Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Europie mistrzostwa świata w karate kyokushin odbędą się w Polsce - 19 i 20 listopada w Tauron Arenie Kraków [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Andrzej Drewniak (z lewej) i Antonio Pinero
Andrzej Drewniak (z lewej) i Antonio Pinero Anna Kaczmarz
19 i 20 listopada 2021 roku w Tauron Arenie Kraków odbędą się mistrzostwa świata w karate kyokushin (w kata i kumite). Będzie to pierwsza impreza w tym stylu w Europie. Zapowiadają się bardzo duże emocje i ciekawe widowisko.

Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Małopolski Okręgowy Związek Karate, który w tym zakresie działa z upoważnienia i w porozumieniu z Polskim Związkiem Karate (PZK) oraz Światową Federacją Karate (KWF). Partnerem głównym MŚ jest Województwo Małopolskie, a patronat honorowy nad imprezą objął Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

Początki karate w Krakowie...

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, która odbyła się w krakowskim hotelu DoubleTree by Hilton, uczestniczył prezydent KWF, Hiszpan Antonio Pinero (9. dan), wielokrotnie odwiedzający nasz kraj, często goszczący w Krakowie i bardzo pochlebnie wyrażający się o sportowych i organizacyjnych walorach polskiego kyokushin.

Wiceprezes Polskiego Związku Karate i zarazem sekretarz generalny KWF Andrzej Drewniak (9 dan) przypomniał najważniejsze fakty z historii karate w Polsce, której początek sięga 1968 roku, gdy - jako wicemistrz Polski w judo - zaczął w Wiśle Kraków prowadzić kurs samoobrony, a potem utworzył w niej sekcję karate.

Dziś w Polskim Związku Karate (utworzonym z jego inicjatywy w 1980 roku) zrzeszonych jest około 600 klubów, w tym 380 karate kyokushin, w których licencje zawodnicze posiada kilkadziesiąt tysięcy osób. Nasi reprezentanci w mistrzostwach świata i Europy zdobyli ponad 200 medali. Polska była organizatorem siedmiu ME.

Rzadko poza Japonią

- Przyznanie Polsce organizacji mistrzostw świata to ukoronowanie wysiłku tysięcy naszych instruktorów i setek tysięcy ćwiczących. Wyjście karate z Japonii do Europy pokazuje, że możemy wziąć na siebie rolę gospodarza zawodów i nie będziemy się wstydzili tego, co zrobimy. Japończycy brali udział w mistrzostwach Europy, dlatego wiedzą, że nasze możliwości organizacyjne są duże - podkreślił shihan Drewniak.

Wiceprezes PZK rolę organizatora mistrzostw świata w Krakowie - wcześniej odbywały się one głównie w Japonii; w 2018 roku w Astanie (Kazachstan) - przekazał swoim uczniom, wychowankom - prezesowi MOZK Robertowi Kopciowskiemu (5. dan) i sekretarzowi MOZK Arkadiuszowi Sukiennikowi (4. dan).

Z kibicami czy bez?

- Jesteśmy zadowoleni z przygotowań do imprezy, powoli domykamy wszystkie sprawy związane z jej organizacją. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam planów. Jesteśmy jednak przygotowani na taką ewentualność. Rozważamy każdy wariant - powiedział prezes MOZK. - Jeśli sytuacja się pogorszy, to mistrzostwa świata odbędą się bez udziału kibiców. Zawody będą jednak relacjonowane przez media społecznościowe - dodał sekretarz MOZK.

Przyznanie Polsce organizacji mistrzostw świata to ukoronowanie wysiłku tysięcy naszych instruktorów i setek tysięcy ćwiczących - Andrzej Drewniak, wiceprezes Polskiego Związku Karate

Sponsorem strategicznym MŚ jest Tauron Polska Energia SA. Doradca zarządu ds. komunikacji i PE tej firmy Grzegorz Furgał podkreślił: - Jesteśmy dumni, że możemy wspierać wydarzenie, które odbędzie się po raz pierwszy w Polsce. Dla mnie najważniejsze w karate jest to, że jest to sposób samodoskonalenia nie tylko ciała, ale i ducha. Karate kyokushin to przepiękna sztuka walki, kształtująca wyjątkowe charaktery.

300 zawodników z 40 krajów

Światowa Federacja Kyokushin zrzesza 60 krajów. W MŚ w Krakowie spodziewany jest udział około 300 zawodników z 40 krajów. Rywalizacja odbywać się będzie w 47 kategoriach wiekowo-wagowych, w tym 10 w młodzieżowych (18-21 lat). Zawodnicy od 12 lat do masterów (powyżej 35 lat) będą uczestniczyć w zmaganiach w kata (formy) i kumite (walki) .

W pierwszym dniu odbędą się eliminacje i część finałów - na siedmiu matach, w drugim półfinały i finały tylko seniorów, a także m.in. ceremonia oficjalnego otwarcia zawodów, pokazy sztuk walki w wykonaniu komandosów oraz występy artystyczne promujące Polskę i nasz region.

Ponad 50 "biało-czerwonych"

Polscy zawodnicy i zawodniczki - w liczbie ponad 50 - wystąpią we wszystkich konkurencjach. Jedną z liderek naszej ekipy będzie sempai Anna Lisowska (2. dan), która wraz sempai Anną Świątkowską (1. dan), sempai Szymonem Świątkowskim (1. dan) i sensei Michałem Wernerem (3. dan; wszyscy Klub Kyokushin YMCA Kraków) wystąpiła w pokazie karate tuż przed konferencją prasową. Jakie oczekiwania ma była złota i brązowa medalistka MŚ?

- Generalnie chciałabym się zaprezentować z jak najlepszej strony i dać z siebie wszystko. Do startu przygotowuję się codziennie. Na pewno występ w Krakowie będzie bardziej stresujący, bo będzie odczuwana jeszcze większa presja. Mam świadomość, że będę obserwowana przez bliskich i znajomych, bo wystartuję na własnym terenie - powiedziała dwukrotna uczestniczka MŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto