Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 warunków dobrej spowiedzi i ich znaczenie. Jak się spowiadać? Jak przygotować się do spowiedzi?

OPRAC.: Anna Nowak
Aby spowiedź była wartościowa i spełniła swoją oczyszczającą funkcję, trzeba wykonać każdy z ustanowionych i podanych w modlitewniku 5 warunków dobrej spowiedzi
Aby spowiedź była wartościowa i spełniła swoją oczyszczającą funkcję, trzeba wykonać każdy z ustanowionych i podanych w modlitewniku 5 warunków dobrej spowiedzi Oliwia Snow/unsplash.com
Pięć warunków dobrej spowiedzi to pewnego rodzaju zasady, które powinien znać każdy katolik, który chce jak najlepiej się wyspowiadać. Jest to 5 etapów, które ostatecznie prowadzą do duchowego oczyszczenia i pozwalają radośnie i w pełni przeżywać święta wielkanocne. Poniżej przeczytacie o 5 warunkach dobrej spowiedzi i ich znaczeniu.

5 warunków dobrej spowiedzi. Jak się spowiadać?

Spowiedź święta jest sakramentem, do którego zaleca się przystępować przynajmniej raz w roku. Za jego pomocą możemy oczyścić się z grzechów i odpowiednio celebrować ważne wydarzenia religijne, jak na przykład święta Bożego Narodzenia czy święta wielkanocne. Spowiedź święta to potoczna nazwa sakramentu pokuty i pojednania. Polega ona na wyznaniu kapłanowi (zazwyczaj przy konfesjonale) wszystkich swoich grzechów, a następnie modlitwie i zadośćuczynieniu. Spowiedź umożliwia wszystkim wiernym pojednanie się z Bogiem, oczyszczenie z grzechów i odpowiednie świętowanie ważnych religijnych wydarzeń.

Aby spowiedź była wartościowa i spełniła swoją oczyszczającą funkcję, trzeba wykonać każdy z ustanowionych i podanych w modlitewniku 5 warunków dobrej spowiedzi. Przed przystąpieniem do spowiedzi, warto wykonać osobisty rachunek sumienia i wyrazić żal za swoje grzechy. Dopiero gdy to uczynimy i postanowimy, że chcemy się poprawić, możemy wyznać kapłanowi nasze grzechy.

5 warunków dobrej spowiedzi. Znaczenie i wyjaśnienie. Jak przygotować się do spowiedzi?

Do 5 warunków dobrej spowiedzi należą

  1. Rachunek sumienia.
  2. Żal za grzechy.
  3. Mocne postanowienie poprawy.
  4. Szczera spowiedź.
  5. Zadośćuczynienie.

Wykonanie każdego z nich jest niezbędne, aby nasz spowiedź była pełna i wartościowa. Poniżej podajemy znaczenie każdego z nich oraz tłumaczymy, na czym każdy z etapów polega.

5 warunków dobrej spowiedzi. RACHUNEK SUMIENIA

Rachunek sumienia to pewnego rodzaju rozliczenie się z samym sobą, z Panem Bogiem i Kościołem. Dzięki rachunkowi sumienia możemy zanalizować nasze zachowanie i postępowanie, zobaczyć, co robimy źle i co moglibyśmy poprawić. Najlepsze efekty przynosi codzienny rachunek sumienia. Jeśli jednak nie mamy ku temu możliwości, warto wykonać go raz a dobrze np. przed świętami wielkanocnymi. Rachunek sumienia polega na dyskusji z samym sobą, podczas której odpowiadamy na pytania zawarte w modlitewniku lub które zadamy sami sobie, aby przemyśleć nasze zachowanie i dotrzeć do tego, co zrobiliśmy źle.

5 warunków dobrej spowiedzi. ŻAL ZA GRZECHY

Żal za grzechy jest nieodłącznym etapem rachunku sumienia. Tylko żałując szczerze za grzechy będziemy mogli przystąpić do spowiedzi. Nie wystarczy, że będziemy mieć świadomość swoich grzechów - musimy też wzbudzić w sobie szczery żal spowodowany tym, że je popełniliśmy.

5 warunków dobrej spowiedzi. MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY

Wraz z żalem za grzechy kroczy mocne postanowienie poprawy, czyli świadomość, że popełniliśmy grzechy, żałujemy ich i będziemy chcieli już więcej ich nie popełnić.

5 warunków dobrej spowiedzi. SZCZERA SPOWIEDŹ

Spowiedź odbywa się zazwyczaj przy konfesjonale w wyznaczonym do tego czasie bądź podczas Mszy Świętej. Spowiedź można zacząć od dodatkowej modlitwy, która przygotuje nas do tego ważnego momentu. To właśnie podczas spowiedzi wyznajemy nasze grzechy, nie ukrywając niczego. Tylko dzięki temu będziemy mogli w pełni się oczyścić.

5 warunków dobrej spowiedzi. ZADOŚĆUCZYNIENIE PANU BOGU I BLIŹNIEMU

Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu to ostatni etap dobrej spowiedzi. Polega on na wypełnieniu zalecenia, które dostaliśmy od kapłana, zwykle w postaci odmówienia modlitwy. Czasem w tym etapie niezbędne jest także zadośćuczynienie naszym bliskim, szczególnie jeśli wyrządziliśmy im krzywdę i się z tego wyspowiadaliśmy.

Spowiedź święta, formuła spowiedzi: wskazówki

Wielu wiernych przed spowiedzią odczuwa stres związany z przyznaniem się do swoich grzechów lub obawą, że nagle zapomni się którejś formułki. Żeby ze spowiedzi wynieść jak najwięcej korzyści, przedstawiamy poniżej kilka wskazówek.

  • Nie wstydź się wyznać swoich grzechów - kapłan nikomu o nich powie, spowiedź jest zupełnie anonimowa i tajna.
  • Nie obawiaj się, że zapomnisz, co powinno być dalej w rozmowie z kapłanem - kapłan jest po to, aby Ci w tym pomóc, nakierować na odpowiedni trop i podpowiedzieć, co masz teraz wyznać.
  • Nie musisz przejmować się tym, że ostatni raz byłeś/byłaś u spowiedzi nawet kilka lat temu - każdy inaczej odczuwa potrzeby związane ze spowiedzią. Kapłan nie zruga Cię ani nie skarci, raczej będzie szczęśliwy, że postanowiłeś/aś znów się wyspowiadać.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 5 warunków dobrej spowiedzi i ich znaczenie. Jak się spowiadać? Jak przygotować się do spowiedzi? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto