przekazuje uczelnia - 52 proc. mężczyzn oraz prawie 48 proc. kobiet, osoby niebinarne stanowiły 0,3 proc. badanej grupy. Z Kolei w badaniu skierowanym do osób studiujących nieco ponad połowę (55 proc.) stanowili mężczyźni, 43 proc. kobiety, 1proc. - osoby niebinarne, natomiast 1 proc. badanych nie udzielił odpowiedzi na pytanie o płeć.

W 2021 roku w AGH wśród 2180 osób pracujących na stanowiskach dydaktyczno-badawczych (jako nauczyciele akademiccy) 30,5 proc. stanowiły kobiety, zaś 69,5 proc. mężczyźni. Kobiety zajmowały 65 proc. stanowisk administracyjnych, mężczyźni zaś 34 procent.

W 2020 roku na studiach stacjonarnych I stopnia kobiety stanowiły 35 proc. liczby studiujących, a na studiach stacjonarnych II stopnia - 41 procent. Najmniej kobiet pojawia się na wydziałach prowadzących kierunki informatyczne oraz najbardziej popularne w AGH: Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (24 proc.), Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (13 proc.), Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (14 proc.). Niemal tyle samo kobiet i mężczyzn jest natomiast wśród osób studiujących na Wydziale Metali Nieżelaznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Plan Równości Płci na AGH. Równy dostęp do karier i przeciwdziałanie molestowaniu - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie