Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze jesienne targi mieszkaniowe w Trójmieście

Aleksandra Chomicka
Karolina Misztal/2015
Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - Murator EXPO będą miały charakter superlokalny. Ofertę rynku gdyńskiego przedstawią deweloperzy i pośrednicy.

O tym, jak wielki ruch panuje na rynku nieruchomości świadczy porównanie z do szczytu poprzedniego cyklu koniunkturalnego. W stosunku do 2007 roku sprzedaż mieszkań wzrosła o 80 proc.
Wtedy rynek napędzały przede wszystkim kredyty, w dużej mierze walutowe, za które dzisiaj drogo płacą ich posiadacze. Dzisiaj dwie transakcje na trzy finansowane są gotówką, czerpaną przez jej właścicieli z bankowych depozytów. Kupowane nieruchomości mają być długofalowym zabezpieczeniem, korzystną (albo co najmniej bezpieczną) lokatą. Mimo ograniczonego zasięgu rządowej pomocy w kupowaniu (głównie pierwszego) mieszkania - spora część nabywców realizuje również własne potrzeby mieszkaniowe. Sprzyjają temu nadal niskie stopy procentowe na rynku finansowym (chociaż kredyty drożeją w związku z wyższymi opłatami bankowymi). Istotnym czynnikiem dużego popytu jest dobra sytuacja na rynku pracy i niska stopa bezrobocia. Potencjalnym nabywcom te czynniki pomagają w podejmowaniu długofalowych decyzji.

Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - Murator EXPO zaprasza do Gdyni Areny w dniach 2-3 września br.

Deweloperzy biją rekordy, dążąc do sprostania zapotrzebowaniu na nowe mieszkania. Każdy kolejny kwartał to nowe rekordy. Ciągle jednak - zdaniem prof. Jacka Łaszka, eksperta NBP, mamy do czynienia z wyjątkowo korzystnym trendem, a nie kolejnym boomem mieszkaniowym. Cechą tego ostatniego są rosnące (jak to było właśnie we wspomnianym 2007 roku) niemal z dnia na dzień ceny. Teraz są one ciągle jeszcze stosunkowo stabilne.

W takiej sytuacji rozpoczyna się jesienny sezon targowy. W dniach 2 i 3 września w Gdynia ARENIE swoją ofertę zaprezentują deweloperzy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami i doradcy kredytowi.

Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych skłania do zakupu, jest w czym wybierać: wolnych lokali jest dużo, a o kredyt hipoteczny nie trudniej niż przed rokiem. Popyt na nieruchomości wciąż jest bardzo duży, ale duża jest też podaż, wobec tego firmy starają się wyróżniać swoje inwestycje w każdy możliwy sposób. Wszyscy wystawcy deklarują chęć negocjacji i proponują targowe programy rabatowe: niższe ceny, bonusy w postaci garażu w cenie, balkonu lub innego pomieszczenia, wykończenie pod klucz, wyposażenie AGD, aranżacja wnętrza…
Pomocny w wyborze może być blisko 150-stronicowy bezpłatny katalog _Trójmiejskie Inwestycje Mieszkaniowe _z obszernym działem prezentującym inwestycje mieszkaniowe, dokładnymi informacjami o lokalizacji, cenie, metrażu i terminie zakończenia budowy.

Wrzesień, koniec wakacji i początek roku szkolnego to doskonały czas na zakup mieszkania.

Tym lepszy, że 22 lipca (ze sporym opóźnieniem w stosunku do wcześniejszych planów) wdrożone zostały zapisy unijnej dyrektywy MCD, która wprowadza lepszą ochronę konsumentów zaciągających kredyt na mieszkanie i gwarantuje m.in.: prawo do rezygnacji z podpisanej umowy (14 dni od jej zawarcia), daje możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych opłat (prowizja za wcześniejszą spłatę tylko przez 3 lata), a co najważniejsze - w przypadku braku spłaty kredytu, to klient, a nie bank sprzedaje nieruchomość.
Warto w takim razie odwiedzić targi, wybrać mieszkanie i rozpocząć procedurę: zbadać swoją zdolność kredytową i dowiedzieć się gdzie i jak otrzymać bezpieczniejszy, a dodatkowo „szyty na miarę” kredyt.

Potężna porcja dobrze sprawdzonej wiedzy czeka na wszystkich zainteresowanych zakupem mieszkania na wynajem.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem zaczęło w ostatnich latach zyskiwać na popularności.
Niektórzy deweloperzy twierdzą nawet, że 30-40 procent ich klientów to inwestorzy, globalnie na rynku jest 60 proc. transakcji gotówkowych.
Najpewniej dla wielu liczy się przede wszystkim to, że przeciętna rentowność wynajmu mieszkania jest obecnie 3-4 razy wyższa niż oprocentowanie bankowej lokaty. Jednak inwestowanie w mieszkania na wynajem nie jest pozbawione ryzyka, którego - podejmując takie działania - musimy być świadomi.
Czym powinny kierować się osoby decydujące się na tego typu inwestycję? Kiedy jest ona najkorzystniejsza, a równocześnie najbezpieczniejsza? Tego będzie się można dowiedzieć od uczestników blisko dwugodzinnej targowej debaty: inwestowanie w mieszkania na wynajem – w jakie, gdzie i za ile?: Barbary Wodzińskiej szefowej pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik, Artura Kaźmierczaka prezesa Mzuri Investments, Magdaleny Miązek dyrektor biura zarządzania najmem w BGK Nieruchomości, Marii Kreft z Dom&House Nieruchomości i Ewy Nowickiej, dyrektor sprzedaży w firmie Euro Styl. Debatę poprowadzi Marek Wielgo, redaktor naczelny serwisu Muratorplus.pl.

W tym roku po raz pierwszy.

W ramach partnerskiej współpracy z Miastem Gdynia równolegle z targami odbywa się, pod egidą Towarzystwa Urbanistów Polskich, konferencja „Mieszkanie – Osiedle – Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich”. Planowanie przestrzeni miejskich, a szczególnie wpisywanie osiedli w istniejącą tkankę miasta jest niezwykle ważne, dla jakości życia mieszkańców, dla klimatu i atmosfery miasta. Współgospodarzem konferencji jest Gdynia.
Kształtowanie miasta i jego rozwój niesie ze sobą odpowiedzialność za związek przestrzeni osobistej i wspólnej, a także wpływa na zachowania społeczne. Organizatorzy konferencji: Towarzystwo Urbanistów Polskich i Murator EXPO założyli odejście od schematu, opartego na szeregu wygłaszanych referatów, na rzecz cyklu moderowanych debat z udziałem kluczowych reprezentantów środowisk zaangażowanych w proces projektowania i realizacji współczesnych miast. Tym samym uczestnicy spotkania będą mogli aktywnie brać udział w dyskusji, zabierając głos w polemikach i odnosząc się do wypowiedzi poszczególnych panelistów. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Konferencja, z udziałem włodarzy Gdyni i pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka, odbędzie się w dniu 1 września w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W trakcie konferencji zaplanowano spotkania tematyczne: Współczesne mieszkanie, tzn. jakie? Nowe inwestycje mieszkaniowe w tkance współczesnego miasta. Wpływ programu Mieszkanie+ na przestrzeń miasta, oraz debatę „Miasto polskie w perspektywie zmian ideowych w urbanistyce - refleksja nad dorobkiem Kongresów Urbanistyki Polskiej”. Zaproszenie do udziału w panelach dyskusyjnych konferencji przyjęli: Ryszard Gruda, Zbigniew Maćków, Mariusz Ścisło, Jacek Droszcz, Zbigniew Reszka i Maciej Hawrylak oraz Marcin Woyciechowski.
Spotkania będą kontynuowane w Gdynia ARENIE. Na scenie głównej Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, 2 września o godz 11 , odbędzie się spotkanie dla szerokiej publiczności pod hasłem: budować dla ludzi, wzbogacać miasto na przykładzie najlepszych gdyńskich inwestycji, w którym wezmą udział przedstawiciele firmy Euro Styl: Rafał Degutis i Łukasz Rayss. Omówione zostaną projekty dwóch osiedli: IDEA w Gdańsku oraz Beauforta w Gdyni. W debacie wezmą także udział: dr Karolina Krośnicka, dr Tomasz Majda oraz prof. Piotr Lorens.

*

Katarzyna 
Gruszecka-Spychała, wiceprezydent miasta Gdyni

Tegoroczna konferencja odbywa się w miejscu z jednej strony historycznym – to na powstającą wówczas modernistyczną Gdynię zwrócone były oczy urbanistów, planistów i architektów przez całe dwudziestolecie międzywojenne, a z drugiej - w miejscu, które odważnie patrzy w przyszłość. Inwestycje zaplanowane w rejonie Mola Rybackiego oraz gruntach uwalnianych przez stocznie, zrewolucjonizują oblicze Śródmieścia Gdyni. Skala przedsięwzięcia jest porównywalna do przemian związanych z budową miasta i portu w latach dwudziestych ubiegłego wieku – na obszarze 33 hektarów terenu inwestycyjnego położonego na styku lądu i morza tuż przy żyjącym centrum dużego miasta to unikat na skalę europejską. Szacuje się, że w powstającym od podstaw nowym Morskim Śródmieściu Gdyni zamieszka 15 tysięcy ludzi, a pracę znajdą kolejne 11,5 tysiąca.

* Prof. Piotr Lorens prezes Towarzystwa 
Urbanistów Polskich

Temat konferencji: „Mieszkanie – Osiedle – Miasto. Zespoły mieszkaniowe we współczesnych strukturach miejskich” nawiązuje do sztandarowej polskiej publikacji dotyczącej kształtowania struktur mieszkaniowych zgodnie z wymogami myśli modernistycznej. Wynika to z faktu, iż kwestia kształtowania struktur mieszkaniowych, podobnie jak miało to miejsce przed dekadami, cieszy się niezmiennym zainteresowaniem zarówno architektów, urbanistów jak i jej obecnych kluczowych interesariuszy – władz miejskich, instytucji finansujących, deweloperów, a wreszcie – władz państwowych. Niniejszym „kwestia mieszkaniowa” nie jest jedynie przedmiotem zainteresowania wąskiego grona ekspertów, ale także – a może przede wszystkim – tematem szeroko zakrojonej debaty angażującej szerokie grono

* Jacek Oryl , prezes Zarządu Murator EXPO

przestrzeni miejskich, a szczególnie wpisywanie osiedli w istniejącą tkankę miasta jest niezwykle ważne, dla jakości życia mieszkańców, dla klimatu i atmosfery miasta. Murator EXPO jest jednym z wiodących w Polsce organizatorów targów mieszkaniowych, zatem wydaje się zasadne, aby dyskusje dotyczące jakości polskich miast towarzyszyły takim przedsięwzięciom. Chcemy zwrócić uwagę zarówno projektantów jak i inwestorów na kontekst przestrzenny projektowanych domów, na jakość otaczającej nas przestrzeni.

ZOBACZ TAKŻE:

Zobacz też: Rynek deweloperski trzyma tempo, jeżeli w jego otoczeniu nie pojawią się zjawiska trudne do przewidzenia

Wideo: AIP

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto