MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pejzaże z Włoch - wystawa malarstwa

FA
Wystawa ,W cieniu cyprysów, pinii i gajów oliwnych. Pejzaże z Włoch artystów od Gierymskiego do Mehoffera i Weissa" prezentuje dzieła polskich artystów malarzy przełomu XIX i XX wieku, dzieła zainspirowane pięknem ...

Wystawa ,W cieniu cyprysów, pinii i gajów oliwnych. Pejzaże z Włoch artystów od Gierymskiego do Mehoffera i Weissa" prezentuje dzieła polskich artystów malarzy przełomu XIX i XX wieku, dzieła zainspirowane pięknem Italii oraz zachodzącymi w tym okresie przemianami w sztuce europejskiej.

Józef Mehoffer, Aleksander Gierymski, Józef Pankiewicz, Jan Stanisławski, Olga Boznańska, Henryk Siemiradzki, Wojciech Weiss, Marian Trzebiński, Józef Ignacy Kraszewski, Jan Ciągliński É - artyści o różnych temperamentach twórczych, reprezentujący wiele tendencji, połączeni wspólnym motywem tematycznym - widokami włoskich miast i krajobrazów. Koniec XIX wieku związany był z przełomem w sztuce, głównie w malarstwie. Francja ogarnięta zarzewiem rewolucji artystycznej roznieconej przez Maneta, Moneta, Renoira, DegasaÉ zaczęła przenosić nowe tendencje malarskie na grunty innych państw. Wkrótce polscy malarze również ulegli wpływowi jasnego malarstwa, stykając się z nim podczas swoich artystycznych, europejskich podróży, m.in. do Francji czy Włoch. Zafascynowanie nowoczesną sztuką widoczne jest nie tylko w stosowanej palecie i technice, ale i podejmowanej tematyce. Po raz pierwszy najistotniejszym portretowanym elementem jest miasto, z jego arterią ulic, budynkami, placami.

Wystawa w Domu Mehoffera przy Krupniczej ukazuje wielość technik stosowanych przez ówczesnych malarzy polskich - od malarstwa olejnego, akwareli, drzeworytu, po litografię czarno-białą i barwną. Obrazy przedstawiają widoki z Florencji, Wenecji, Rzymu, Arno, Pizy, Neapolu, pejzaże miejskie i pejzaże natury.

Aleksader Gierymski w swoim obrazie ,Plac Dantego w Weronie" zauważa barwność świata, nie zwracając uwagi na uroki życia. Wśród wibracji słońca, pejzażu murów miasta i drzew - pustka, obraz nie obejmuje postaci ludzkich. Barwna paleta, swobodna plama, atmosfera zamglenia opisuje współczesną rzeczywistość życia.

Wojciech Weiss niezwykle wszechstronnie obejmuje tematykę miasta i życia miejskiego wraz z jego rozrywkami. Na wystawie pojawiają się cztery jego drzeworyty będące obserwacją miejsc, które wpłynęły na jego malarstwo i malarstwo innych artystów polskich i europejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto