Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palili w piecu podkładami kolejowymi. Policja odwiedziła ich po skargach sąsiada

Oprac.
Zgodnie z zapowiedzią Urząd Miejski w Żarowie rozpoczął kontrole przestrzegania na terenie gminy Żarów uchwały antysmogowej. Pierwszą kontrolę, na wniosek mieszkańca gminy, przeprowadzono 5 grudnia na terenie jednej z wsi gminy Żarów.

W trakcie kontroli, w której uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz funkcjonariusze policji, ujawniono zgromadzone i pocięte na części stare podkłady kolejowe, które spalane były w zwykłym piecu kuchennym.

W wyniku kontroli nałożono na mieszkańca mandat karny oraz pouczono, że jeżeli w kolejnej kontroli zostanie ujawnione kontynuowanie procederu, to zostanie nałożony kolejny mandat lub sprawa zostanie skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5.000 zł.

Przypominamy, że w myśl uchwały antysmogowej, na terenie Dolnego Śląska zabronione jest spalanie innych paliw niż węgiel kamienny, drewno o wilgotności poniżej 20% oraz biomasa w postaci pelletu.

Natomiast przepisy dotyczące gospodarki odpadami zabraniają spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych. Odpady takie mogą być utylizowane termicznie (spalane) wyłącznie w specjalistycznych instalacjach przez koncesjonowane firmy. Do odpadów zaliczamy m.in. wszelkie opakowania wykonane z tworzyw sztucznych oraz np. stare podkłady kolejowe. Podkłady kolejowe zakwalifikowane są w kategorii odpadów szczególnie niebezpiecznych, gdyż zawierają kreozot, który jest rakotwórczy w każdym stężeniu. Kreozot stwarza szczególne zagrożenie, gdy zaimpregnowane nim drewno ma bezpośredni kontakt z glebą, wodą lub jest wykorzystywane jako surowiec opałowy.

Kominy gospodarstw domowych nie są wysokie, dlatego dym nie może być wyniesiony wysoko w górę i tam rozproszony przez wiatr. Spalane podkłady kolejowe zatruwają najbliższe otoczenie, pyły powstające podczas spalania pozostają zawieszone w powietrzu, a następnie opadają np. na przydomowe ogrody zatruwając glebę i rosnące w niej rośliny – szczególnie warzywa i owoce.

Zgodnie z obowiązującym prawem, posiadanie zużytych podkładów kolejowych w gospodarstwach domowych jest nielegalne, gdyż przepisy nie zezwalają na ich przekazywanie prywatnym użytkownikom, a ich transportem i utylizacją mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy posiadające odpowiednie zezwolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto