Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki świętują w cieniu pandemii koronawirusa. Dziękujemy za waszą ciężką pracę!

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Archiwum Polskapress
Pandemia koronawirusa spowodowała, że obchodzony we wtorek 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek był zupełnie inny niż te, które świętowaliśmy przed laty. „Biały personel” stoi dziś na pierwszej linii walki z pandemią Covid-19.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Święto to ustanowiła Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W tym roku wygląda nieco inaczej, niż zwykle.

W Małopolsce pracuje 18 tys. pielęgniarek.

- Ta liczba maleje od lat. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w naszym regionie zatrudnionych było ponad 26 tys. pielęgniarek. Niestety, młodzi wolą wybierać teraz inne, bardziej opłacalne i lżejsze zawody. Praca pielęgniarki jest niezwykle ciężka i wymagająca – mówi dr Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.

Dodaje, że z racji ponoszonej odpowiedzialności ich praca powinna być odpowiednio doceniana, co nie zawsze ma miejsce.

- Wynagrodzenie za tak trudną pracę powinno być znacznie wyższe. Szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z pandemią – zaznacza Wadas.
Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, że niektóre z nich zarabiają 2600 zł brutto, czyli tyle ile wynosi najniższa pensja krajowa.

Niepokojem napawa również średnia wieku personelu medycznego. Statystyczna pielęgniarka w naszym kraju ma 52 lata, a położna 50 lat. To skutek wieloletniej malejącej popularności tego zawodu.

O niebezpieczeństwie wynikającym z pełnionej przez pielęgniarki pracy, świadczą m.in. przypadki zakażeń wśród białego personelu. Na początku maja koronawirusa potwierdzono m.in u pięciu pielęgniarek ze szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. To tam hospitalizowane są dzieci z podejrzeniem oraz stwierdzonym COVID -19 z Małopolski oraz Śląska.

- Na ten moment wiemy o 11 zakażonych z Małopolski. Żeby pomóc im w tym trudnym czasie postanowiliśmy jako samorząd zawodowy, każdej z nich przekazać po 2,5 tys. zł zapomogi. Chociaż w ten sposób możemy wspomóc je w tym trudnym czasie – wyjaśnia Wadas.

Od początku pandemii COVID-19 w Polsce zmarły trzy pielęgniarki. Te tragiczne przykłady pokazują jak niebezpieczna jest praca pracowników ochrony zdrowia w czasach epidemii.

By chociaż trochę umilić pielęgniarkom i położnym świętowanie w tym trudnym czasie, krakowskie piekarnie i cukiernie przygotowały dla nich słodkie upominki. Poczęstunek od piekarni Awiteks” oraz cukierni Nakielny Kawa i Wypieki trafił m.in. do personelu Szpitala S. Żeromskiego w Krakowie.

O upominkach pamiętała też Fundacja Dr Clown, która na co dzień niesie uśmiech najmłodszym pacjentom w szpitalach w różnych częściach Polski. Wczoraj zadbali o to, by powodów do uśmiechu nie zabrakło również pielęgniarkom i pielęgniarzom. Przygotowane przez nich paczki trafiły m.in. do szpitala im. Jana Pawła 2, św. Ludwika, S. Żeromskiego oraz Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.

- Wszystkim pielęgniarkom i położnym dziękujemy za ich codzienną walkę o zdrowie i życie pacjentów – podsumowuje Wadas.

Aktualnie w Małopolsce potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u 1074 osób. We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u czterech osób. Wczoraj poinformowano również o 30 kolejnych ozdrowieńcach. W sumie walkę z wirusem od początku epidemii w naszym regionie wygrało 472 osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pielęgniarki świętują w cieniu pandemii koronawirusa. Dziękujemy za waszą ciężką pracę! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto