Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka na Jasną Górę. Pojawi się "osoba zaufania"

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Aneta Zurek / Polska Press
Na poziomie całej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej została oddelegowana pełnoletnia Osoba Zaufania. W tym roku jest to ks. dr Marcin Cholewa, do którego będzie można zgłaszać lub konsultować z nim tematy z przekroczeniem granic intymności. Osoba ta jest punktem odniesienia dla wolontariuszy, pielgrzymów oraz ich opiekunów w przypadku, gdy zostaną zauważone jakieś niepokojące sytuacje, zdarzenia albo sytuacje kryzysowe.

Tradycyjnie pątnicy wyruszą na szlak 6 sierpnia. Każdy z uczestników wędrówki na Jasną Górę otrzyma ulotkę, której treść publikujemy poniżej:

Pielgrzymka piesza gromadzi wiele osób młodych i starszych pochodzących z różnych miejsc Archidiecezji, całej Polski, ale również pielgrzymów zagranicznych pochodzących z różnych zakątków świata. Przy takiej ilości różnic kulturowych trzeba być świadomym, że niektóre elementy naszej małopolskiej kultury mogą być dla innych obce lub też odczuwane jako dziwne i odrzucające.

Nie oznacza to, że trzeba ukrywać wyjątkowość naszej lokalnej kultury, jednak w ramach kontaktu z młodzieżą, zwłaszcza zagraniczną, należy zachować ostrożność i wyrozumienie szczególnie w sferze prywatności. Dlatego w czasie pielgrzymki szczególną troską i ostrożnością obejmujemy młodzież niepełnoletnią, która będzie pielgrzymowała. Poniżej podajemy reguły opieki nad młodzieżą podczas pielgrzymki.

1. Zasady Ogólne

• Osoby posługujące podczas pielgrzymki (kapłani, osoby zakonne, służby) traktują każdą osobę uczestniczącą w pielgrzymce z respektem i szacunkiem, chroniąc jej godność.

• Zwracając się do powierzonej młodzieży, należy unikać takich zachowań, które będą odbierane przez nich jako poniżanie, dokuczanie, wykluczanie, odrzucanie, dyskryminację lub pogardliwe traktowanie.

• Należy również zwracać uwagę na zachowania wymienione w punkcie poprzednim, które mogą się pojawić również między rówieśnikami uczestniczącymi w pielgrzymce.

• Nie należy przebywać z osobą małoletnią sam na sam w pomieszczeniach niedostępnych dla innych.

• Nie można częstować małoletnich papierosami, alkoholem lub też innymi używkami, jak również nie można się zgadzać na używanie ich przez osoby małoletnie.

• Podejmując rozmowy na temat płciowości, należy robić to z największą delikatnością. Należy wystrzegać się wszelkich żartów o podtekście seksualnym i komplementowania odnoszącego się do wyglądu i do rozwoju fizycznego.

2. Zachowanie intymności fizycznej i emocjonalnej oraz prywatności

• W kontakcie z młodzieżą osoby posługujące podczas pielgrzymki szanują granice intymności fizycznej i emocjonalnej młodych, zwracając uwagę na ich własne wyczucie granic funkcjonujące w kulturze regionu i kraju pochodzenia. W związku z tym zwracają szczególną uwagę na wrażliwość osoby małoletniej, a nie na swoje przyzwyczajenia i nawyki w traktowaniu drugiej osoby. W sytuacji niepewności lepiej kierować się powściągliwością i zachować dystans, aniżeli nadmiar gestów.

• W sytuacji zabaw, gier itp. należy strzec się wszelkiego przekraczania granic intymności fizycznej i emocjonalnej.

• Młodzież ma prawo do prywatności, szczególnie w miejscach noclegowych, w natryskach, toaletach lub innych miejscach podczas pielgrzymki. Osoby posługujące w pielgrzymce powinny zabezpieczyć te miejsca, aby były one bezpieczne dla młodzieży. W tych miejscach nie wolno wykonywać żadnych zdjęć i należy zadbać, by zdjęć nie robili sobie nawzajem młodzi.

• Fotografowanie osób małoletnich i upublicznianie ich zdjęć powinno odbywać się wyłącznie za ich zgodą.

• Miejsca noclegowe osób małoletnich, toalety, natryski w miejscach zbiorowego przebywania powinny być oddzielne dla obu płci i winny być bezpieczne, czyli takie, aby nie była możliwa również przemoc rówieśnicza.

• Osoby dorosłe nie powinny spać same w pokoju z osobą małoletnią /osobami małoletnimi (poza rodzinami).

• Osoby posługujące powinny zachować powściągliwość w ubiorze i nie szokować nagością.

3. Sytuacje wyjątkowe

• W sytuacji, gdy osoba młoda potrzebuje indywidualnej, dyskretnej rozmowy z osobą odpowiedzialną/posługującą taka rozmowa nie może się odbywać w miejscu izolowanym. Nie może być ona przedłużana poza czas, który jest potrzebny dla tej rozmowy.

• W sytuacji spowiedzi poza Kościołem/kaplicą należy zagwarantować osobie młodej intymność sakramentu, a jednocześnie wykluczyć miejsce izolowane i niedostępne dla innych.

• Należy zwracać szczególną uwagę na dynamikę w grupie i ewentualne konflikty mogące powodować wykluczenie jednego z członków z grupy, agresję wobec niego, itp. Konflikty należy pomóc rozwiązywać, a osobie która doświadcza trudu / problemu należy pomóc.

• Gdy w spotkaniu uczestniczy osoba lub osoby niepełnosprawne, należy je otoczyć specjalną troską. Można im pomagać w zakresie takim, w jakim tej pomocy potrzebują. Nie należy ich wyręczać w czynnościach osobistych.

WIDEO: Praca sezonowa dla młodzieży. Co im daje i na co zwrócić uwagę?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pielgrzymka na Jasną Górę. Pojawi się "osoba zaufania" - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto