Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Czyżyny oficjalnie dopuszczony do użytku. Pierwszy i ostatni taki park w Krakowie

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Park Czyżyny
Park Czyżyny Aneta Zurek / Polska Press
Park Czyżyny, pomiędzy ulicą Stella-Sawickiego, a osiedlem Avia, uzyskał pozwolenie na użytkowanie i oficjalnie jest otwarty. To pierwszy i zarazem ostatni taki park w Krakowie. Powstał w ramach budżetu obywatelskiego, a po zmianach w regulaminie BO takie zadanie nie mogłoby być już realizowane. Park jest także wyjątkowy z innych powodów.

FLESZ - Szczepionka na COVID dostępna jeszcze w tym roku?

Park Czyżyny to jedno ze zwycięskich zadań budżetu obywatelskiego z roku 2016. Przez kolejne lata prace nie mogły ruszyć z powodu sporu ze spadkobiercami właścicieli działek, na których miał powstać. Spór sądowy trwa nadal, ale Zarząd Zieleni Miejskiej - po konsultacjach z prawnikami, stanął na stanowisku, że park można budować.

I prace ruszyły w maju zeszłego roku, a nieco po ponad roku park jest gotowy. W zeszłym tygodniu park otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Natomiast w sobotę 15 sierpnia odbędzie się tam uroczyste otwarcie połączone z piknikiem rodzinnym. Całkowity koszt inwestycji to 10,9 mln zł.

To pierwszy i ostatni taki park w Krakowie. Po zmianie regulaminu BO, można realizować zadania tylko w trybie jednorocznym, więc nie ma szans, żeby tak duża inwestycja powstała w ramach BO. Do wniosku o takie zadanie ktoś musiałby złożyć chyba gotowy projekt budowlany, bo tylko wtedy byłaby szansa na budowę w ciągu roku nowego parku.

Park Czyżyny jest także wyjątkowo przez wspomniany spór o grunty, na których powstał. Urzędnicy w innych aspektach mogliby się wykazywać podobną odwagą i stawiać na dobre rozwiązania dla mieszkańców, nie obawiając się ewentualnego kierowania danych spraw do sądu.

Wyjątkowe było też to, że aby park powstał, trzeba było najpierw zerwać połacie betonu. Były to pozostałości po dawnej zajezdni MPK oraz fragmencie drogi kołowania dla samolotów (dziś o tej historii przypominają wizerunki autobusów i samolotów pod naszymi stopami).

Co jest w parku?

W nowym parku posadzono 252 duże drzewa oraz prawie 14 tys. różnych roślin. Zieleń urządzono dwojako: część w stylu angielskim – uporządkowanym, z alejami drzew i trawnikami, a część w formie chaotycznej roślinności o charakterze ruderalnym, z nawiązującą do niej podniszczoną nawierzchnią starej zajezdni.

Powstały też nasypy okalające park – izolujące go od strony ruchliwej ulicy Stella-Sawickiego. Posadzona na nich zieleń – m.in. sosny czarne, jarząby szwedzkie w odmianie wielopniowej, derenie świdwa i rozłogowe oraz wysokie trawy – spełniać będzie funkcję ekranu akustycznego i wizualnego.

Co ważne, zdemontowano stare, pordzewiałe i szpetne ogrodzenie, które było zamontowane od strony Stella-Sawickiego.

Oferta rekreacyjna, czyli serce parku, obejmuje urządzenia dla każdej grupy wiekowej. Dla maluchów przygotowano plac zabaw, dla młodzieży – wall-holla, czyli pierwszy w Krakowie pionowy plac zabaw w formie dwuwarstwowej ściany z rozmieszczonymi wewnątrz licznymi pomostami do zabawy, ścianką wspinaczkową i zewnętrzną zjeżdżalnią dla dzieci. Dorośli znajdą tu boisko do gry w koszykówkę, bulodrom – czyli dwa pełnowymiarowe boiska do gry w bule – oraz siłownię. Młodym, spragnionym treningu sportowcom, ale i każdemu, kto chce popracować nad kondycją fizyczną, z pewnością przypadnie do gustu czyżyński parkour – zaprojektowany przez specjalistów, jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Park Czyżyny oficjalnie dopuszczony do użytku. Pierwszy i ostatni taki park w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto