Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Parkuj i jedź” w Bronowicach: protesty, unijne dofinansowanie i myląca ulotka o konsultacjach

Małgorzata Mrowiec
Tak miałby wyglądać węzeł przesiadkowy w Bronowicach
Tak miałby wyglądać węzeł przesiadkowy w Bronowicach Wizualizacja: Miejska Infrastruktura
Plany budowy dworca autobusowego z parkingiem typu park&ride przy ul. Armii Krajowej wywołały burzę i protesty. Można się spodziewać, że emocji nie zabraknie także podczas spotkania w ramach konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji. Odbędzie się ono 18 stycznia, czyli w czwartek.

Podkreślmy, że taki jest właściwy termin spotkania. Mieszkańcy Bronowic, którzy dostali ulotki w tej sprawie do swoich skrzynek pocztowych, byli bowiem zdezorientowani. W ulotkach gminna spółka Miejska Infrastruktura jako termin spotkania podała „18 stycznia 2018 r. (tj. poniedziałek)”, podczas gdy są to... dwa różne dni. Jak ustaliliśmy w urzędzie miasta, w ulotce jest błąd dotyczący dnia tygodnia. Zainteresowani sprawą inwestycji powinni przyjść w najbliższy czwartek w godz. 18-20 do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Na Błonie 15b.

Inwestycja planowana jest wewnątrz łącznicy węzła drogowego ulic Armii Krajowej i Balickiej, między wiaduktem kolejowym a tym, po którym przebiega ulica Balicka. Ma tam powstać dworzec autobusowy komunikacji miejskiej i podmiejskiej (z poczekalnią, punktami sprzedaży biletów, toaletą), a nad nim parking park&ride.

Dworzec znajdzie się na poziomie ul. Armii Krajowej, a sam parking będzie wybudowany w poziomie nasypu kolejowego oraz ul. Balickiej. Obiekt będzie skomunikowany z przystankiem tramwajowym na ul. Balickiej oraz powstającym w jej rejonie przystankiem kolejowym Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Założenia są takie, że kierowcy zostawią swoje auto na parkingu, a dalszą podróż będą odbywać tramwajem, autobusem lub pociągiem. Z parkingu za darmo będą mogły korzystać osoby posiadające bilety komunikacji miejskiej. Pozostali zapłacą za postój, ale z kolei na podstawie biletu postojowego będą mogli podróżować komunikacją miejską.

W projektowanym obiekcie w Bronowicach przewidziano również parkingi dla rowerów, wyposażone w zamki elektromagnetyczne oraz objęte monitoringiem wizyjnym. To propozycja dla rowerzystów, którzy tak jak kierowcy samochodów chcieliby się w Bronowicach przesiąść na komunikację miejską lub aglomeracyjną.

Miejska Infrastruktura zapowiada też zamontowanie na parkingu stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Gmina zarezerwowała potrzebne pieniądze, wiadomo już także, że budowę węzła przesiadkowego i parkingu wesprze Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20 - kwotą ok. 13,6 mln zł. W sumie przedsięwzięcie miałoby kosztować ponad 21,6 mln zł. Zakończenie budowy jest przewidywane w 2019 roku.

Okoliczni mieszkańcy oprotestowują tę inwestycję. Zamiast niej chcieliby utrzymania i urządzenia zieleni w miejscu, gdzie jest planowana; na terenie przed oknami bloków części z nich. Mieszkańcy Bronowic uważają, że budowa parkingu doprowadzi do korkowania się ulic w jego otoczeniu. Są za budową parkingów park&ride, ale na całkowitych obrzeżach miasta, aby to tam zatrzymywać auta osób dojeżdżających do Krakowa z sąsiednich gmin.

WIDEO: Nowy rok i nowe postanowienia. Psychologowie podpowiadają, jak je zrealizować

Źródło: TVN24, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto