Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w Polsce film wolumetryczny obejrzymy w Warszawie. W rolach głównych Jakubik i Gierszał

oprac. Sonia Tulczyńska
Kadr z filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1919 r.
Kadr z filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1919 r. Deutsche Kinemathek
Z okazji setnej rocznicy powstania przełomowego dla światowej kinematografii filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1919 r. Goethe-Institut w Warszawie przygotował instalację - tajemniczy labirynt, wystawę neoekspresjonistycznych dzieł. Punktem centralnym instalacji jest film VR "Sen Cezara", wykonany pionierską techniką wolumetryczną z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. Szczegóły poniżej.

Mobilna instalacja artystyczno-filmowa "Gabinet" umieszczona została w trzech kontenerach. Jej pomysłodawcą jest Goethe-Institut w Warszawie, który w ten sposób pragnie przypomnieć o jubileuszu powstania Republiki Weimarskiej i 100-leciu kultowego filmu "Gabinet doktora Caligari" z 1919 roku.

Przypomnijmy, że dzieło Roberta Wienego miało swoją premierę w Berlinie w 1920 roku. Jest tzw. gesamtkunstwerkiem, a więc syntezą sztuk, w stylu ekspresjonistycznym. Film stanowi genialne połączenie malarstwa, grafiki i scenografii i jest jednym z najwybitniejszych filmów niemieckich powstałych w epoce Republiki Weimarskiej i jednocześnie przełomowym filmem w historii światowego kina. - Tytułowy bohater – Caligari – jest zarówno doktorem i szarlatanem, naukowcem i szaleńcem. Jednocześnie widzimy społeczeństwo składające się z ludzi złamanych, obłąkanych, nieumiejących odnaleźć się w mrocznej rzeczywistości. Morderstwa i namiętności, sen i jawa przeplatają się ze sobą nasilając uczucie grozy - czytamy w opisie.

Taki nastrój ma się udzielić gościom, którzy zdecydują się na zwiedzanie tajemniczego labiryntu powstałego na warszawskim Mokotowie. W trzech kontenerach pomieszczono dzieła polskich malarzy neoekspresjonistów: Zdzisława Nitki i Eugeniusza Minciela, a także szereg monitorów z programem multimedialnych prezentacji, który powstał przy współpracy z Deutsche Kinemathek i wykorzystuje unikatowe materiały ze zbiorów tej instytucji. Dwa pozostałe kontenery mieszczą galerię obrazów i plakatów oraz salę kinową, gdzie kilka razy dziennie pokazywany jest odrestaurowany film Roberta Wienego ze ścieżką dźwiękową. Punktem centralnym instalacji jest film VR Sen Cezara, wykonany pionierską na skalę światową techniką wolumetryczną z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych.


Zwiedzanie instalacji 27.06.-14.07.2019:
pn.-pt. 15.00-22.00; sob.-ndz. 13.00-22.00

Projekcje filmu "Gabinet doktora Caligari" 27.06.-14.07.2019:
pn.-pt. 16.00, 18.00, 20.00;
sob.-ndz. 14.00, 16.00, 18.00, 20.00
Miejsce: plac przed Nowym Teatrem

Wstęp wolny


Instalacja znajduje się na placu przed Nowym Teatrem, na ul. Madalińskiego 10/16

O filmie wolumetrycznym

Polacy zainspirowani kultową niemiecką produkcją sprzed 100 lat stworzyli swoją adaptację filmu niemego w nowoczesnej technologii. Film "Sen Cezara" w reż. Sebastiana Mattukata jest interpretacją klasyka niemej kinematografii „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wienego, którego głównym bohaterem jest somnambulik Cezar. Zwiedzający towarzyszą jemu oraz doktorowi Caligari w ich wzajemnej grze osadzonej pomiędzy snem a jawą, między wolnością a kontrolą.

Film wolumetryczny to jedna z najnowszych form rzeczywistości wirtualnej, kluczowa dla przestrzennej technologii informatycznej, dzięki której tworzy się figury przestrzenne (hologramy) aktorów, które mogą być umieszczone zarówno w przestrzeni rzeczywistej (augmented reality), jak i wirtualnej (virtual reality).

Technologii filmu wolumetrycznego umożliwia widzowi wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń filmu, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie postaci, które nie są zaprojektowane komputerowo lecz odgrywane przez aktorów według metody 3D Human Body Reconstruction. W filmie występują Arkadiusz Jakubik oraz Jakub Gierszał.

Więcej o tworzeniu filmu "Sen Cezara":


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto