Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT 2019. Jak i komu przekazać 1 procent podatku. Jak roliczyć PIT?

(MM)
archiwum
PIT 2019. Okres rozliczania PIT-ów to jednocześnie czas, kiedy możemy wspomóc finansowo organizacje pożytku publicznego, prowadzące rozmaitą działalność charytatywną. Mowa o 1 proc. podatku, który każdy z nas może - rozliczając się z fiskusem - przekazać na wybraną przez siebie organizację. Jedni co roku wspierają tę samą fundację, inni właśnie szukają takiej, której najchętniej by pomogli.

Jak przekazać 1 procent podatku?

Podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1 procent podatku dochodowego od osób fizycznych od 2004 roku. Ten 1 procent nie jest darowizną ani ulgą.

1 procent podatku. Na co płyną te pieniądze?

Wykaz OPP to bardzo długa lista. Jest aktualizowany co roku i nie ma w nim organizacji, które: nie dopełniły obowiązków sprawozdawczych, zostały pozbawione statusu OPP czy też same z niego zrezygnowały, a także OPP likwidujących się albo w stosunku do których wpisana jest upadłość.

Pieniądze z 1 procenta, które trafią do OPP, mogą być wydane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane, organizacja ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu, które jest jawne i powinno zostać opublikowane m.in. na stronie internetowej danej OPP.

1 procent podatku. Kogo wybrać?

W samym tylko Krakowie możemy wybierać pośród ponad 270 OPP, które liczą na wsparcie swojej działalności. Spośród znanych i rozpoznawalnych jest to np. Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Bank Żywności, Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" czy Stowarzyszenie Wiosna - organizator Szlachetnej Paczki. Z mniej oczywistych można wymienić np. Bronowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Wszelkich, Stowarzyszenie Piękne Anioły, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego albo Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

1 procent a zeznania wypełnione przez skarbówkę

Przypomnijmy jeszcze, że rozliczenie z fiskusem za 2018 r. jest łatwiejsze, ponieważ podatników generalnie, z automatu wyręcza skarbówka. Zgodnie z nowym prawem, ustawą przyjętą przez Sejm w październiku ub.r., nie trzeba wysyłać lub składać w urzędzie wypełnionych osobiście deklaracji PIT ani też wnioskować o rozliczenie PIT przez fiskusa.

Krajowa Administracja Skarbowa wypełniła roczne zeznania za nas wszystkich, możemy się z nimi zapoznawać od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Przygotowane przez fiskusa zeznanie roczne jest wystawione bezpłatnie dla wszystkich, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Nowe rozwiązanie pojawiło się w ramach usługi Twój e-PIT. Gdy już zapoznamy się ze swoim PIT-em na portalu podatki.gov.pl, możemy zdecydować, czy chcemy skorzystać z tego przygotowanego dla nas zeznania podatkowego. Jeśli chodzi o 1 procent, usługa umieszcza w tak przygotowanym zeznaniu numer KRS tej organizacji pożytku publicznego, którą wsparliśmy już w ten sposób w ubiegłym roku. Podatnik może zmienić organizację lub zostawić tę samą, co w roku poprzednim. Uwaga! 1 procent nie zostanie przekazany, jeśli OPP wskazanej przez nas w ubiegłym roku nie ma już w wykazie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: PIT 2019. Jak i komu przekazać 1 procent podatku. Jak roliczyć PIT? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto