Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Stacja Wisła zyska dwie działki? Ruch należy do gminy

Bartosz Dybała
Nowy park na Zabłociu może być większy, ale do tego jeszcze daleka droga. Czy gminie uda się kupić działki?

Jeszcze w ubiegłym roku krakowscy urzędnicy obiecywali, że wykupią od PKP dwie działki na Zabłociu, o które miał się poszerzyć niedawno otwarty Park Stacja Wisła. To jedna z ostatnich zielonych przestrzeni w tym rejonie miasta, który jest intensywnie zabudowywany blokami. Tymczasem okazuje się, że przetarg został już przez kolejarzy rozstrzygnięty, a grunty nadal nie są w gminnych zasobach. To zaniepokoiło mieszkańców Zabłocia, jednak okazuje się, że jest jeszcze szansa, aby krakowski magistrat wywiązał się ze złożonych obietnic.

Jeszcze nic straconego?

Przetarg dotyczył dwóch nieco ponad 31-arowych działek przy ulicy Zabłocie, które PKP wyceniło na pół miliona złotych. Ostatnio na ich stronie internetowej pojawiła się informacja, że grunty zostały sprzedane.

- Nabywca nie wyraził zgody na podawanie jego danych - poinformowała nas Katarzyna Grzduk z wydziału prasowego PKP. Takiej informacji nie mieli również urzędnicy magistratu. - Jednakże zostały złożone wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych prawa pierwokupu Gminy Miejskiej Kraków ze względu na fakt, że na terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym działki wskazane zostały pod realizację celu publicznego - odpowiedziała Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Miasta.

Okazało się, że gmina nawet nie przystąpiła do przetargu. Urzędnicy twierdzą, że zwracali się do PKP z prośbą o przedłożenie operatów szacunkowych, określających wartość rynkową tych gruntów. - Pozwoliłoby to na dokonanie analizy możliwości pozyskania do gminnego zasobu przedmiotowego gruntu - tłumaczy Witkowicz. Kolejarze stwierdzili jednak, że w przypadku komercyjnej sprzedaży nie jest to możliwe. A ponieważ to właśnie w oparciu o wyceny gmina nabywa do swojego zasobu grunty, a w tym przypadku ich nie otrzymała, w przetargu nie wystartowała.

Okazuje się jednak, że jeszcze nic straconego. Jak udało nam się ustalić, gmina faktycznie ma prawo pierwokupu tych działek. - Fakt, że PKP S.A. w przetargu wyłoniły innego nabywcę (warto dodać, że jedynego, który zgłosił się do postępowania), nie oznacza, że gmina z tego prawa nie może skorzystać - poinformował nas Tomasz Leś z wydziału prasowego PKP.

Procedura jest jednak dość skomplikowana. Aby gmina mogła z tego prawa skorzystać, PKP tak czy tak w pierwszej kolejności musi podpisać z nabywcą, który został wyłoniony w przetargu, akt notarialny, dotyczący warunkowej sprzedaży praw do nieruchomości. Gmina ten dokument otrzyma i dopiero wtedy będzie mogła zdecydować, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Jednak zanim do tego wszystkiego dojdzie, PKP będą musiały jeszcze... dostać zgodę właściwego ministerstwa, aby móc w ogóle sprzedać nieruchomość.

Lokomotywa w parku

W Zarządzie Zieleni Miejskiej mają już plan, jak zagospodarować teren, jeśli dojdzie do szczęśliwego finału. Urzędnicy zdają sobie sprawę, że kącik dla dzieci, który powstał w Parku Stacja Wisła, jest skromny. Tłumaczą jednak, że nie było możliwości wygospodarowania więcej miejsca.

- Dlatego sporą część tych dwóch działek będziemy chcieli przeznaczyć pod plac zabaw, który swoim charakterem będzie nawiązywał do stacji kolejowej - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Piotr Kempf, dyrektor ZZM. Dodaje, że część przestrzeni zajęłaby też... stara lokomotywa, którą odnawia Muzeum Inżynierii Miejskiej. - Byłoby to też nawiązanie do nazwy parku - dodaje Kempf.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto