Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękno cerkwi uchwycone przed stu laty. Niektóre z nich zostały tylko na fotografiach

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dzieci na tle cerkwi pod wezwaniem św. Michała w miejscowości Tłuste. Budynek został wzniesiony w 1713 r., a rozebrany w 1911. Z kolei w 1921 roku zbudowano murowaną cerkiew, pod tym samym wezwaniem, projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, urodzonego właśnie w tej miejscowości. Zdjęcie wykonane w 1907 roku.
Dzieci na tle cerkwi pod wezwaniem św. Michała w miejscowości Tłuste. Budynek został wzniesiony w 1713 r., a rozebrany w 1911. Z kolei w 1921 roku zbudowano murowaną cerkiew, pod tym samym wezwaniem, projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, urodzonego właśnie w tej miejscowości. Zdjęcie wykonane w 1907 roku. ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Na fotografiach widnieją budynki liczące po kilkaset lat, zwieńczone baniastymi hełmami i smukłymi wieżyczkami. Niektóre później rozebrano i zastąpiono murowanymi cerkwiami, inne trafiły do lwowskiego Muzeum Architektury Ludowej. Kolejne zostały przejęte i są użytkowane przez Kościół Rzymskokatolicki. Z jedną z cerkwi, św. Mikołaja, zbudowaną w 1739 r. w Turce, wiąże się legenda. Mówi ona, że podczas nagłej burzy obok dwóch pasterzy, którzy wypasali bydło w środkowej Turce, spadł krzyż porwany przez wiatr z dachu innej świątyni. Miejsce dla kościoła zostało wybrane po tym znaczącym wydarzeniu. Zdjęcia tej i innych cerkwi wykonane w pierwszej połowie XX wieku należą do unikatowej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym, które w postaci galerii online prezentuje teraz krakowskie Muzeum Etnograficzne. My wyłowiliśmy je z tego zbioru.

Muzeum Etnograficzne niedawno ukończyło realizację projektu digitalizacji zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z 2. połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku i uruchomiło serwis internetowy (www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl) prezentujący ponad dwa tysiące fascynujących zdjęć. Fotografie ukazują społeczeństwo i dziedzictwo kulturowe południowej Polski z tamtego czasu.

Muzealnicy zachęcają do korzystania z tych zdjęć. - Za pośrednictwem portalu pasjonaci historii dawnej Galicji i Kresów, badacze, studenci, artyści, regionaliści mają dostęp do niezwykłej spuścizny pionierów fotografii i pierwszych kolekcjonerów etnograficznych przedstawień. To nieocenione źródło wiedzy również dla osób zgłębiających historie rodzinne oraz tożsamość swoich miejscowości - podkreślają.

W naszej galerii prezentujemy natomiast wyłowione z tej kolekcji zdjęcia drewnianych cerkwi.

FLESZ - RPP podniosła stopy procentowe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Piękno cerkwi uchwycone przed stu laty. Niektóre z nich zostały tylko na fotografiach - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto